Zahájení karlovarského festivalu 2012 – Helen Mirrenová s Křišťálovým glóbem

Zahájení karlovarského festivalu 2012 – Helen Mirrenová s Křišťálovým glóbem | foto:  Dan Materna, MAFRA

Umění českých sklářů vzdala hold i filmová hvězda Helen Mirrenová

  • 1
Z Karlových Varů si lze odvézt kromě filmových zážitků i designové. Křišťálové glóby mohou ovšem získat jen vyvolení, sklenky na becherovku každý. Oba tábory pak mohou odpočívat na lavičkách, které navrhli přední čeští designéři.

I herečka Helen Mirrenová, která v průběhu slavnostního zahájení MFF Karlovy Vary převzala Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, se už předem netajila, že je velmi zvědavá na jeho podobu. Pověst skla karlovarské firmy Moser má ve světě svůj zvuk.

S Karlovými Vary je samozřejmě spjat také "třináctý pramen" - becherovka. Zatímco tradiční lahev se nemění, sklenky hledají svou nejzajímavější designovou podobu.

Výrobce typického likéru tak mohl vyhlásit vítěze již třetího ročníku soutěže pro sklářské výtvarníky.

Nejlepší sklenkou na becherovku se stal návrh Petra Mikoška. Jeho sklenka je vytvořena z lisovaného skla na povrchu zmatněného pískováním.

O kvalitě tohoto autora svědčí i to, že si 12. července převzal jedno z nejvyšších světových ocenění pro designéry, a to Red Dot Award, byť nikoli za tuto sklenku.

Lavička Diva si rozumí i s architekturou tradičních lázní.

Na design se můžete i sednout: pro lázeňské město přichystali designéři společnosti mmcité lavičky Diva, jež najdete přímo na promenádě vedoucí k nejslavnějšímu karlovarskému hotelu Pupp.

Moderní design tak doplnil specifickou lázeňskou architekturu, která je pro centrum Karlových Varů velmi  charakteristická. 

Křišťálový glóbus

Festivalová cena v podobě dívky držící skleněnou kouli měří až úctyhodných 42 centimetrů a váží 5 kilogramů, průměr koule je 11,5 centimetrů. Návrh vznikal spoluprací řady umělců. Základní ideovou podobu vytvořil umělecký tým MFF, Aleš Najbrt, Šimon Caban a Michal Caban, výslednou podobu pak navrhl fotograf Tono Stano. Jemu stála modelem Ema Černáková, druhá vicemiss České republiky pro rok 2001. Sochařské práce byly na Martinu Krejzlíkovi (pod dohledem Tona Stana).

Sochy dívky vznikají v sochařském ateliéru Miloše Vacka, křišťálové koule ve sklárnách Moser v dílně Radka Vachouška, kompletace a lepení má na starosti Jiří Khás.

Křišťálový glóbus - cena MFF Karlovy Vary - se uděluje v několika kategoriích, různá je i velikost.

Co je nejobtíženější při výrobě? Správný odhad množství skloviny, kterou je třeba nabrat. Sklovina se formuje v takzvaném podvaláku do tvaru polokoule. Sklář musí nabrat na sklářskou píšťalu sklovinu, ze které vytvoří jádro.

Výroba glóbu je velmi náročná, svěřuje se jen těm nejzkušenějším sklářským mistrům..

Na ně nabere další potřebné množství maximálně čisté skloviny, aby koule zářila. Dávka skloviny je předtvarována a za pomoci dřevěného svaláku, který je opracován do potřebného rádiusu, se vytvaruje konečný tvar koule.

Po částečném zchladnutí je koule odražena od píšťaly a vychlazena v chladící peci. Pak se provádí ruční zabroušení tvaru a vyleštění glóbu. O náročnosti jeho výroby svědčí nejlépe to, že i tak zkušeným sklářům se daří dokonale vyrobit pouze dvě koule z deseti.

Pohodlí pro lázeňské hosty

Navrhnout moderní lavičky, které přitom souzní s výjimečnou architekturou proslulého lázeňského města, není vůbec jednoduché. Navíc se měly objevit přímo v srdci lázní, na nábřežní promenádě vedoucí k nejslavnějšímu karlovarskému hotelu Pupp.

Desítky laviček Diva musí sloužit lázeňským hostům po celý rok, nejen v období festivalu. Jsou umístěné pod stromy na břehu řeky Teplé a doplněné odpadkovými koši Diagonal. Tento set městského mobiliáře tak představuje zajímavou realizaci mmcité, firmy, jež se díky svému designu prosadila i ve světě.

Lavička Diva má několik variant.
Lavička Diva má několik variant.

Lavička Diva má několik variant.

Její návrhy najdete třeba na pařížských letištích Charlese de Gaula a Orly, na mezinárodním veletrhu Maison et Object v Paříži, ve španělské Zaragoze, v Bratislavě i jinde.

Na zdraví z třináctého pramene

Čeští skláři navrhují skvělé sklenice na víno i pivo, takže bylo jen otázkou času, kdy je osloví také konkrétní výrobce likérů. Značka Becherovka Original uspořádala již třetí ročník soutěže pro sklářské designéry.

Letošní ročník přinesl patnáct návrhů, ve veřejném hlasování zvítězila sklenka českého designéra Petra Mikoška. Od 15. března do 15. června 2012 se hlasování zúčastnilo přes pět tisíc lidí, vítěznému návrhu dalo svůj hlas více než 30 procent spotřebitelů.

Vítězná likérka se objeví na českém trhu v limitované edici v první polovině příštího roku. Momentálně je v prodeji loňská vítězná sklenka od Veroniky Černé, která se nabízí v podobě příbalu k jednolitrové lahvi becherovky.

Vítězný návrh Petra Mikoška - 3. ročník soutěže

"Sklenička je vytvořena z lisovaného skla na povrchu zmatněného pískováním. Spodní část sklenice je masivní s velkou hmotou skloviny, které směrem vzhůru ubývá. Dva protilehlé brusy vytváří průhlednou čočku, která kontrastuje s matným povrchem a dává vyniknout likéru uvnitř," popisuje svůj návrh Petr Mikošek.