Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Křesla a odpočinek

aktualizováno 
- Lékem na únavu může být i křeslo Na křeslech seděli egyptští faraonové, řečtí králové - a dnes i normální smrtelníci.  Křeslo totiž není kompromis mezi židlí a pohovkou, ale naprosto svébytný a také velmi důležitý kus nábytku.  Není ovšem křeslo jako křeslo, ke každé činnosti je třeba vybírat vhodný typ.

Křesla v bytě jsou velmi důležitá pro odpočinek i běžný chod domácnosti. Často mnohem více než pohovky. Ti, co mají rádi ironii, by sice mohli použít citát o tom, že pro ženu je těžší zůstat věrnou v pokoji s gaučem než v místnosti, kde jsou jen křesla, ale vždy záleží na výběru. Při něm se křesla dělí na hovorová, odpočivná a relaxační.
KŘESLO PRO NÁVŠTĚVU
Hovorová křesla jsou určena pro příležitostné posezení, nikoliv pro odpočinek. Proto se často objevují ve veřejných prostorách. Nenabízejí přílišné „polehávání“, ale to neznamená, že by vás měla tísnit jako malé boty. Výška předního okraje sedací plochy má být přiměřená, aby vás netlačila do podkolení
a mohli jste se chodidly pohodlně opírat o zem. Při vstávání je pak třeba mít možnost podsunout nohy dozadu. Při nákupu se stačí do takového křesla posadit - a hned víte, na čem jste. Posezení by však nemělo trvat pár sekund, ale minimálně čtyři až
pět minut, abyste zjistili, zda se
v křesle můžete uvolnit.
Další věc, kterou je třeba si ověřit ještě před nákupem, je hloubka sedáku. Ten nesmí být příliš hluboký, abyste se mohli opírat už od beder. Pokud není opěradlo příliš nakloněné, nemusí podpírat celá záda, stačí jen po lopatky. Ceny těchto křesel jsou velmi rozdílné, od levných typů kolem tří tisíc až ke špičkovým designérským výrobkům za čtyřicet či šedesát tisíc. Záleží na značce i na použitém materiálu.
Hovorové křeslo je ideální do haly (třeba k telefonu), ale také do zimní zahrady nebo ke stolku, kde si chcete pochutnat na kávě či na skvělém doutníku. Tady jsou přímo k nezaplacení. Svou výškou sedáku se totiž blíží spíše židli než křeslu (však také existují takzvaná židlová křesla). Proto si v nich nemačkáte žaludek jako v měkkém odpočivném křesle. V hovorovém křesle a u vyššího stolku, než je běžný konferenční, si dokonce v klidu pochutnáte i na skvělém závinu paní domu. Navíc mívají hovorová křesla „tvrdší sezení“, a proto se z nich pohodlně vstává. To ocení zejména starší lidé.
POHODLĺ NA MĺRU NAHRADĺ POLŠTÁŘ
Druhou skupinou jsou křesla odpočivná. Od hovorových je odlišuje především větší sklon opěradla (sedadlo s opěradlem svírají zpravidla úhel kolem 115 stupňů) a určitá robustnost. Jinak i zde pro pohodlné sezení platí obdobná kritéria jako pro křesla hovorová. Chybět by neměly područky, příjemné je také určité anatomické tvarování sedáku a opěradla. Protože však lidé nejsou stejní, je nutné takovému tvarování někdy také pomoci. Nejjednodušší způsob znají snad všichni, vždyť proč by se jinak na křeslech potulovaly spousty polštářků, kterými si člověk „podkládá“ unavené části svého těla. Tyto polštářky zvyšují takzvaný pocitový komfort.
Pokud výrobce nenabízí polštářky ke křeslu automaticky, není problém si je pořídit zvlášť. Vůbec totiž nemusí být ve stejné barvě jako křeslo, naopak. Výrazné barvy poslouží jako ideální barevný akcent a mohou pomoci i celý pokoj rozjasnit. Výhodnější jsou samozřejmě polštářky se snímatelným pracím potahem, které lze pořídit už asi od 300 korun a výše. U některých křesel používají výrobci zase posuvné opěrky, jež podpírají krční, případně bederní páteř.
Pohodlná odpočivná křesla však bývají jen málokdy součástí sedacích souprav, což je u nás zatím bohužel ještě stále nejčastější způsob nákupu čalouněného nábytku. Tvar křesel se tady totiž často přizpůsobuje tvaru pohovky. Výsledek je jasný - na pohovce ani na křeslech se nesedí příliš dobře. Proto se odborníci tolik přimlouvají za nákup samostatných pohovek a křesel. Další jejich radou je také varování před nákupem příliš měkkých křesel. Odpočivné křeslo není závěj sněhu, do níž člověk upadne a s velkým smíchem okolí se dostává ven.
Pokud jde o peníze, kvalitní odpočivné křeslo se opět pohybuje na obrovské stupnici cen. Jednoduchá lamelová křesla pořídíte podle typu použité čalouněné látky již asi kolem čtyř tisíc. Ceny pak stoupají až ke křeslům od světově proslulých designérů, které vás přijdou třeba i na sto tisíc a výš. Výběr v cenách je však takový, že si může vybrat každý. Rozhodující by však neměla být lákavá látka, ale tvar a pohodlí.
DOKONALÁ RELAXACE POTŘEBUJE PODNOŽKU
Vrcholem odpočinku jsou samozřejmě křesla relaxační, která se blíží až odpočivným pohovkám. V zásadě totiž platí, že čím je větší úhel mezi opěradlem a sedadlem a čím níž je sedací plocha, tím je příjemnější odpočinek. Poloha se zde blíží k lehu, kdy se uvolňuje svalstvo i celý pohybový aparát. Na rozdíl od sedu je leh lidstvu daný o hezkých pár tisíc let déle, a proto si při něm můžeme skutečně odpočinout. Pro relaxační křesla je proto typické plynulé podepření páteře po celé délce společně s opěrkou šíje nebo hlavy. Nutné je zejména podepření takzvaných tlakových bodů, kam patří například sedací hrboly, krční a bederní páteř.
Relaxační křesla se často doplňují podnožkou, ať již samostatnou nebo výsuvnou, což zvládne jednoduchý mechanismus nebo také elektronika. Ta se například používá u masážních křesel, která nabízejí hlazení, poklepy či hnětení a nahrazují tak klasickou japonskou masáž Shiatsu. Tak se stimuluje krevní oběh, tukové polštářky se rozdělí a svalstvo se uvolní. V podnožce může být skryto i masážní zařízení pro reflexní zóny chodidel. Křeslo s tímto vybavením vás přijde na 80 až 100 000 korun.
V každém případě však musíte počítat s tím, že relaxační křeslo bývá těžké a bude se s ním jen obtížně manipulovat. To platí samozřejmě i o ušáku. Pokud se tedy rozhodnete pro relaxační křeslo, v němž si můžete příjemně schrupnout po nedělní obědě, vyhraďte mu již předem stálé místo. Za pohodlí je ovšem třeba zaplatit. Skutečně dobré relaxační křeslo vás přijde na patnáct i více tisíc.
V kůži či dnes módní alcantaře stojí však mnohem více. Ušák lze pořídit levněji (i když i zde najdete kusy za 80 či 100 tisíc), samostatná podnožka k němu ovšem stojí opět několik tisíc.
Ideální pro odpočinek jsou dlouhá relaxační křesla, ve kterých se spíš leží, než sedí. Mají jen tu nevýhodu, že v nich u televize usnete přesně v okamžiku, kdy se detektiv rozhodne odhalit, že vrahem je zahradník.

 

Vrcholem odpočinku jsou samozřejmě křesla relaxační, která se blíží až odpočivným pohovkám. V zásadě totiž platí, že čím je větší úhel mezi opěradlem a sedadlem a čím níž je sedací plocha, tím je příjemnější odpočinek. Poloha se zde blíží k lehu, kdy se uvolňuje svalstvo i celý pohybový aparát.

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Představy mladých o bydlení: záclony nemusí, zato obchod v domě ano

Takto si představují mladí ideální bydlení: záclony nejsou potřeba, kolo jako...

Za našich mladých let tohle nebývalo! Tak tuto větu lze slyšet často. Je pravdivá, zejména generace takzvaných...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...Najdete na iDNES.cz