Krb, který připomíná strohou grafiku - to je Nero od Jamese di Marco. Hořící

Krb, který připomíná strohou grafiku - to je Nero od Jamese di Marco. Hořící město na stěně působí až dramatickým dojmem. | foto: Caleido

Zapalte klidně město jako Nero, ale pozor, nepopalte se!

  • 15
Potěšit se lze i plameny, které šlehají z města. Tedy pokud si vyberete krb na biolíh, novinku od designéra Jamese di Marco, který jí dal název Nero. Inspirace je tedy jasná. Pozor však, abyste nevhodnou instalací či manipulací nezpůsobili skutečný požár.

Móda krbů na biolíh, které nepotřebují komín, trvá již několik let. Při manipulaci s nimi však došlo už k několika zraněním, kdy majitelé podcenili nebezpečí.

Obecně platí, že krby, které využívají ke spalování speciální takzvaný biolíh nebo denaturovaný 96% etanol, nevyžadují téměř žádnou údržbu, nepotřebují komín a mají snadnou montáž. Přitom nabízejí romantický pohled do plamenů stejně jako "opravdové krby" a mohou navodit i příjemné teplo. K vytápění však určené nejsou!

"Především je však třeba respektovat, že se biolíh nedolévá do krbu v době jeho hoření, ale ani ihned poté, kdy dohoří. Je třeba počkat alespoň 15 minut, než hořák vychladne," varuje Helena Závorková ze společnosti Home Art a zdůrazňuje: "Nádobu naplňte maximálně do dvou třetin, nikoli úplně!"

Instalace v interiéru

To, že krby na biolíh nepotřebují komín, neznamená, že je lze postavit kdekoliv. Například zařízení, které je určeno pro montáž na stěnu (to je případ třeba krbu Nero), nesmí být za žádných okolností použito jako volně stojící. Krb patřící na stěnu se montuje pouze na pevnou zeď z nehořlavých materiálů.

Krb na biolíh může být zajímavou dekorací i na stůl, zejména v sychravých podzimních a zimních měsících.

Pro závěsné typy krbů je předepsaná vzdálenost od podlahy do oblasti hoření minimálně 60 cm, minimální vzdálenost od stropu do oblasti hoření je 1,8 m. Volně stojící typy krbů musí stát na pevném a rovném povrchu.

Pokud si chcete opravdu užít příjemný pohled do plamínků, určitě nepodceňujete další doporučení prodejců a výrobců. "Třeba krb nepatří do místnosti, kde se různě kříží proudy vzduchu. Pozor je nutné si dát na pohyb v okolí krbu. Také se nesmí pohybovat s krbem, když hoří. To se u malých typů určených na stůl může snadno stát, například když budete chtít získat další prostor pro občerstvení hostů," upozorňuje Helena Závorková.

Plnění hořáku

Před prvním použitím se musí nádoba s hořákem pečlivě vyčistit teplou vodou a saponátem. Pro nalévání použijte nálevku a měřicí nádobu, abyste nepřekročili doporučené dvě třetiny objemu.

Při přelití biolihu utřete místo suchým hadrem a umyjte vodou, aby se zabránilo hoření mimo hořák a nedošlo ke vznícení od plamenů hořáku. Navíc rozlité palivo zanechává matné skvrny na podlaze i na lesklých lakovaných částech krbu, proto případné skvrny ihned utřete.

Krb nezapalujte sirkou nebo zapalovačem, ale použijte takzvaný zhasínač plamene nebo rukojeť pro regulaci otvoru hořáku. Postup je jednoduchý: omočte úzkou kovovou špičku zhasínače nebo rukojeti uvnitř nádoby s biolihem tak, aby kapky stékaly zpět do nádoby.

Krb na biolíh Duet navrhl Daniele Lo Scalzo Moscheri.

Pak se postavte stranou od krbu a zapalovačem zapalte špičku rukojeti. Teprve poté vložte špičku hořící rukojeti dovnitř nádoby a zapalte. Někdy je nutné postup opakovat.

"Pokud by nastal kvůli neopatrné manipulaci nějaký problém, nikdy nehaste oheň vodou. Použijte třeba sněhový hasicí přístroj tvořící pěnu z CO2 nebo jinou vhodnou hasicí látku. Jestliže je to možné, nechte obsah bioalkoholu dohořet, je to nejbezpečnější," doporučuje Helena Závorková.


Témata: krb, móda