Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu komínu a kouřovodu odborníkem, kterou zákon ukládá nejméně jedenkrát ročně.

Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu komínu a kouřovodu odborníkem, kterou zákon ukládá nejméně jedenkrát ročně. | foto: Mountfield

Kamna i krb nejlépe umyjete směsí z popela. Skvělý je i vysavač

  • 18
Krb či krbová kamna jsou často dominantou interiéru, na kterou se ihned upne zrak příchozích. Měla by tedy nejen dobře topit, ale i vypadat. Proto je třeba věnovat potřebný čas jejich čištění a údržbě, třeba speciálním vysavačem.

Kdyby Popelka měla prostředky a přípravky, které jsou v současné době na čištění krbů a krbových kamen k dispozici, určitě by byla s prací dříve hotova a také by nebyla tak ušpiněná.

Vnitřek topidel, jejich prosklené části a komín jsou nejvíce znečišťovány sazemi a popelem z paliva. Toto znečištění je ještě větší, spaluje-li se v nich nedostatečně vysušené palivové dřevo.

Takové palivo nejenže špatně hoří a jeho výhřevnost je malá, ale vlivem špatného spalování kamna či krb čadí a špatně,táhnou‘. Rada je jednoduchá - spalovat jen dostatečně suché (minimálně 1 rok uskladněné) palivové dřevo a krbovou vložku nebo kamna pravidelně čistit.

Mytí popelem

Moderní krbová kamna a krbové vložky mají velice úsporné spalování a díky tomu vzniká minimum odpadu, tedy popela. Takové topidlo stačí s ohledem na velikost popelníku a množství nahromaděného popela čistit například jednou za týden.

Krby a kamna

Ale není dobré, když v krbu zůstane popel delší dobu, protože do sebe nasává vlhkost. Kvůli popelu pak krbová vložka nebo kamna korodují. Proto je důležitý přístup vzduchu komínem, který krb vysušuje. Komín je možné zakrýt stříškou, aby do něho nepršelo, ale je důležité ponechat přívod vzduchu. Prevencí proti vlhku v krbu je, když necháte otevřenou klapku do komína.

Doporučovat, abyste krbovou vložku a kamna čistili až po jejich vychladnutí, je asi zbytečné. Od dětství určitě víte, že na horká kamna se nesahá. Je však dobré vědět, jak si nepříjemnou práci, kterou čištění krbu či krbových kamen je, usnadnit.

V prodeji je nejen krbové nářadí, ale také speciální vysavač na popel (o něm víc na konci článku). Na skleněné části jsou určené různé speciální čističe například v podobě gelů. Na vnější části krbů a krbových kamen většinou postačí vysavač, mokrý hadřík a saponát. Větší čištění by se mělo dělat po ukončení topné sezony, minimálně však jednou za rok.

Při údržbě a čištění krbových vložek či kamen se vyplatí držet se rad, které vyplývají z uživatelského návodu dodávaného výrobcem. Ale kromě toho existují neoficiální rady nebo, chceteli, fígle.

„Kvalitní kamna mají funkční oplach skla, takže sklo se čistí samo. V případě, že se o sklo kamen při hoření opře poleno a na skle se udělá připečenina, existuje snadný trik. Stačí vzít houbičku na nádobí, navlhčit ji, zašpinit v popelu a vzniklou směs rozetřít po vnitřní straně skla. Po zaschnutí sklo pomocí papírové utěrky vyleštíme,“ prozradil Martin Kraibich z firmy BMK-Morso.

Krb, který se čistí sám

Někteří výrobci krbových vložek často uvádějí, že jejich výrobky mají technologii oplachu skla, která napomáhá k minimálnímu znečištění skla. Tato technologie funguje na stejném principu jako například samočištění u trouby.

Co čistit

  • Z topidla vyndejte deflektor a vyčistěte. Deflektor je deska v horní části ohniště, která prodlužuje dráhu spalin a tím zvyšuje stupeň vyhoření paliva.
  • Dále zkontrolujte ohniště, jestli není poškozené.
  • V případě krbových kamen je také třeba občas vyčistit kouřovod - to usnadní čisticí tvarovky, které se osazují do kouřovodové cesty. Při větším zanesení sazemi je ale třeba kouřovod rozmontovat.

„Jsou to různé způsoby vzduchové nebo tepelné ochrany. Někteří výrobci spoléhají na následné odhořívání nečistot, jiní na přivádění vzduchu otvory ve dvířkách. Jednou z možností je vytvořit plošnou horkovzdušnou clonu před vnitřní stranou skla tak, aby se při správném zatápění a topení vůbec neznečistilo,“ vysvětluje Vratislav Janeček z firmy Krbová kamna HWAM.

O čištění je nutné přemýšlet už při výběru krbu či kamen. Nejsnadněji asi vyčistíte rovné sklo. Prizmatické, tedy zalomené sklo umožňuje sledovat oheň ze širokého úhlu pohledu a vypouklé panoramatické sklo nabízí romantický pohled na plápolající oheň, ale jejich čištění bude náročnější.

Vysávání za studena

Na krby a kamna se dá pořídit i speciální vysavač. Je určený k vysávání hrubých nečistot, tvoří ho lehká kovová nádoba s kovovou hadicí.
Vysavač na popel může být bez vlastního motoru.

Připojí se do domácího vysavače pomocí hadice a nečistoty z krbu cestují přes nádobu, která je osazena pouze kovovým sítkem. Po vysávání se nádoba jednoduše vyklepe. Jiná varianta je s vlastním motorem, jednoduchá kovová nádoba s kabelem pro připojení do sítě a hadicí. Ať budete mít kterýkoliv z nich, vysávejte pouze vychladlý popel, který nemůže vysavač poškodit.