Biokrby mohou zvýšit teplotu v místnosti o ploše 20 metrů čtverečních až o 5...

Biokrby mohou zvýšit teplotu v místnosti o ploše 20 metrů čtverečních až o 5 stupňů Celsia. | foto: Mountfield

Krby, které nepotřebují komín. Biolíh vás zahřeje a zlepší náladu

  • 72
Romantika hořících plamenů, ale také teplo. Biokrby, které nepotřebují komín, totiž dokážou zvýšit teplotu v místnosti o ploše 20 metrů čtverečních až o pět stupňů.

Jak ubývá světla a slunce, stále víc lidí oceňuje pohled do plamenů. Jenže ne každý si může pořídit krb nebo krbová kamna, aby mohl obdivovat hořící plamínky.

Řešením mohou být takzvané biokrby, které k hoření nepotřebují komín, vystačí si pouze s biolihem (bioetanolem). Jde o čirý, tekutý líh denaturovaný z přírodních surovin, například z brambor nebo řepky olejky.

Výhoda biokrbů? Neomezené možnosti velikostí i umístění. Malé mohou stát na stole místo svíček, lze je zabudovat do stěny či je na ni pověsit, ve větším provedení mohou fungovat jako efektní designový doplněk v prostoru. Představují pak dominantní prvek v interiéru a oheň je díky prosklení vidět ze všech stran. Do některých typů krbů lze dokonce do biolihu přidat vůně, což oceníte například v koupelně.

Krby na biolíh představují atraktivní doplněk interiéru.

Zpravidla se na výrobu těchto krbů používá kombinace lesklého nebo matného kovu a žáruvzdorného skla. Tvary jsou opravdu rozmanité, takže si každý zájemce může vybrat přesně takový, který odpovídá charakteru jeho interiéru.

"Také samotná obsluha je velmi snadná. Do vaničky určené pro palivo nalijeme biolíh, zapálíme delší krbovou sirkou nebo delším zapalovačem, to kvůli bezpečnosti, posuvnými dvířky u vaničky pak můžeme regulovat velikost plamene," popisuje Aleš Mostecký z firmy Mountfield.

Ty nejjednodušší krby sice možnost regulace nemají, ale jinak je nabízí většina výrobců. Dvířka slouží také k uhašení ohně. Po jejich uzavření se plamen udusí. Zbylý biolíh lze sice ve vaničce ponechat, ale někteří prodejci doporučují nechat jej vyhořet.

Na co si dát pozor

 Nástěnné biokrby lze umístit na stěnu z betonu, cihel, sádrokartonu či ytongu, na dřevěné stěně se doporučuje použít pod krb izolační desku. "Součástí balení nástěnného provedení je samozřejmě také montážní sada, tedy hmoždinky a šrouby," upozorňuje Aleš Mostecký.

Pohled do plamínků uklidňuje a navozuje příjemnou atmosféru.

Protože odpadními látkami jsou při hoření pouze vodní pára a oxid uhličitý, není nutný komín. I když mají biokrby hlavně dekorativní charakter, disponují výkonem až 4 kW. Ten tak dokáže v místnosti o ploše 20 m2 zvýšit teplotu až o 5 °C. Proto se typy s objemem hořáku tři až čtyři litry nedoporučují do místností menších právě než 20 m2.

"Biolíh se prodává většinou v 1,5litrové lahvi, cena se pohybuje kolem 135 korun. Podle toho, jak intenzivní plamen si nastavíte, vám vyjde toto množství třeba až na pět hodin hoření," tvrdí Aleš Mostecký.

Pokud vám však směs dojde a vy chcete pokračovat, dejte si pozor při doplňování. "Nikdy nenalévejte biolíh do otevřeného ohně, ale ani do horkého hořáku. Musíte počkat tak 15 minut, než hořák vychladne," doporučuje Jaroslav Soukup z firmy Home Art.

Biokrby lze zabudovat i do stěny.

Kruhový krb Coffe má netradiční podobu.

Kdyby se vám přece jen "podařilo" způsobit nějaký karambol a došlo k požáru, použijte na hašení sněhový hasicí přístroj, který rychle zředí hořlavé páry kapaliny a likviduje plamen. Nedojde k rozstřikování hořících tekutin, k němuž by došlo pod proudem vody. 

Aby nedošlo k takovým komplikacím, vyplatí se dodržet některá doporučení: například pro závěsné typy krbů je to vzdálenost od podlahy do oblasti hoření minimálně 60 cm, minimální vzdálenost od stropu do oblasti hoření 180 cm. Rozhodně se vyvarujte přenášení krbu, pokud právě hoří, to platí zejména pro stolní minikrby.