Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Náročná cesta ke krásné zahradě. Dřina celé rodiny se vyplatila

  1:00aktualizováno  1:00
Náš příběh je tak trochu jiný. To proto, že zahrada není ani obzvlášť veliká a už vůbec ne honosná. Nejčastějším "odpočinkovým" oděvem jsou pracovní montérky. Přesto zde velmi rády pobývají v současné době hned tři generace naráz, píše v příspěvku do soutěže Relax na zahradě čtenářka Jitka.

Původní vzhled naší chalupy, kterou jsme se rozhodli předělat. | foto: Jitka Stropnická

Před několika lety stála naše rodina na začátku hodně náročné cesty k vlastní pěkné zahradě. Trnitá byla proto, že jsme si vše vytvářeli jen vlastníma rukama.

Bylo by těžké spočítat, kolik koleček hlíny a kamenů jsme po zahradě přemístili. Na druhou stranu vlastní úsilí je možná právě tím, co posiluje vztah nejen k výslednému dílu, ale i vzájemný vztah těch, kteří se na něm podílejí.

Zahrada u naší chalupy v jižních Čechách byla celá léta jen výběhem a rájem chovaných slepic. Slepice to byly velice pilné, a tak jimi vyhrabané jámy pokrývaly úplně celou zahradu. Šanci na přežití zde tehdy neměla ani tráva. Poté, co chov slepic skončil, sloužila zahrada jako ovocný sad s pár oplocenými záhony.

Proměna zahrady

Nejdříve jsme se pustili do rekonstrukce chalupy a následně stodoly, ze které vznikla manželova truhlářská dílna. Pak přišlo konečně na řadu zvelebení zahrady.

Jako první jsme si postavili pergolu. V ní nám během letních měsíců mnohem lépe chutná a velmi rádi v ní posedíme s rodinou nebo přáteli.

K pergole přibyla také letní kuchyň s krbem a udírnou. Při přestavbě stodoly jsme totiž museli kvůli předpisům o požární ochraně vybudovat ochrannou zeď mezi naším a sousedovým pozemkem. Aby nevznikla jen nevzhledná "hladová" zeď odnikud nikam, využili jsme tento prostor s povinnou zábranou právě pro venkovní kuchyň.

Novou podobu dostala i stará studna. Dali jsme jí masivní dřevěný poklop, který slouží k příjemnému vyhřívání na sluníčku.  

Také zahrádka dnes vypadá úplně jinak než před lety. Velkou zásluhu na tom má naše babička, pro kterou je zahradničení velkým koníčkem a díky ní vypadá zahrádka po celou sezonu jako ze škatulky. My k tomu přispěli vybudováním kamenné zídky. Letos ještě přibude nový dřevěný plaňkový plot.

V pergole nám během letních měsíců mnohem lépe chutná a velmi rádi v ní...

V pergole nám během letních měsíců mnohem lépe chutná a velmi rádi v ní posedíme s rodinou nebo přáteli.

K pergole přibyla také letní kuchyň s krbem a udírnou. Stará studna získala...

K pergole přibyla také letní kuchyň s krbem a udírnou. Stará studna získala nový dřevěný poklop.

Jediné, co naší zahradě zatím bohužel chybí, je vodní osvěžení během léta. Malinký rybníček, který tu máme, slouží pouze pro zalévání a voda z něj vyhovuje nejvíce 12 rybkám, které se tu od letošního jara zabydlely. Chybějící vodní prvek se snažíme nahradit alespoň solární sprchou, kterou chystáme letos v létě zprovoznit.

Do budování naší zahrady byly od samého začátku zapojeny i naše děti. Společná práce je nejen větší zábavou, ale zjistili jsme, že se naše pubertální mládež naučí mnohým pracím jaksi mimoděk.

Ještě připojuji vzkaz pro začínající zahradníky: máte-li chuť pustit se do práce, nenechte se odradit tím, že výchozí stav není ani zdaleka optimistický. A že vám zpočátku leccos téměř padá na hlavu a nezůstává kámen na kameni? Nevadí. Chce to jen kus odhodlání a ještě větší kus nadšení. Uvidíte, že vaše zahrada vám vše mnohonásobně vrátí.

Soutěž o ceny v hodnotě více než 250 tisíc korun

U zveřejněných příspěvků soutěže Relax na zahradě se bude především hodnotit nápaditost a funkčnost řešení, kvalita provedení, inspirativnost i pro další zájemce, respektování stylu domu a zahrady.

Po ukončení soutěže vybere porota složená ze zástupců MAFRA, WPC a nezávislého odborníka – architekta deset finalistů, jejichž příspěvky budou zveřejněny do 16. června 2013, z nichž vyberou čtenáři v anketě pět výherců, na které čeká:

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Soutěžit lze také pouze vyplněním ankety, kterou najdete na webu iDNES.cz/Bydlení. Jeden z vylosovaných účastníků, který správně odpoví na všechny otázky, získá voucher na odběr zboží podle vlastního výběru od společnosti Mall.cz v hodnotě 3 000 Kč. Podmínkou pro zařazeni do velkého finále o hodnotné ceny je však i soutěžní příspěvek s fotografiemi!

Podrobné podmínky soutěže zde.

Logo Woodplastic
Mall.cz
Softub
Autoři:Nejčtenější

Velká nádhera. To je přestavěná maringotka pro unavenou podnikatelku

Pestrou skalku stejně jako malý přírodní koupací rybníček vytvořila sama...

Osada Trebudannon uprostřed anglického hrabství Cornwall by se klidně mohla stát synonymem pro obydlenou zatáčku. Kromě...

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...Zrekonstruovali si starou chalupu, teď sní o stolování na terase

Interiéry už má rodina hotové, teď je čeká exteriér včetně terasy.

Rčení „postav dům, zasaď strom a zploď syna“ se dnes často mění na „oprav dům, zasaď strom a postav terasu“. Ta se...

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Jiří dozoroval stavbu řadovky sám. Bylo to jeho nejlepší rozhodnutí

Charakter místa je utvářen původní zástavbou a klidnými zahrádkami.

V úzké uličce na okraji moravského velkoměsta stojí řadovka-dřevostavba. Na její realizaci dohlížel sám majitel domu....

Další z rubriky

Markýza se stala završením rekonstrukce domu. Výhra v soutěži pomohla

Zvolený typ a barva markýzy výborně ladí s celkovým pojetím domu. Krb s udírnou...

„Když to člověk neumí, musí to nahradit časem,“ říká Ivan Prokůpek, který své rodině postavil nejen krásnou terasu, ale...

K romantickému výhledu na řeku a skály jim chybí jen terasa

Dům s terasou a dvěma lodžiemi stojí v obci nedaleko Slatiňan, v krásném údolí...

Velké plány mají majitelé teras u bytů či u malých rodinných domků, ale i ti, kteří se pustili do stavby domu, který...

Soutěž o terasu za 50 tisíc: prožijte léto na zahradě či na lodžii

V létě se stává terasa u domu druhým obývacím pokojem.

Zahrádkáři už netrpělivě vyhlížejí stoupající rtuť teploměru, to platí i o těch, kteří rádi zvelebují své domy i byty...

Najdete na iDNES.cz