Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Náročná cesta ke krásné zahradě. Dřina celé rodiny se vyplatila

  1:00aktualizováno  1:00
Náš příběh je tak trochu jiný. To proto, že zahrada není ani obzvlášť veliká a už vůbec ne honosná. Nejčastějším "odpočinkovým" oděvem jsou pracovní montérky. Přesto zde velmi rády pobývají v současné době hned tři generace naráz, píše v příspěvku do soutěže Relax na zahradě čtenářka Jitka.

Původní vzhled naší chalupy, kterou jsme se rozhodli předělat. | foto: Jitka Stropnická

Před několika lety stála naše rodina na začátku hodně náročné cesty k vlastní pěkné zahradě. Trnitá byla proto, že jsme si vše vytvářeli jen vlastníma rukama.

Bylo by těžké spočítat, kolik koleček hlíny a kamenů jsme po zahradě přemístili. Na druhou stranu vlastní úsilí je možná právě tím, co posiluje vztah nejen k výslednému dílu, ale i vzájemný vztah těch, kteří se na něm podílejí.

Zahrada u naší chalupy v jižních Čechách byla celá léta jen výběhem a rájem chovaných slepic. Slepice to byly velice pilné, a tak jimi vyhrabané jámy pokrývaly úplně celou zahradu. Šanci na přežití zde tehdy neměla ani tráva. Poté, co chov slepic skončil, sloužila zahrada jako ovocný sad s pár oplocenými záhony.

Proměna zahrady

Nejdříve jsme se pustili do rekonstrukce chalupy a následně stodoly, ze které vznikla manželova truhlářská dílna. Pak přišlo konečně na řadu zvelebení zahrady.

Jako první jsme si postavili pergolu. V ní nám během letních měsíců mnohem lépe chutná a velmi rádi v ní posedíme s rodinou nebo přáteli.

K pergole přibyla také letní kuchyň s krbem a udírnou. Při přestavbě stodoly jsme totiž museli kvůli předpisům o požární ochraně vybudovat ochrannou zeď mezi naším a sousedovým pozemkem. Aby nevznikla jen nevzhledná "hladová" zeď odnikud nikam, využili jsme tento prostor s povinnou zábranou právě pro venkovní kuchyň.

Novou podobu dostala i stará studna. Dali jsme jí masivní dřevěný poklop, který slouží k příjemnému vyhřívání na sluníčku.  

Také zahrádka dnes vypadá úplně jinak než před lety. Velkou zásluhu na tom má naše babička, pro kterou je zahradničení velkým koníčkem a díky ní vypadá zahrádka po celou sezonu jako ze škatulky. My k tomu přispěli vybudováním kamenné zídky. Letos ještě přibude nový dřevěný plaňkový plot.

V pergole nám během letních měsíců mnohem lépe chutná a velmi rádi v ní...

V pergole nám během letních měsíců mnohem lépe chutná a velmi rádi v ní posedíme s rodinou nebo přáteli.

K pergole přibyla také letní kuchyň s krbem a udírnou. Stará studna získala...

K pergole přibyla také letní kuchyň s krbem a udírnou. Stará studna získala nový dřevěný poklop.

Jediné, co naší zahradě zatím bohužel chybí, je vodní osvěžení během léta. Malinký rybníček, který tu máme, slouží pouze pro zalévání a voda z něj vyhovuje nejvíce 12 rybkám, které se tu od letošního jara zabydlely. Chybějící vodní prvek se snažíme nahradit alespoň solární sprchou, kterou chystáme letos v létě zprovoznit.

Do budování naší zahrady byly od samého začátku zapojeny i naše děti. Společná práce je nejen větší zábavou, ale zjistili jsme, že se naše pubertální mládež naučí mnohým pracím jaksi mimoděk.

Ještě připojuji vzkaz pro začínající zahradníky: máte-li chuť pustit se do práce, nenechte se odradit tím, že výchozí stav není ani zdaleka optimistický. A že vám zpočátku leccos téměř padá na hlavu a nezůstává kámen na kameni? Nevadí. Chce to jen kus odhodlání a ještě větší kus nadšení. Uvidíte, že vaše zahrada vám vše mnohonásobně vrátí.

Soutěž o ceny v hodnotě více než 250 tisíc korun

U zveřejněných příspěvků soutěže Relax na zahradě se bude především hodnotit nápaditost a funkčnost řešení, kvalita provedení, inspirativnost i pro další zájemce, respektování stylu domu a zahrady.

Po ukončení soutěže vybere porota složená ze zástupců MAFRA, WPC a nezávislého odborníka – architekta deset finalistů, jejichž příspěvky budou zveřejněny do 16. června 2013, z nichž vyberou čtenáři v anketě pět výherců, na které čeká:

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Soutěžit lze také pouze vyplněním ankety, kterou najdete na webu iDNES.cz/Bydlení. Jeden z vylosovaných účastníků, který správně odpoví na všechny otázky, získá voucher na odběr zboží podle vlastního výběru od společnosti Mall.cz v hodnotě 3 000 Kč. Podmínkou pro zařazeni do velkého finále o hodnotné ceny je však i soutěžní příspěvek s fotografiemi!

Podrobné podmínky soutěže zde.

Logo Woodplastic
Mall.cz
Softub
Autoři:Nejčtenější

Dům ve svahu si navrhli sami. Převýšení sedm metrů rodina hravě zvládá

Srdcem domu je kuchyně jako součást hlavního obytného prostoru spolu s obývákem...

Padesát dva schodů tam a dvaapadesát zpátky. Nahoru a dolů, každý den a několikrát. To je prostá bilance pohybové...

Postavila si dřevostavbu na místě bývalé skládky. Teď tu má i zahradu

Značnou část obývacího prostoru zabírá skvělá modulární sedací souprava (Saba),...

Malebný kout moravské vesnice, žleb s překrásným výhledem na okolní krajinu, kde si vytvořila svůj domov zahradní...I v satelitu může vzniknout zajímavý dům. Jeho tvar určil pozemek

Čtyři cihelné pilíře nesou střechu s výrazným přesahem směrem do zahrady, který...

Není jednoduché navrhnout a postavit rodinný dům, který by odpovídal poměrně přísným regulačním plánům obce a přitom by...

Magická chaloupka s doškovou střechou přitahuje hosty i ceny jako magnet

Dům stojí ve vinařské obci Dörgicse na severním břehu Balatonského jezera.

Maďarská rodina Antalových se rozhodla pronajímat v okolí Balatonu prázdninové domy. Po úspěchu s dvěma opravenými...

Moderní funkcionalistické vile dominuje schodiště, obrazy a bílá barva

Interiér dokonale vystihuje majitelku a prozrazuje její zaujetí a náklonnost k...

Pozemek na okraji chráněné krajinné oblasti se staletými stromy připravil ideální základnu ke zrodu rodinné vily ve...

Další z rubriky

Opravil byt, postavil dům a upravil zahradu. Manželka chce ještě víc

Při pohledu na dům asi jen málokoho napadne, že jde o rekonstrukci staršího...

Kdo si postaví dům, musí počítat s tím, že práce nikdy nekončí, tak alespoň vyznívají všechny příspěvky, které přišly...

Každý den po práci jde opravovat dům. Jeho dřinu partnerka oceňuje

Díky rekonstrukci a obětavé práci Lukáše a jeho tatínka se domeček zcela...

Někteří lidé jen sní, jiní na splnění svých snů usilovně pracují. To je i případ čtenářky Kristýny a jejího partnera...

K domu s nádhernou pergolou musí přistavět další, rodina se rozrůstá

Velkou terasu s pergolou u domu si rodina „vymazlila“ a užívá si ji.

Změnit něco, co funguje a navíc dobře vypadá, to opravdu zamrzí. Jenže někdy není zbytí. Čtenář Petr tak při přestavbě...Najdete na iDNES.cz