Náročná cesta ke krásné zahradě. Dřina celé rodiny se vyplatila

  1:00aktualizováno  1:00
Náš příběh je tak trochu jiný. To proto, že zahrada není ani obzvlášť veliká a už vůbec ne honosná. Nejčastějším "odpočinkovým" oděvem jsou pracovní montérky. Přesto zde velmi rády pobývají v současné době hned tři generace naráz, píše v příspěvku do soutěže Relax na zahradě čtenářka Jitka.

Původní vzhled naší chalupy, kterou jsme se rozhodli předělat. | foto: Jitka Stropnická

Před několika lety stála naše rodina na začátku hodně náročné cesty k vlastní pěkné zahradě. Trnitá byla proto, že jsme si vše vytvářeli jen vlastníma rukama.

Bylo by těžké spočítat, kolik koleček hlíny a kamenů jsme po zahradě přemístili. Na druhou stranu vlastní úsilí je možná právě tím, co posiluje vztah nejen k výslednému dílu, ale i vzájemný vztah těch, kteří se na něm podílejí.

Zahrada u naší chalupy v jižních Čechách byla celá léta jen výběhem a rájem chovaných slepic. Slepice to byly velice pilné, a tak jimi vyhrabané jámy pokrývaly úplně celou zahradu. Šanci na přežití zde tehdy neměla ani tráva. Poté, co chov slepic skončil, sloužila zahrada jako ovocný sad s pár oplocenými záhony.

Proměna zahrady

Nejdříve jsme se pustili do rekonstrukce chalupy a následně stodoly, ze které vznikla manželova truhlářská dílna. Pak přišlo konečně na řadu zvelebení zahrady.

Jako první jsme si postavili pergolu. V ní nám během letních měsíců mnohem lépe chutná a velmi rádi v ní posedíme s rodinou nebo přáteli.

K pergole přibyla také letní kuchyň s krbem a udírnou. Při přestavbě stodoly jsme totiž museli kvůli předpisům o požární ochraně vybudovat ochrannou zeď mezi naším a sousedovým pozemkem. Aby nevznikla jen nevzhledná "hladová" zeď odnikud nikam, využili jsme tento prostor s povinnou zábranou právě pro venkovní kuchyň.

Novou podobu dostala i stará studna. Dali jsme jí masivní dřevěný poklop, který slouží k příjemnému vyhřívání na sluníčku.  

Také zahrádka dnes vypadá úplně jinak než před lety. Velkou zásluhu na tom má naše babička, pro kterou je zahradničení velkým koníčkem a díky ní vypadá zahrádka po celou sezonu jako ze škatulky. My k tomu přispěli vybudováním kamenné zídky. Letos ještě přibude nový dřevěný plaňkový plot.

V pergole nám během letních měsíců mnohem lépe chutná a velmi rádi v ní...

V pergole nám během letních měsíců mnohem lépe chutná a velmi rádi v ní posedíme s rodinou nebo přáteli.

K pergole přibyla také letní kuchyň s krbem a udírnou. Stará studna získala...

K pergole přibyla také letní kuchyň s krbem a udírnou. Stará studna získala nový dřevěný poklop.

Jediné, co naší zahradě zatím bohužel chybí, je vodní osvěžení během léta. Malinký rybníček, který tu máme, slouží pouze pro zalévání a voda z něj vyhovuje nejvíce 12 rybkám, které se tu od letošního jara zabydlely. Chybějící vodní prvek se snažíme nahradit alespoň solární sprchou, kterou chystáme letos v létě zprovoznit.

Do budování naší zahrady byly od samého začátku zapojeny i naše děti. Společná práce je nejen větší zábavou, ale zjistili jsme, že se naše pubertální mládež naučí mnohým pracím jaksi mimoděk.

Ještě připojuji vzkaz pro začínající zahradníky: máte-li chuť pustit se do práce, nenechte se odradit tím, že výchozí stav není ani zdaleka optimistický. A že vám zpočátku leccos téměř padá na hlavu a nezůstává kámen na kameni? Nevadí. Chce to jen kus odhodlání a ještě větší kus nadšení. Uvidíte, že vaše zahrada vám vše mnohonásobně vrátí.

Soutěž o ceny v hodnotě více než 250 tisíc korun

U zveřejněných příspěvků soutěže Relax na zahradě se bude především hodnotit nápaditost a funkčnost řešení, kvalita provedení, inspirativnost i pro další zájemce, respektování stylu domu a zahrady.

Po ukončení soutěže vybere porota složená ze zástupců MAFRA, WPC a nezávislého odborníka – architekta deset finalistů, jejichž příspěvky budou zveřejněny do 16. června 2013, z nichž vyberou čtenáři v anketě pět výherců, na které čeká:

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Soutěžit lze také pouze vyplněním ankety, kterou najdete na webu iDNES.cz/Bydlení. Jeden z vylosovaných účastníků, který správně odpoví na všechny otázky, získá voucher na odběr zboží podle vlastního výběru od společnosti Mall.cz v hodnotě 3 000 Kč. Podmínkou pro zařazeni do velkého finále o hodnotné ceny je však i soutěžní příspěvek s fotografiemi!

Podrobné podmínky soutěže zde.

Logo Woodplastic
Mall.cz
Softub
Autoři:Nejčtenější

Peklo se sousedem. Kůlnu přestavěl na továrnu s pětimetrovým komínem

1

Místo kůlny má soused na zahradě zděnou budovu, ve které podniká, vyrábí dřevěné suvenýry. Z komína se valí kouř a...

Obývací kuchyně ve srubu vyšla na 500 tisíc. Zábradlí muselo pryč

Obývací kuchyně v přízemí získala novou moderní tvář.

Lucie svůj srub za Prahou miluje. Ráda by se do něj s rodinou přestěhovala na trvalo. Místnosti však nejsou pro...Dvoupodlažní dřevostavba se snadno vytápí i větrá, hluk zde nehrozí

Dům snů. Každý má vlastní představu o ideálním domě. Ten, o kterém snila...

Po letech náročné práce, za kterou se přestěhovali do města, začali pomalu plánovat návrat do tiché vesnice v nádherném...

Až se muž vrátí, ložnici nepozná. Manželka ji proměnila za 300 tisíc

Na novou ložnici si Tereza připravila 300 tisíc korun.

Ložnice Terezy a jejího manžela připomíná skladiště. Místnost je přeplněná starým nábytkem, nekvalitní manželskou...

Deset let stavěl dům z pohledového betonu. Inspiroval se v Japonsku

Výrazné vodorovné slunolamy podporují exotický vzhled domu a zároveň chrání...

Příběh tohoto domu je vyprávěním o cestě za snem, lásce k architektuře, ideálech a zejména o houževnatosti, se kterou...

Další z rubriky

Za devět dnů měli hotovou hrubou stavbu domu, teď si už užívají

Pohled na terasu na jižní straně

Že nikdy není pozdě začít nový život nebo si pořídit nové bydlení, dokazuje i příběh čtenářky Radky. Kolem nového domu...

O pergolu se zasloužila celá rodina, teď si ji také všichni užijí

Majitelé tráví na terase společně spoustu času.

Češi mají jasno, jak by měla vypadat domácí letní pohoda: volný čas by chtěli trávit na terase, nejlépe chráněné před...

Cena za rekonstrukci domu se vyšplhala na trojnásobek. Majitelé nelitují

Vizualizace: dům po proměně, pohled ze zahrady

Rekonstrukce starého domu dokáže přinést spoustu překvapení. Jenže místo zazděného pokladu to bývají jiné „radosti“,...Najdete na iDNES.cz