Rodina Jarmily Fišerové si přes léto postavila na zahradě tento přístřešek pro

Rodina Jarmily Fišerové si přes léto postavila na zahradě tento přístřešek pro příjemné posezení. Teď kvůli tomu musí běhat na úřady. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Úřední spor o „nelegální“ slunečník na zahradě je po měsících u konce

  • 12
Spor kolem slunečníku, nebo přesněji letního zahradního plátěného přístřešku, je zřejmě po dlouhých měsících u konce. Stavební úřad v Jihlavě kvůli nepovolené "stavbě" popotahoval jejího majitele. Ten nakonec uspěl s odvoláním ke kraji.

Krajský úřad smetl ze stolu rozhodnutí jihlavského stavebního úřadu, který za stavbu přístřešku popotahoval Petra Olejníčka. Olejníček v přestupkovém řízení uvedl, že "altánek" na zahradě skutečně postavil.

Problém odstranila změna zákona

  • Hranice mezi pojmy "konstrukce" a "výrobek, který plní funkci stavby" není zákonem jasně definována a stavební úřad může mít pak problém v jednoznačném určení. Nicméně jak jedno, tak druhé vyžadovalo podle stavebního zákona platného do konce roku 2012 vydání územního souhlasu.
  • Toto sporné ustanovení o konstrukcích, které jsou na pozemku umístěny déle než 30 dní v roce, ze stavebního zákona vypadlo díky novele, která začala platit 1. 1. 2013.

Stavební úřad v Jihlavě na konci října rozhodl, že se Olejníček provinil proti stavebnímu řádu tím, že stavbu neohlásil na úřadě. Proti tomuto verdiktu se Olejníček odvolal ke krajskému úřadu. A to přesto, že v rozhodnutí stavebního úřadu vyvázl pouze s povinností uhradit tisícikorunový poplatek za náklady úředního řízení.

Jak říká, šlo mu o princip. A krajský odbor územního plánování, který se Olejníčkovým odvoláním zabýval, zjistil, že rozhodnutí jihlavského stavebního úřadu "trpí vadami způsobujícími jeho nezákonnost".

"Ukazuje to na to, že si jihlavský stavební úřad vykládá zákon tak, jak se jemu samotnému hodí. A trvám na tom, že to od začátku byla šikana občana. Konečně někdo po skoro tři čtvrtě roce uznal, že celý případ od začátku byl nesmysl. Nikdy jsem se přestupku nedopustil," reagoval Olejníček. A slunečník prý postaví znovu.

Případ "nelegální stavby" slunečníku, jenž rozbouřil diskusi o tom, zda je možné na zahradě postavit letní přístřešek bez razítka stavebního úřadu, je u konce.

Petr Olejníček od počátku trval na tom, že názor stavebního úřadu, že slunečník je výrobkem, který plní funkci stavby, je mylný.

"Stavební úřad vedl řízení od samého počátku ve smyslu stavebního zákona," hájí postup stavebního úřadu mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Slunečníkový stan prodává řetězec obchodů s nábytkem

Krajský odbor územního plánování však nyní zamítl rozhodnutí úřadu pro řadu nedostatků spočívajících v častém nesouladu paragrafů a pojmů, které nemají oporu v zákoně. "Stavební úřad používá různé pojmy pro označení shodného předmětu řízení, takže tato nejednotnost rozhodně nepřispívá k posílení důvěry ve správnost jednání a rozhodování stavebního úřadu," uvádí například v rozhodnutí úřednice krajského odboru územního plánování Ivana Císařová.

Jak záhy v písemném stanovisku dodala, právě to byl i důvod Olejníčkova odvolání se proti rozhodnutí, se kterým se krajský odbor ztotožňuje.

V odůvodnění svého rozhodnutí pak Císařová upozorňuje i na další nesrovnalosti, některá fakta v rozhodnutí označila i jako "zcela irelevantní". Krajský úřad řízení úplně zastavil. Nelze se proti jeho rozhodnutí už ani odvolat.

Podle mluvčího magistrátu Tulise si však svým rozhodnutím odporuje krajský úřad.

Magistrát použil stejné paragrafy

"Stavební úřad použil v odůvodnění přestupku stejné paragrafy, které uvedl i krajský úřad ve svém stanovisku zaslaném majitelce pozemku na dotaz k umístění totožného přístřešku. Teď ve svém rozhodnutí o odvolání nám krajský úřad použití tohoto paragrafu vytkl jako nesprávný postup," tvrdí Tulis.

Stavební úřad v Jihlavě podle něj vydává za rok až tisíce rozhodnutí. "A drtivá většina z nich je krajským úřadem potvrzena a odvolání účastníka bývá zamítnuto," dodal mluvčí magistrátu.

Olejníček se loni v době řešení sporu obrátil s absurdní situací i na prodejce slunečníku, obchod s bytovými doplňky Jysk. Společnost tehdy uvedla, že se s takovým případem u stejného výrobku dosud nesetkala v celé Evropě (více zde).

"Jsme potěšeni, že byly zohledněny logické a právně korektní argumenty našeho zákazníka pana Olejníčka," reagovala zástupkyně společnosti Jysk Eva Kozich.

Olejníček už se navíc nemusí bát si přístřešek na zahradě znovu postavit. Od letošního roku se novelou zákona změnily sporné pojmy, kvůli kterým stavbu mohl stavební úřad řešit jako nepovolenou.