Kousek lesa se vejde i na sídliště

- Pokud se balkony v paneláku nestanou skladištěm, mohou sloužit jako užitková a okrasná zahrádka. Kdo nemá čas ani trpělivost na setí, přepichování, přesazování, a přesto chce mít kousek přírody na dohled z obývacího pokoje, může si na balkon bez obav přenést i kousek lesa.
"Moc bych si přála mít na svém balkoně smrček v květináči, který bych na Vánoce přenesla domů, ale bojím se, že městský smog by ho poškodil," svěřuje Věra Oulehlová z Prahy. Konifery neboli jehličnaté dřeviny je převážně možné bez problémů pěstovat i v takových podmínkách, jaké skýtají sídliště ve velkých městech. Vzduch "okořeněný" různými zplodinami kupodivu většina jehličnanů toleruje. Jedle jsou nejcitlivější. Základní potřebou pro stromky je světlo. Potřebují alespoň čtyři hodiny slunce denně. Nejlépe se jim proto daří na místech orientovaných na jih. Nejodolnějším pro zastíněné balkony je tis. Nehodí se však na balkony, kde si budou hrát děti, protože je jedovatý. Pravidelné pootáčení květináče ke slunci napomůže tomu, aby stromek rostl na všechny strany.

Jak zamezit růstu

Aby stromky nedorůstaly svých obvyklých velikostí, je vhodné vybírat mezi zakrslými kultivary. Malým vzrůstem se může pochlubit například Chamaecyparis pisifera Filifera nana či jiný, sivě šedozelený kultivar tohoto druhu - Boulevard. Sytě zelená borovička Pinus leucodermis f. smithii povyroste každý rok pouze o jeden centimetr. Jinou, vhodnou do stísněných podmínek panelákového balkonu, je borovice kleč, botanicky zvaná Pinus mugo. Přestože na horách ve volné přírodě vyroste zhruba do výšky jednoho metru, přenesete-li ji do nížiny a dáte-li jí vhodné podmínky, může vás za několik let překvapit i několika metry. Vhodná je proto její varieta pumilio či její kultivary Kobold, Mops a Hesse, které o mnoho nepřesáhnou půl metru. Zajímavý tvar má Tsuga canadensis - Jeddeloh, která vypadá jako trychtýř, nebo kulovitá Thuja occidentalis - Tiny Tim. Výborně se hodí i takzvané roubovance, kdy je na odolnou podnož naroubována zakrslá forma téhož nebo příbuzného druhu. Velikost stromků se dá omezovat pravidelným zaštipováním nově vyrašených přírůstků. Například u boroviček se obvykle vyštipují přibližně dvě třetiny výhonku, je ho však možné odstranit i téměř celý. Jednou z mála konifer, které se dají na jaře a během léta usměrnit hlubokým řezem, je tis, jarní sestřih vydrží i jalovec.

Přesazování a přihnojování

Pro přesazování se hodí zahradní rašelinový substrát B, který se dá běžně koupit. Měly by se z něj odstranit větší kusy nezetlelého dřeva a kůry a je vhodné jej namíchat s jednou pětinou říčního písku. Tento substrát vyhovuje většině jehličnanů, jako jsou například borovice a smrčky. Oproti tomu cypřišky ocení hlinitější půdu. Písek se hodí i na dno pěstební nádoby jako drenáž, protože voda jím neproteče tak rychle jako například keramzitem. Další květináč by měl být buďto o něco větší, nebo je zapotřebí zkrátit kořeny a vrátit ho do stejného květináče. "Pokud stromečky nemají skončit jako úplné zákrsky, je na jaře a na podzim vhodná doba ke hnojení. Dnes už se dají koupit i hnojiva určená přímo pro jehličnany, jakými jsou například Konifex a Agrabiomin speciál na konifery. Dobře však poslouží Cererit a jakékoliv jiné bezchlorové hnojivo s nižším obsahem dusíku. Vyšší přísun dusíku na podzim by nadělal víc neplechy než užitku. Stromek by sice pěkně přirůstal až do prvních mrazů, ale nově vytvořené přírůstky by nestačily zdřevnatět," radí Václav Šiškin z pražského zahradnictví Biskupská zahrádka.

Jak na zimu

"Už dvakrát se mi stalo, že cypřišky na jaře neobživly, asi mi zmrzly," stěžuje si Josef Ručka z Příbrami. Riziko lze zmenšit výběrem mrazuvzdorných druhů a kultivarů a také dobrou přípravou na zimu. Největším nepřítelem jsou větší mrazy, kdy teplota klesá pod patnáct stupňů Celsia. Ačkoliv se to nezdá, stěny paneláku udržují mnoho tepla. Přisunutí květináčů a truhlíků ke stěně proto udělá velkou službu. Kořeny ochrání vrstva jehličí na zemině, zatímco chvojí zapíchané v květináči pomůže koruně. Nejenže ji trochu odizoluje, ale hlavně zabrání intenzivnímu sluníčku na konci zimy a na začátku jara. Zamezí tak předčasnému probuzení stromků. Následné mrazy by totiž mohly vyrašené výhonky zcela zničit. "Největších chyb se lidé dopouštějí při zimní zálivce. Pokud se stromek na jaře neprobere, bývá to přičítáno velkým mrazům. Většinou však strádá nedostatkem vody. Málokdo si totiž uvědomuje, že zelené jehlice celou dobu odpařují vodu, a pokud nejsou v bezmrazém období zalévány, do jara uschnou," vysvětluje Václav Šiškin.

Zálivka

Zejména na balkonech je třeba brát v úvahu, že díky jejich uspořádání nad sebou se nedá spoléhat na déšť. Ten se ke květináčům mnohdy vůbec nedostane. Konifery nemají rády vodu přímo z vodovodu. Aby chlor vyprchal, nechte ji alespoň několik hodin odstát. Souvislá vrstva mechu na povrchu půdy pomůže udržet vlhkost a ještě krásně vypadá. A však není mech jako mech, a aby vydržel tolik sluníčka, měl by to být druh, který roste na jižní, výslunné straně skal. Jeho přesazení může být obtížné a snadněji ho získáte výsevem. Stačí, když si kousek mechu, na kterém jsou již zralé tobolky, seberete, necháte ho uschnout a pak ho rozdrobený nasypete na povrch půdy. Pokud ho, hlavně na začátku, udržíte stále vlhký, měl by se povrch květináče rychle zazelenat.

Zakrslé kultivary běžnějších druhů konifer

Cypřišek -
Chamaecyparis Ch. pisifera - Filifera Nana, Squarrosa minima, Nana

Ch. obtusa - Nana, Coralliformis Ch. lawsoniana - Flabelliformis, Minima Aurea

Jalovec - Juniperus J.chinensis - Pfitzeriana Compacta, var.sargentii Glauca J.squamata - Prostrata J.sabina - Tamariscifolia, Cupressifolia

Zerav - Thuja T.occidentalis - Tiny Tim, Danica, Globbosa

Jedlovec - Tsuga T.canadensis - Jeddeloh, Jervis, Minuta, Minima

Smrk - Picea P.abies - Humilis, Decumbens, Pumila P.glauca - Echiniformis

Boro vice - Pinus P.leucodermis - f.smithii, Compact Gem P.silvestris - Nana, Saxatilis P.mugo - var. mughus, Mops, Kobold

Tis - Taxus T.baccata - Repandens, Argentea minor T.cuspidata - Nana, Minima


Sesazené krajinky vypadají krásně, ohlídat správnou zálivku je však náročnější než u stromků v květináči.