Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Koupit starší dům neznamená bydlet postaru

Koupě staršího domu či bytu je pro nás dostupnější variantou bydlení. Bydlet ve starším domě podle svých představ a moderně znamená jediné: zrekonstruovat. Ještě před koupí je dobré přizvat odborníka, nejlépe statika nebo soudního znalce, který s námi dům podrobně projde a upozorní nás na úskalí, která jsou s opravou konkrétního domu spojena.
Rekonstrukce vlastního bytu v Jablonci nad Nisou

Rekonstrukce vlastního bytu v Jablonci nad Nisou - po nastěhování, celkový pohled. Autor: Ing. arch. Jana Medlíková, realizace 2002 | foto: Ing.arch. Jana Medlíková

Řekne nám, v jakém stavebně-technickém stavu se dům nachází, které konstrukce jsou v dobrém stavu, které bude nutno opravit, eventuálně vyměnit za nové.

Pomůže rozhodnout, je-li  dům schopný dalšího užívání, nebude-li rekonstrukce neúměrně nákladná a tudíž se koupě nevyplatí a bylo by levnější dům zbourat a na jeho místě postavit dům zcela nový.

A hlavně, zdali se dá dům stavebně upravit podle našich představ, abychom nebyli později zklamaní z toho, že nemůžeme realizovat svoje plány.

Jak přistupovat k rekonstrukci domu?
Zvolit můžeme velmi citlivý, ale také zcela radikální přístup.K citlivé rekonstrukci domu do jeho původní podoby nebo konzervaci přistupujeme v případě, že dům je po architektonické stránce hodnotný a je potřeba jeho autentičnost zachovat nebo nechceme-li novým zrekonstruovaným výrazem domu narušit okolního prostředí.

Platí to zejména pro domy podléhající určitému způsobu a stupni ochrany, ať už jde o kulturní památku, dům v městské památkové rezervaci či zóně nebo v chráněném  území.

Prohlédněte si rekonstruované objekty

 
K tomuto postupu nás může také dotlačit i radikální a nesmlouvavý přístup odboru kultury, či památkové péče. Ten nám v mnohém případě může tento postup nařídit nebo radikálnější rekonstrukci zamítnout.

Při takovéto rekonstrukci vše co nejlépe očistíme, odstraňujeme degradující nánosy z totalitných let (emailové nátěry, umakartové obklady, lina na parketových podlahách, dřevotřískový podhled zakrývající kazetový strop apod.) a staré původní a historicky hodnotné konstrukce v podstatě zakonzervujme a necháme v domě dýchat historii.
 
Vše, co vytváříme nové, nepřizpůsobujeme historickému. Nenapodobujeme starý mobiliář, nesnažíme se vyrobit nehodnotné kopie, ale vyrobíme hodnotný moderní originál, který kontrastuje s původním, ale vypovídá o tom, že tu žil i člověk v 21. století.

Stejně jako my dnes na historických domech čteme, že v nich žili lidé v gotice, renesanci, baroku, secesi. Všichni  se na domě podepsali a nikdo nenapodoboval ty, co byli před ním (kromě historizujících slohů 19. století, kdy se architektura dostala do slepé uličky).

Nikomu to nepřipadá divné, tak proč bychom to neměli dělat i my. Příkladem citlivé rekonstrukce a zároveň ukázkou spojení novotvaru s historickým prostředím je Fárův dům ve Slavonicích. 

Rekonstrukce Fárova domu ve Slavonicích

„Koupit dům. Léta jsem ho míjela a považovala jeho renesanční sgrafitovou fasádu s arkýřem, pod nímž byla vlaštovčí hnízda, za nedosažitelnou krásu. Uvnitř bylo zmrzačené tělo. Bylo třeba dům znovu stvořit a dát mu živý obsah. S Romanem Kouckým, jehož práci mám ráda pro schopnost pokory i efektu, střídmosti i odvahy, jsme průběžně probírali mé představy. „Fárův dům“ nastolí dialog staré architektury 16. století a nové konce 20. století. V intencích Fárova díla bude mít jasné kompoziční principy, osové průhledy, řád, geometrii a rafinovanou strohost. Spojení surovosti s elegancí autentických starých a novodobých stavebních prvků. Minimalismus v pojetí a materiálech: kámen, beton, ocel, dřevo. Bez dlaždiček na stěnách, bez pastelových barev. Žádám „fotografickou“ barevnost, to jest škálu šedé, černé, bílé. K tomu barva okru, která se opakuje na sgrafitech fasády, stěně pracovny, dřevěných roštech a nových oknech a dveřích. Udržet celek, jako hudební komposici, jednotlivé motivy opakováním zdůraznit. Chtěla jsem třípokojový byt s přesně definovanými funkcemi a všude průhledy, abych mohla vychutnávat prostor. Obsahem domu je život v kultuře. Oheň v krbu je jedním z živlů přítomných v domě spolu s vodou v magické hladině bazénu. V zahradě je nebe i země. Vytvořit dům.“

Anna Fárová 2000

Rekonstrukce starého domu ale nemusí nutně znamenat návrat do jeho původní podoby, pokud to není opravdu nutné.  Proč bychom dům, který historickou hodnotu nemá, přestavovali zpátky do podoby domu z poloviny minulého století a přizpůsobovali mu další přístavby a interiér?

Architektura je odrazem doby, ve které žijeme a my žijeme dnes, chceme žít moderně a nechceme  se vracet o sto let zpátky. V takovém případě se můžeme směle pustit do radikální rekonstrukce a bez jakýchkoliv výčitek smazat úplně celou starou tvář objektu a dát domu zcela nový výraz.

Existuje mnoho architektů, kteří  dokáží i ze starého domu udělat dům jako nový. Vybouráním příček, zvětšením otvorů v nosných zdech, postavením nových příček a polopříček vytvoří moderní volnější a logičtější dispozice. Použitím moderních materiálů na podlahy, podhledy, moderního mobiliáře (nábytku), osvětlení a barev vytvoří moderní interiér.

Zvětšením oken a dveří v obvodových zdech ho prosvětlí  a propojí s exteriérem. Přemístěním otvorů, vytvořením jejich nové kompozice, novými materiály na fasádách, novou krytinou znění také jeho vnější výraz v moderní. Tak jako tomu bylo u domu v Chráněné krajinné oblasti Karlštejn.

Dům v Chráněné krajinné oblasti Karlštejn

Na okraji vesnice stála do roku 1999 typická prodejna „Akce z“ postavená počátkem sedmdesátých let. Zděný jednopodlažní dvoutrakt se sedlovou střechou, částečně podsklepený. Prodejna se sklady, chladírnou a betonovou rampou pro zásobování. Břízolitová omítka, výkladce.

Pak přišel investor. Odhalil překvapivý potenciál místa i domu a navrhl velkorysý stavební program. Dům bude sloužit k celoročnímu bydlení, bude mít volnou dispozici a podstatnou roli bude hrát zahrada.

Pak přišel akademický architekt Tomáš Novotný.

Jejich zásluhou vznikl z obyčejné staré venkovské prodejny dům nový.
Investor požadoval jeden universální prostor otevřený zevnitř ven. Dům pro jediného člověka, odpovídající jeho životní filozofii. Kromě jednoho pokoje v patře, předsíně a příslušenství tvoří vnitřek jediný horizontálně i vertikálně propojený prostor.
 
Vnější vzhled domu předurčila banální prodejna.  Architekt ve spolupráci s investorem nejenže ponechali původní dimenze  a obrys (sedlová střecha) domu, ale z této skutečnosti dokázali dokonce vytěžit maximum.

Dům je obložen překrývanými prky šedomodré barvy. Je poměrně nenápadný a jen částečně informuje a povaze interiéru. Kolem domu a zahrady je postavena zeď z hrubých, volně vázaný vápencových kamenů. Kámen i způsob zdění patří k místní tradici.

Architekt používá moderní prvky - minimalistická krbová vložka, lomenicové schody, parking v betonovém zářezu apod. Pracuje s jednoduchými čistými liniemi a materiály. Umí zacházet s hmotami zdí, jimiž jen náznakově člení souvislý vnitřní prostor na jednotlivé funkční části.

Stavba je prosvětlená, vzdušná, interiér se tak jeví jako součást krajiny. Krajina je v domě. Využívá průhledy, světlo a hru stínů. Vnitřní i vnější prostředí charakterizuje kultivovaný vkus.

Posuďme si stavbu sami
Ačkoli nejsme žádní odborníci, určité nedostatky dokážeme před koupí staršího domu (bytu) odhalit sami. Všímáme si zejména stavu nosných konstrukcí.

Ty jsou pro stabilitu stavby nejdůležitější a jejich výměna bývá  neúměrně nákladná, někdy dokonce neproveditelná.

Při ohledávání stěn sledujeme trhliny, výskyt plísní a hub, vlhkost zdiva a další viditelné poškození. Důležitý je i stav krovu, zda není prohnilý nebo napadený škůdcem, stav krytiny, nadměrně velký průhyb nosných prvků krovu a stropů apod.

Ostatní vady jako jsou např. popraskané omítky, jsou oproti nim jen vadami kosmetickými.

Nechme si poradit
Uvažujeme-li o rozsáhlejší rekonstrukci domu je dobré nechat si poradit od odborníka – statika. Ten svým odborným okem projde dům od základů až po střechu -  provede stavebně technický průzkum stávajících konstrukcí a stanoví podmínky, za kterých lze  rekonstrukci provést.

Pak se nemusíme bát, že by při bouracích pracích, či vestavbě, přístavbě nebo nástavbě došlo k poruchám nebo jiným škodám na stávajícím objektu. Zabráníme tak vzniku případných škod, vlivem naší nevědomosti nebo neodborného zásahu.

Například se dozvíme, že bourání příček ve starém domě nemusí být až tak jednoduchá věc. Ve starých domech jsou i některé příčky nosné, a proto je nemůžeme jen tak zbourat, ale musíme je nejprve podchytit.

Mějme na paměti
Mnozí z nás se mylně domnívají, že rekonstrukce (změna stavby) nepodléhá stavebnímu povolení, ale pouze ohlášení stavebnímu úřadu.

Ohlásit stavebnímu úřadu postačí jen takové stavební úpravy, kterými se nemění vzhled stavby, nezasahuje se do nosných konstrukcí stavby a nemění se způsob užívání stavby.

Jsou to například drobné opravy omítek, výměny instalací, výměny povrchů podlah a stěn, či stropů, vestavba nábytku (skříně,..).

Ostatní změny stavby lze provádět jen podle stavebního povolení. Toto se bohužel vztahuje i na výměnu bytového jádra v panelovém domě, neboť vyzdívané jádro může nepříznivě ovlivnit statiku objektu.

Mají-li být prováděny stavební úpravy na stavbě, která je kulturní památkou, musí stavebník k jejich ohlášení nebo k žádosti o stavební povolení přiložit stanovisko orgánu státní památkové péče.

Totéž se týká objektů na územích vyhlášených ochranných pásem a chráněných území.

Článek je součástí nového seriálu o bydlení, kde vám poradí odborníci z oblasti stavebnictví a architektury. Dozvíte se zde například, jaký si zvolit typ bydlení, jak vybrat pozemek, zařídit byt či dům, ale třeba i jak postupovat při vyřízení stavebního povolení.

Autoři:
  • Nejčtenější

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

S čím přijeli čeští designéři a výrobci ohromit Milán: židle, sklo a vany

18. dubna 2024

Týden nabitý designem čeká návštěvníky už 62. ročníku veletrhu Salone del Mobile Milano, který...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...