Investoři chtějí stavět, ale téměř není kde. Proto berou zavděk i méně zajímavými lokalitami

Investoři chtějí stavět, ale téměř není kde. Proto berou zavděk i méně zajímavými lokalitami | foto: Petr Novotný, MF DNES

Koupím parcelu. Zn.: Kdekoli

  • 9
Volné pozemky v Praze jsou už téměř rozprodané, investoři skupují i problémová místa. Pro vlastníky pozemku je to dobrá zpráva. Cena půdy na území hlavního města stále stoupá. Za rok se na některých místech částka za metr čtvereční i ztrojnásobila.

A teď ta druhá strana mince. Možnost, že byste si nějaké metry ještě přikoupili a stali se doživotními rentiéry, kteří žijí bezpracně pouze z vlastnictví půdy, se povážlivě zmenšila.

Za městem je ještě volno
Lukrativní místa jsou už rozprodána, hlásí realitní makléři. Volných pozemků, na kterých se dá postavit byt či dům, je v metropoli málo. "Nějaké ještě jsou, ale stále pracněji se hledají," potvrzuje Martin Zelingr ze společnosti Prague Reality. Kvůli volným pozemkům zaměřili investoři pozornost dál od centra.

"Cena parcely na okraji Prahy i těsně za Prahou je téměř totožná. Když je navíc v místě vybudovaná infrastruktura, může být pozemek za městem dražší než v okrajových částech," odhaduje Jan Vácha z městského odboru správy majetku. Obchody s pozemky se v posledních měsících nejvíce hýbaly ve Stodůlkách, Modřanech, Řeporyjích nebo Kunraticích. "Už se nemáme kam rozšiřovat. Ale poptávka je obrovská. Kdybychom měli pozemky, tak prodáváme," říká starostka Kunratic Ivana Kabelová.

Podle starostky "nedostatkové zboží" nahrává spekulantům s pozemky. "Skoupili půdu a nic s ní dál nedělají. Raději vyčkávají. Dovedou si spočítat, že za pár let by se například kanalizace dala na jejich pozemky dovést z obecních peněz, tak proč by do ní teď investovali," kroutí hlavou Kabelová.

Podnikatelé s nemovitostmi čím dál častěji opouštějí své kanceláře a vydávají se hledat volný pozemek k bydlení na vlastní pěst přímo do terénu. Objíždějí blízké i vzdálené kouty Prahy. Hledají poslední pozemky na prodej.

Internet neporadí
"Je to čím dál tím složitější. Hledání volných parcel v katastrálních mapách na internetu velké úspěchy nepřináší, nejlepší věci najdeme vždy při pátrání na místě," říká Martin Zelingr z Prague Reality.

Realitní makléři a developeři pátrají po volných parcelách, na kterých se dají stavět domy. Dosud výhodné podmínky na trhu hypoték, blížící se navýšení DPH na bytovou výstavbu a očekávaný příchod eura žene výstavbu do stále vyšších obrátek. Investoři skupují, co se dá. Jenomže už není téměř kde brát.

"Vhodné pozemky v centru města jsou spíše výjimkou," konstatuje při pohledu do pozemkových map Jan Vácha z městského odboru správy majetku.

Hitem jsou bytovky na zelené louce
V hlavním městě přibylo v uplynulém roce 5186 bytů, v sousedním Středočeském kraji ještě o osm set více a byl z toho republikový rekord. Letošní rok si s tím minulým zřejmě nezadá.

"V prvním čtvrtletí bylo dokončeno 1569 bytů, což je o 363 bytů více než za stejné období uplynulého roku," uvádí Eva Vojtová z Českého statistického úřadu.
Investoři kupují i pozemky, které by ještě před pár měsíci obcházeli obloukem. Časová tíseň dohání kupce často k riskantním obchodům.

"Projekty se už naprosto běžně prodávají v jakémkoliv stadiu přípravy - bez zařazení do územního plánu či bez stavebního povolení," říká Marek Makový z developerského oddělení Mexx Reality.

Patřičná administrativní povolení vyběhávají agenti až následně na příslušných stavebních úřadech. A ty jim většinou vyhoví. "Je vcelku běžné, že se kvůli bytové výstavbě mění územní plán," říká Jana Kovaříková z odboru správy majetku Úřadu městské části Praha 22. Například v Pitkovicích, které do obvodu 22 spadají, se investor na podzim minulého roku pustil do velkolepé stavby.

V polích vyrůstá 240 nových zděných bytů ve 46 vilových domech, dalších 64 rodin bude bydlet v klasických bytovkách. "Moc se mi nelíbí, jak z pole najednou vyrůstá jeden činžák za druhým. Ke kráse krajiny to rozhodně nepřispívá," podotýká Stanislav Kozánek, který cestu z Petrovic do Čestlic projíždí pravidelně několikrát do měsíce.

Dá se však očekávat, že podobných staveb na okraji Prahy přibude. Stavaři si bytovky, které si družstevníci hojně stavěli v 60. letech minulého století, oblíbili. "Naprostá většina - 88,7 procenta - dokončených bytů je v bytových domech," doplnila statistička Vojtová.

Kolik stojí parcela? Podle poptávky
Při kalkulování ceny vyhlédnuté parcely kupec se selským rozumem příliš nepochodí. "Cena pozemku naproti přes ulici může být úplně jiná než na druhé straně. Ale dá se říct, že v centru města se jedná o desetitisíce korun za metr čtvereční," podotýká Jan Vácha z magistrátu.

Na okraji Prahy v ojedinělých projektech začínají ceny na tisícikoruně, ale většinou se pohybují mezi dvěma a třemi tisíci korun za metr čtvereční. Cenu pochopitelně výš šroubuje i poptávka.

"Pozemky za rok téměř zdvojnásobily cenu. Na jednom místě poskočila cena z 3100 na 5450 korun za metr čtvereční," upozorňuje starostka Kunratic Ivana Kabelová.
Nejvíce se podle údajů magistrátu v posledních měsících rozprodávalo ve Stodůlkách, Řeporyjích, Modřanech, Újezdu nad Lesy, Kunraticích či Zličíně. "Pozemků na prodej už mnoho není. Kdybychom ale měli co prodávat, tak stále máme kupce," rozhazuje rukama starostka Kabelová.

Usilovná práce projektantů ale nemusí jít vždy pod nos klientům. S rostoucím počtem bytů úměrně přibývá i těch, které se prostě nepovedou. Jsou buď předražené nebo nekvalitní, a tedy špatně prodejné.

"Určitý počet bytů potřebuje i stejný počet garážových stání. A to už je například pro investora příliš drahé," uvádí příklad realitní makléř Makový.

Od koupě bytu dokáže odradit také orientace bytu na nevhodnou světovou stranu nebo příliš velká rozloha.
"I tyto byty si třeba později kupce najdou, ale v nových projektech nalezneme až 5 procent neprodejných bytů," vysvětluje Marek Makový.

,