Při nákupu pozemku si parcelu raději nechte přeměřit

Při nákupu pozemku si parcelu raději nechte přeměřit | foto: Profimedia.cz

Koupila pozemek, zaplatila přitom i za obecní silnici

  • 3
Když si paní Irena před lety kupovala pozemek, těšila se, že si zde zařídí zahrádku a časem postaví chatu. Minulý měsíc ale zjistila, že jí obec prodala parcelu, jejíž podstatný díl zasahuje do silnice, a nemůže ji tudíž využívat. Žena za pozemek pod silnicí utratila skoro 10 tisíc korun, a ještě z něj musí platit daň.

Vedoucí stavebního úřadu Josef Trnka na tom nic divného nevidí, podobných případů je podle něj víc. Paní Irena má pozemek zhruba pět let.

Až letos v červenci, kvůli sporu s majitelkou sousední parcely, s níž se dohadovala, kde jsou hranice jejich zahrad, přišla na to, že ta její měří podstatně méně, než jak je to zaneseno v katastrální mapě.

"Geodet mi zaměřil pozemek a zjistil, že ze 431 metrů čtverečních leží zhruba 70 metrů pod silnicí," uvádí. Za celou parcelu dala před pěti lety kolem 60 tisíc korun, skoro 10 tisíc tedy utratila za plochu pod silnicí.

Zaplatila i za obecní silnici

"Je to zcela běžné," říká vedoucí stavebního úřadu Josef Trnka. "Je to podobné zhruba v padesáti procentech všech pozemků hraničících se silnicí. Katastrální mapa není přesná, zakreslily se do ní silnice a pozemky tak, jak se zanášely do pozemkových map už za Marie Terezie. Tehdy ale měla silnice šíři dva a půl až tři metry, teď je to 6,5 až 8 metrů," vysvětluje Trnka. Širší silnice pak zasahuje příkopem, krajnicí nebo přímo asfaltem do pozemku podél cesty.

Podle Trnky to pro vlastníka parcely nepřináší žádné povinnosti ani práva. "Nemusí se o silnici starat, ale nesmí ani bránit v jejím provozování. Zkrátka to nemá na majitele pozemku žádný vliv," dodal.

Hlavní rada podle právníka Sochora zní: před nákupem pozemku si parcelu raději nechat přeměřit.


Pomoci může "nátlaková akce"

"Obec se na paní Ireně neoprávněně obohacuje," upozorňuje právník Bohumil Sochor. Podobný případ již řešil. "Majiteli pozemku jsem tehdy poradil, aby na své části úzké silnice parkoval s autem a blokoval tak průjezd. Nakonec se s vlastníkem komunikace dohodl na vykoupení této části parcely," dodal.¨

Takové "nátlakové akce" jsou podle něj jediným řešením, uspět ve sporu totiž není jednoduché. "Paní Irena má jako vlastník pozemku právo jej užívat. Na druhou stranu ona si nesmí kus silnice oplotit ani zde třeba vybírat mýtné, protože bránit v užívání veřejné komunikace je trestné," varuje Sochor. "Okolnosti sporu jsou ale tak složité, že bych takový případ nepřevzal už ani od příbuzného," poznamenal Sochor.

Řešení? Prodej obci

Irena nyní může požádat obec, aby od ní oněch 70 metrů čtverečních pod silnicí vykoupila. Případně vyčíslit nájemné. "Můžeme se dohodnout na tom, že tu část pozemku odkoupíme zpět za cenu, kterou určí znalec. Musí to ale odsouhlasit zastupitelstvo," uvedl včera starosta Jiří Štěrba.

Vykoupit pás silnice ovšem není nic neobvyklého, na jižní Moravě s tím už začali. Pokud se majitelka s vedením obce nedohodne, může podat žalobu.

Jenže právníci celou záležitost už tak bezproblémově nevidí. Poukazují na to, že majitelka musela zaplatit za něco, co nemůže využít, a navíc z toho odvádí daň z nemovitosti.