Velká koupelna si mohla dovolit i velkou vanu.

Velká koupelna si mohla dovolit i velkou vanu. | foto: Pavlína Prokůpková

Majitelé měli v koupelně jasno: přáli si velkou vanu, ale také pisoár

  • 42
Mladí manželé se dvěma dětmi si postavili dům v zahrádkářské oblasti s nádherným výhledem do lesa a úžasnou zahradou, kterou postupně dokončují. Poslední v domě byly dokončené dvě koupelny.

Návrh koupelen a jejich provedení svěřili manželé Ing. Michaele Kohoutkové ze studia Flexi. „Majitelé si přáli světlou a útulnou koupelnu, která by měla velkou vanu, dvě umyvadlové mísy na desce a pod nimi úložný prostor,“ vypočítá Michaela Kohoutková přání investorů.

Jejich představa pro menší koupelnu (či spíše toaletu s umyvadlem) pro hosty byla obdobná, sice menší a bez vany, ale také útulná. „Majitelka má ráda dekorace ve venkovském stylu, dokonce na zahradě chová ovečky, podle toho jsem se i řídila,“ dodává autorka návrhu koupelen.

Jako obklad na stěny i podlahu byla použita dlažba s dekorem patinovaného dřeva.

Komunikace s investory byla velmi pohodová a příjemná, Michaela se trefila hned od začátku do jejich vkusu, dokonce jí přinesli téměř stejnou fotografii koupelnového nábytku, který pro ně jako inspiraci připravila ve vizualizaci.

Keramické obklady s dekorem dřeva

Po třech schůzkách bylo rozhodnuto: jako obklad se použije dlažba s dekorem patinovaného dřeva. „Na stěnu jsem použila formát 15×90 a na podlahu dlouhá ́selská prkna ́ 30×150 od italské keramiky Fap ze série Docks,“ popisuje Michaela Kohoutková.

Nábytek navrhla na míru a nechala vyrobit od truhláře Martina Zajíce z Roudnice nad Labem, který pracuje pouze s masivem. Vznikla tak lavice, police, zrcadla a nábytek pod umyvadla. Vše se řešilo bez dvířek. „Majitelka má ráda různé druhy košíků, takže plánovala, že veškerou kosmetiku schová do nich,“ vysvětluje Michaela.

Vanu zvolila od německé firmy Duravit ve velikosti 140×140, protože koupelna je dostatečně velká. Majitelé měli i jedno vysněné přání, závěsné WC od firmy Laufen ze série Alessi.

„K WC jsme ladili umyvadlové mísy od italské značky Aet, mají pěkný design a ceny jsou přijatelné. Baterie jsem vybrala v jednoduchém, čistém designu od španělské firmy Tres, opět cenově dostupné a zároveň kvalitní,“ objasňuje autorka.

Technickou dominantu koupelny představuje radiátor Nobis od Zehnderu s pochromovanými trubkami. Netradičně velká vzdálenost mezi trubkami spojuje extravagantní charakter s funkčností, nahřívat tak lze několik ručníků současně.

Koupelna je velmi prostorná. Má krásně dlouhé okno do zahrady, kterým proniká hodně světla, proto mohl být nábytek tmavší. Koupelna je obložená jen částečně, zbývající část stěn kryje výmalba.

Koupelna pro hosty

Druhá koupelna slouží převážně pro návštěvy, je v ní ale i pračka. Manželé si i zde přáli sanitu Alessi, a to solitérní volně stojící umyvadlo, závěsné WC a urinál.

Pračka je umístěna ve vyzděném bloku. Pisoár oceňují majitelé, ale i hosté.

„Klientům urinál moc doporučuji, pokud pro něj mají prostor. Muži pisoár ocení. Prostor pro pračku jsem nechala vyzdít a obložit obkladem imitujícím dřevo, stejným jako ve velké koupelně.

Podlaha a jedna stěna byly obloženy velkoformátovou dlažbou 60×60 od italské značky Caesar, která imituje betonovou stěrku. V prostoru nad WC vznikla nika s LED osvětlením, která slouží jako polička. Dočasně je v koupelně umístěno malé zrcadlo s dřevěným rámem.

„Myslím, že výsledek se povedl. První schůzka byla v domě, následující dvě v showroomu. kde jsme vybírali a dolaďovali materiály. Pro mě je důležité místo vidět, seznámit se s požadavky klientů, zjistit jejich představy na funkčnost a pak teprve ladit design. Mám ráda, když koupelna ladí se zbytkem interiéru v domě,“ konstatuje Michaela Kohoutková.


Témata: zahrada