Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Koupelny se mění rychleji než zvyky lidí

aktualizováno 
Člověk tráví v koupelně průměrně čtyřicet minut denně. Přesto se tato místnost stává - hned vedle kuchyně - tou nejsledovanější částí bytu. Z ryze užitkové záležitosti se totiž koupelna konečně proměňuje na prostor určený k hygieně a relaxaci. Tento vývoj má své etapy, ale bohužel také mnohá zaškobrtnutí.

Současná nabídka na trhu už uspokojí i velmi náročného zákazníka. "Problém je ale v tom, že lidem chybí odvaha a možnost navazovat na určitou tradici, protože desítky let tady byly koupelny doslova popelkou," tvrdí Petr Janoušek z firmy Sanitární technika, "v poslední době jsem viděl víc zkažených koupelen než povedených. A to za ně lidé zaplatili i statisíce."

Ne všichni si uvědomují, že koupelna se u nás buduje na řadu let. Jde o poměrně definitivní záležitost, kde není prostor na experimenty. Jakákoliv změna v koupelně - vyjma výměny ručníků - tak zpravidla znamená výrazný stavební zásah.

Chyby dělají movití zákazníci, ale i ti, kteří musí počítat při stavbě či rekonstrukci koupelny s každou stokorunou. Snaží se ušetřit za každou cenu. Nechávají si původní dispozici, kupují levné baterie od prodejců, kteří jim nejsou schopni nabídnout pozáruční servis. 

Prohlédněte si fotogalerii


Argument, že termostatická baterie se jim svou úsporou vody zaplatí za dva až tři roky, přijímají jen málokdy. Vstupní investice - průměrně šest až sedm tisíc - je bohužel odradí předem.

Než se začne budovat
Současná koupelna by měla sloužit hlavně hygieně a relaxaci. V rodinných domech na ni proto může navazovat domácí fitness, případně sauna. 

Pračka do koupeny nepatří!

Aby však koupelna mohla dobře "vypadat", musí se zbavit nešvarů z minulých let. K nim patří hlavně pračka a spousta kbelíků, které zde po léta nacházely svůj azyl.

Řešením jsou "koupelnové komory", jejichž absence vadí Petrovi Janouškovi vedle technických chyb nejvíc. Tyto komory jsou v zahraničí zcela běžné. Umisťuje se do nich pračka a sušička, sušák na prádlo, ale také kbelíky či další uklízecí potřeby.

Tyto komory by rozhodně neměly chybět v rodinných domech, ale určitě by je ocenili i majitelé nových bytů. Je smutné, že i u bytů za tři nebo čtyři miliony korun umisťují investoři pračku do koupelny. Prostě jako v paneláku...

Hledat novinky se vyplatí
Někteří zákazníci se bojí novinek. To se týká například závěsných klozetů a bidetů. Závěsné typy působí křehce, jejich nosnost je však kolem 400 až 450 kilogramů. Navíc usnadňují úklid a lépe vypadají.

Z praktických důvodů volte raději
závěsný klozet  a umyvadlo bez nohy.

Pokud jde o hygienu, ustupuje se také od dříve velmi módních umyvadel na noze, protože keramický podstavec bývá při uklízení nepříjemnou komplikací. Sloup navíc omezuje výšku, v níž lze umyvadlo instalovat. Jiří Štekr z firmy Sanitec doporučuje použít raději polosloup kryjící sifon, případně z estetických důvodů zvolit sifon v chromovém provedení.

Dojem z koupelny však bývá nejen zrakový, ale také čichový. Vladimír Syblík z berounské firmy Aqua Plus proto doporučuje splachovací nádrž s vestavěným ventilátorem od Laufenu: "Stojí sice přibližně dvanáct tisíc, což je zhruba dvakrát tolik než klasická nádrž. Zákazník má však jistotu, že se veškerý nepříjemný zápach pomocí ventilátoru a hadice odvede ihned pryč. A to je v koupelně, kde jsou klozet i vana umístěné společně, dost důležité."

Milé bývají i některé drobnosti. Například pokud se u sprchové vaničky zkombinuje nosič (což je výlisek z polystyrenu, do něhož se vanička uloží jako vajíčko na plato a odpadne tak pracné vyzdívání) se speciálním sifonem a odpadem, nepotřebujete ani dříve nutná dvířka pro případné opravy sifonu. Vše lze udělat "horní cestou".

Co s malou koupelnou
Jakmile se vám podaří "vytěsnit" z koupelny pračku (místo komory lze použít i kuchyň) a sušící se prádlo, které zde povlálo drahně let jako splihlé vlajky na lodích, máte vyhráno. I na velmi malém prostoru můžete vybudovat pěknou koupelnu. Musíte ovšem změnit dispozici a zvolit třeba i atypické zařízení.

Malou koupelnu
si vybavte atypickým zařízením.

Řešením jsou například vany Miniluxstar od Kaldewei či rohové typy umyvadel a tvarově úsporné vany z řady Renova Nr. 1 Comprimo, které jsou doslova ušity na rozměry panelákových koupelen. Byly totiž navrženy zejména pro ně.

Rohová umyvadla vás přijdou přibližně na 5000 až 7500 korun, tvarově úsporné vany pak asi na 17 000 korun. Protože vany mají na jedné straně šířku například 75 a na druhé jen 50 centimetrů, získáte i v malé koupelně místo k zabudování umyvadla či sprchové vaničky apod.

Do malých koupelen jsou vhodná i umyvadla, jejichž hloubka nepřesáhne 38 centimetrů. I zde je však potřeba dostatečný komfort při mytí a odkládání. Proto zde "bodují" umyvadla určená k zabudování do nábytku nebo do odkladní desky. Vedle keramiky se zde objevují výrobky z akrylátu s tvarovanou odkladní deskou, případně z Corianu, což je umělý kámen, z něhož lze vytvořit jakýkoliv tvar. Počítejte však s tím, že metr běžné desky se šířkou 60 centimetrů stojí kolem šesti až osmi tisíc korun.

Když je dost místa
U velkých koupelen se stává téměř standardem vana, sprchový kout, dvě umyvadla, záchod a bidet. Při jejich výběru je třeba zvažovat mnohé aspekty. Pokud se rozhodujete mezi vanou z akrylátu nebo smaltovanou, počítejte s tím, že životnost akrylátových výrobků se odhaduje asi na patnáct let.

Co by nemělo chybět ve velké koupelně: vana,
sprchový kout, dvě umyvadla, záchod a bidet

V zahraničí akrylátové vany vedou velmi suverénně, představují zde více než 70 procent všech prodaných kusů. Jenže v zahraničí se koupelny předělávají poměrně často. To u nás neplatí.

Pokud jde o ceny, vyjde vás kvalitní klasická bílá smaltovaná vana se zárukou 30 let na stálost povrchu a barvy levněji než akrylátová. I značkovou vanu o délce 160 centimetrů od Kaldewei pořídíte asi za šest tisíc korun, zatímco kvalitní bílá akrylátová vana vás přijde průměrně na sedm až osm tisíc.

Tvarově zajímavá vana s masážními tryskami z akrylátu stojí ovšem jen kolem 25 až 30 tisíc, ve smaltu byste zaplatili minimálně 60, ale spíš 80 až 120 tisíc.

Koupelna je osazena umyvadlem Fondo se skřínkou širokým 65 cm (1188 Kč) a sprchovým koutem. Použita byla vanička Ronda 80 PU za 3075 Kč a zástěna SKKP6 80 STRIP za 9783 K4. Baterie jsou z řady Polo (dohromady za 3 790 Kč), obklady ze série Lucie

O keramiku pro "oranžovou" rekonstrukci se podělily výrobky od firem KERAMAG a DELTA. Z řady DIARA je 80cm umyvadlo a kombinační klozet ( celkem 10 975 kč), záchodové umývátko Joly koupíte za 5920 Kč. Vanová i umyvadlová baterie jsou ze série Disc (celkem 9309 Kč)

Použito bylo řady keramiky Renova NR. 1 Comprimo, speciálně vyvinuté pro rekonstrukce malých koupelen (rohové umyvadlo s polosloupem, klozet 48 cm, umývátko 53,5 cm, celkem 22 960 Kč). Veškeré baterie a doplňky jsou z řady Ronda (vč. vanového podomítkového termostatu) za 22 877 Kč, do prostoru obloženého kachlíky Alicante a Claudius (od 300Kč/m2) tvůrci umístili vanu HMP Rosa 160 L za 8 742 Kč

Do původní dispozice se oproti původnímu stavu podařilo vměstnat i umývátko Fidelio ze 1900 Kč, umyvadlo se skřínkou pochází ze série Virto

Koupelna počítá s mírným zvětšením plochy a vytvořením otevřeného prostoru pro sprchování. O obložení se uasloužily série Inge a Sevilla v cenách od 300 Kč/m2, keramika včetně zrcadla pochází ze série Cotta (celkem 40 300 Kč, použity byly baterie ze série Star (umyvadlová, bidetová a podomítková sprchová) - celkem 16 443 Kč

Špičkový design pro nejnáročnější - koupelna od Matteo Thuna (Keramag)

Moderní koupelna v levnějším provedení, její koncept je založen na zajímavé barevnosti (Keramag)

Vana Miniluxform a sprchová vanička Miniluxmedia (Kaldewei)

Rosa firmy Ravak zvládne roli koupací i sprchové vany a je řešením pro koupelnu s půdorysem pouhých 1,5x1,5 metru

Barevný obklad a dlažba zvýrazněné dekorem s rybičkami koupelnu rozveseluje a návštěvníkovi dává tušit, že toto místo patří dětem.

Koupelna

Podkrovní koupelny bývají malé, a tak se místo vany častěji využívá sprchový kout. Sprchová zástěna Csomos 80x80 cm (20 581 Kč) a vanička Viga (3 866 Kč), SANITOP PRAHA

Kolekce Renova comprimo určená do malých prostor. Asymetrické umyvadlo s odkládací plochou vlevo (š. 80 cm, 8 711 Kč) a spodní úložnou skříňkou (14 735 Kč), závěsné WC (9 925 Kč), asymetrická vana (160x80/50 cm, 21 716 Kč). KERAMAG

Při umisťování vany pod šikmý strop musíme dbát na dostatečnou výšku, aby nástup a výstup byl pohodlný a bezpečný. Akrylátová vana Gabriela (120x120 cm), cena 10 004 Kč, RIHO

Okny nad vanou můžeme přímo pozorovat oblohu. Architekt navíc dokonale využil místo a navrhl do stávající zídky ještě zapuštěné umyvadlo Ovale (63x48 cm). Cena 4 326 Kč, IDEAL STANDARD

Výhodou podkroví jsou okna přivádějící do místnosti denní světlo. Do takto osvětleného prostoru je pak vhodné umístit nerezové umyvadlo se skleněnými odkládacími plochami SANITOP PRAHA.

Sprchový kout Studio 1000 určený do místnosti se šikmým stropem. Má pivotové dveře (š. 80 cm, 13 200 Kč) a zešikmenou boční stěnu (od 12 180 Kč), HÜPPE

Přestože do místnosti vchází denní světlo, doporučuje se používat světlá nábytková sestava. Tato kolekce Elegance (Keuco) je široká 175 cm a opatřená javorovou dýhou. Cena 161 680 Kč, LS NYOX

Kolekce Oblic

Sestava Vienna

Koupelnová kolekce Omnia

Kolekce Gallery

Kolekce Object

Malý prostor můžeme zvýraznit vhodnou kombinací pestrých barev

Koupelnová sestava Avance

Pro dvou- až tříčlennou rodinu postačí záchod jeden, ale u vícečlenných domácností je druhé WC více než příjemné.

Dlažba na podlaze je položena nakoso, protože se tím opticky vytvoří dojem, že podlahová plocha je větší než ve skutečnosti

Rohové umyvadlo ze série Olymp má rozměry 55,5 x 39/39 cm

Kombinací tří barev dosáhnete originální podoby.

Nejmenší umývátko v historii firmy KERAMAG se jmenuje FIDELIO a má rozměry 37x25 cm

Autoři: ,Nejčtenější

Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...
Nejvtipnější sousedské vzkazy. Jaký druh lidí je s chutí vyvěšuje?

Odolaly nástupu mailů a sociálních sítí. Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...

Možnost vidět, cítit a využívat zahradu a okolní pozemek ve velkém propojení a...
Hledání domova skončilo. Moderní chalupu si postavili v CHKO Beskydy

Příkrý svah, za zády les a výhled do malebné krajiny, manželům bylo okamžitě jasné, že tady chtějí mít nový domov....Dům architekti umístili na parcele asymetricky k severovýchodnímu rohu, aby...
Dům na malém pozemku schovali do svahu, aby majitelé měli soukromí

Postavit dům v příměstské zástavbě Prahy není někdy jednoduché. Velikost pozemku nebývá velká, soukromí pak minimální....

Přístupovou cestu a terasu lemují záhony okrasných travin a kvetoucích rostlin.
Mají dům, ze kterého vidíte celý kraj díky velkým proskleným plochám

Snem manželského páru bylo bydlení na kopci s výhledem do krajiny, nejlépe mimo dosah lidí. Nakonec zůstali na okraji...

Na proměnu měla Tereza připraveno 25 tisíc korun. Novou postel jí zaplatili...
Tereza potřebuje nový pokoj. Stůl odmítla, pracuje v manželské posteli

Tereza miluje módu, historii a láká ji svět bohatých drapérií a paruk, ale zároveň má ráda svobodu a hlavně odvážné a...

Další z rubriky

Pro podkrovní koupelnu s vanou umístěnou pod šikmým stropem je velmi důležité...
Nápady do malých koupelen šetří prostor a zvyšují i bezpečnost

Vymyslet funkční dispozici jakékoli místnosti na pár metrech čtverečních je oříšek i pro zkušené architekty. Podívejte...

V koupelně byla použita čistá kombinace obkladů v bílém odstínu s obklady s...
Nejlepší realizace koupelny roku 2016: vše začalo domluvou s majiteli

Dobrý obkladač je základem kvalitní koupelny. Ovšem najít ho, to bývá problém. Navíc se tvrdí, že šikovný obkladač nemá...

Textilní struktury nabízí nové kolekce Next od RAKO.
Stále vládne 50 odstínů šedi. Trendy v keramice na příští sezonu

S nadsázkou lze říci, že v oblasti keramiky mají všichni výrobci všechno, ale málokdo vybočí zcela z řady. Designy a...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.