Koupelnové variace

V současné době se stávají velmi oblíbenými vany volně postavené v prostoru.
V současné době se stávají velmi oblíbenými vany volně postavené v prostoru. Občas se najdou i odvážlivci, kteří z takové vany udělají součást obývacího pokoje.

Pokud zvolíte variantu, kdy dominantou velké koupelny bude vana uprostřed místnosti, pak počítejte s tím, že veškeré přívody budete muset nechat zabudovat do podlahy. Nejen samotné umístění vany má vliv na požitek z koupele. Koupání si můžete zpříjemnit nejen různými hydromasážními systémy, voňavými přísadami do koupele či koupelí ve dvou, ale i hudbou. Speciální systém Soundpool nabízí nejen poslech oblíbené skladby, ale i to, že hudbu cítíte. Vibrace zvuku totiž pronikají do okolního prostoru i do vody. Jestliže budete mít vanu vyšší než padesát centimetrů, pak je vhodné usnadnit si přístup schůdkem. Ten by měl mít hloubku minimálně třicet centimetrů.

Sprchové boxy

Ani v malých koupelnách se nemusíte vzdávat hydromasáží. Prostě si místo vany můžete pořídit hydromasážní box či sprchový panel. Získáte tak trysky i pro vertikální masáž, trysky pro masáž zad vsedě, program pro skotské střiky, parní neboli tureckou lázní či kaskádu. Boxy jsou vlastně uzavřené systémy skládající se z vaničky, bočních stěn (právě ty však bývají někomu trnem v oku, protože celý box tak působí v koupelně příliš mohutně) a často i stříšky. Základem je pak výškově nastavitelná ruční sprcha a vestavěná termostatická či páková baterie. Pro vertikální masáž se v boxu instalují trysky po obou stranách boxu. Masáž zad vsedě nabízí čtyři až osm jemných trysek. Některé systémy umožňují vypnout horní část trysek, aby masáž mohly používat i děti. Další možností jsou skotské střiky. Znamená to střídání teplé, chladné až ledové vody. Jsou určeny spíše odvážným, kteří se chtějí rychle osvěžit. Střídání teplé a studené vody si můžete sami navolit nebo si vybrat takové, jaké naprogramoval výrobce. Oblíbenou je i parní neboli turecká lázeň. Ta slouží například ke zlepšení imunitního systému a pročištění pokožky. V tomto případě by kabina měla být vybavena protiskluzovou úpravou vaničky, jedním či dvěma sedátky a bezpečnostním alarmsystémem. Je vhodná i otevírací stříška. Náročnější uživatel si může do boxu nechat nainstalovat i audiotechniku. V horní části této hydromasážní kabiny můžete mít ještě jeden systém, a to takzvanou kaskádu. Ze zabudovaných trysek padá voda na ramena a okolí krční páteře. Za box zaplatíte asi od 30 tisíc až ke 300 tisícům korun.

Sprchové panely

Do sprchových koutů či k vanám je příjemnou možností pořídit si samostatný sprchový panel. Nejčastěji bývá vybaven výškově nastavitelnou ruční sprchou, jednou horní sprchou, bočními tryskami či vodopádem. Můžete si vybrat mezi panelem do rohu či na stěnu sprchového koutu nebo přímo sprchovým panelem k vaně. Panely stojí asi od patnácti tisíc korun výš. Nejlevnější a nejsnazší možností, jak si dopřát alespoň malou masáž, je výměna obyčejné sprchové hlavice za novou, na které si jednoduše zvolíte intenzitu a druh proudu vody. Tato investice se pohybuje řádově ve stovkách korun. Vyplatí se však pečlivě vybírat. Možnost přepínat druh proudu pouze jednou rukou oceníte každý den, samočištění hlavice pak čas od času, ale rozhodně se vyplatí. U sprchové hlavice s tímto vybavením nemusíte přemýšlet o vodním kameni a pracném čištění. Na reklamu na skvělé čisticí prostředky příliš nedejte. Není to zábavná práce, zabírá to čas a hlavně jde o zbytečnou dávku chemie do odpadu.