Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Koupelna v podkroví

aktualizováno 
I s velkou koupelnou mohou být starosti, zvláště jde -
li o podkroví v rodinném domku. Bývá jako starší dáma, které výrazná kosmetická úprava nepomůže, ale naopak jí ještě přitíží.

Přestože podkrovní koupelny nabízejí nezřídka dostatek prostoru, zařizovací předměty vana i sprcha - bývají zbytečně těsně vedle sebe. Ne proto, že je to praktické, ale protože vodovodní rozvod byl v této podobě nejjednodušší. Navíc tvar vany, umyvadla i barva obkládaček již dávno překročily svůj zenit. Vana sice bývá smaltovaná, ale málokdy kvalitní. Nátěry oken, dveří či půdních prostor se často omezují jen na barvu tmavého Luxolu, odstín Palisandr. To v kombinaci se zešikmeným stropem koupelně příliš světla a prostoru nepřidává.

Sauna nemusí být jen v přízemí

Kosmetické úpravy, to znamená přidat skříňky, vyměnit dvířka či vyměnit obkládačky, vítá v podkroví jen málokterý architekt. To zvláště tehdy, když prostor rodině provozně nevyhovuje. Lepší je počkat, našetřit potřebnou částku a provést radikální přestavbu. Samozřejmě není nutné měnit všechna zařízení, zejména když jsou v dobrém užitném i estetickém stavu. Najít optimální řešení bývá ovšem obtížné, protože se musí sejít jak názor majitele a uživatele, tak architekta - a samozřejmě finanční možnosti. To je i případ koupelny, kdy majitel přišel s nápadem umístit v podkroví malou saunu. Původní myšlenka vypadala zprvu jako holý nesmysl, už kvůli umístění a nákladům, ale nakonec se daly hlavy dohromady a vyšla z toho nová, odvážně pojatá "slečna" koupelna. Nově vybudovanou příčkou je prostor předělen na koupelnu, ochlazovnu, odpočívárnu a na saunu samu - potírnu s předsíňkou a dalším, pohotovostním východem.

Koupelna - nový stav

Do rohu po pravé straně od vstupu je umístěna sedačková sprcha - 150 až 200 milimetrů nad podlahou, s průhlednou kabinkou do výšky 2000 milimetrů. Blok umyvadel u štítové stěny byl zrušen. Místo něj bylo umístěno WC, umyvadla se posunula do středu místnosti jako očistný mycí ostrov přístupný z obou stran. Umyvadélka jsou zabudována do odkládacího stolku, pod nimi najdete zasazené spodní skříňky a po bocích menší úložné věže. Jedna je přístupná dokonce z vany. Uprostřed nad umyvadly se našlo místo pro oboustranná vysoká zrcadla, která místnost ještě zvětšují. Vana je od šikmé stěny více odsunuta do prostoru (nízký blok za vanou je instalační), má masážní trysky a slouží i jako ochlazovací bazének při saunování. V blízkosti vany bylo vedle nové stěny navrženo odpočinkové lůžko vybavené ve spodní části zásuvkami pro ukládání ručníků apod.

Sauna

Byla tepelně izolována. Kabinu obložili dřevem včetně podlahy a stropu. Dvířka mají sice šířku jen 600 milimetrů, ale to pro domácí saunování stačí. Sauna byla opatřena malými elektrickými kamínky, větrá se stropem střechou ven. Celá koupelna má kompletně řešenou novou podlahu s podlahovým topením v hygienické části a keramický obklad stěn. Dřevěný obklad šikminy s nátěrem Luxol-Palisandr (vedle střešního okna, které je nad vanou) byl odstraněn a natřen bílým voduvzdorným nátěrem. Po stěnách při vstupu jsou topné trubkové věšáky, WC má po svých bocích veškeré příslušenství upevněné na štítové stěně.

Osvětlení

V koupelně najdete stropní i nástěnné osvětlení u vstupních dveří, dále lampy na bočních skříňkách z mycího prostoru. Potírna má své stropní svítidlo s krytem, v předsíňce jsou umístěna další dvě nástěnná svítidla.


Autor:



Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

Příběh o pronájmu. Nábytek a oblečení našla zoufalá rodina u popelnic

1

Přes realitku jsme našli pěkný byt v Mariánských Lázních. Majitel nám však oznámil, že s námi končí. Zoufale jsme s...



Domek má 13 metrů čtverečních. Žít se v něm dá překvapivě velmi dobře

Na fotografii pózuje designér a spoluautor projektu Jack Mama.

Návrháři z ateliéru Studio Mama navrhli proměnu malého domku v severním Londýně. Původně kancelář předělali pomocí...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Moderátor Pavel Cejnar si postavil svůj sen: dům pro rodinu pod hradem

Pavel Cejnar si z každého natáčení pořadu Jak se staví sen odnášel nějakou...

Pavel Cejnar vešel do povědomí veřejnosti, když coby veselý moderátor vnášel humor a nadsázku do televizního pořadu Jak...

Najdete na iDNES.cz