Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Koupelna v podkroví

aktualizováno 
I s velkou koupelnou mohou být starosti, zvláště jde -
li o podkroví v rodinném domku. Bývá jako starší dáma, které výrazná kosmetická úprava nepomůže, ale naopak jí ještě přitíží.

Přestože podkrovní koupelny nabízejí nezřídka dostatek prostoru, zařizovací předměty vana i sprcha - bývají zbytečně těsně vedle sebe. Ne proto, že je to praktické, ale protože vodovodní rozvod byl v této podobě nejjednodušší. Navíc tvar vany, umyvadla i barva obkládaček již dávno překročily svůj zenit. Vana sice bývá smaltovaná, ale málokdy kvalitní. Nátěry oken, dveří či půdních prostor se často omezují jen na barvu tmavého Luxolu, odstín Palisandr. To v kombinaci se zešikmeným stropem koupelně příliš světla a prostoru nepřidává.

Sauna nemusí být jen v přízemí

Kosmetické úpravy, to znamená přidat skříňky, vyměnit dvířka či vyměnit obkládačky, vítá v podkroví jen málokterý architekt. To zvláště tehdy, když prostor rodině provozně nevyhovuje. Lepší je počkat, našetřit potřebnou částku a provést radikální přestavbu. Samozřejmě není nutné měnit všechna zařízení, zejména když jsou v dobrém užitném i estetickém stavu. Najít optimální řešení bývá ovšem obtížné, protože se musí sejít jak názor majitele a uživatele, tak architekta - a samozřejmě finanční možnosti. To je i případ koupelny, kdy majitel přišel s nápadem umístit v podkroví malou saunu. Původní myšlenka vypadala zprvu jako holý nesmysl, už kvůli umístění a nákladům, ale nakonec se daly hlavy dohromady a vyšla z toho nová, odvážně pojatá "slečna" koupelna. Nově vybudovanou příčkou je prostor předělen na koupelnu, ochlazovnu, odpočívárnu a na saunu samu - potírnu s předsíňkou a dalším, pohotovostním východem.

Koupelna - nový stav

Do rohu po pravé straně od vstupu je umístěna sedačková sprcha - 150 až 200 milimetrů nad podlahou, s průhlednou kabinkou do výšky 2000 milimetrů. Blok umyvadel u štítové stěny byl zrušen. Místo něj bylo umístěno WC, umyvadla se posunula do středu místnosti jako očistný mycí ostrov přístupný z obou stran. Umyvadélka jsou zabudována do odkládacího stolku, pod nimi najdete zasazené spodní skříňky a po bocích menší úložné věže. Jedna je přístupná dokonce z vany. Uprostřed nad umyvadly se našlo místo pro oboustranná vysoká zrcadla, která místnost ještě zvětšují. Vana je od šikmé stěny více odsunuta do prostoru (nízký blok za vanou je instalační), má masážní trysky a slouží i jako ochlazovací bazének při saunování. V blízkosti vany bylo vedle nové stěny navrženo odpočinkové lůžko vybavené ve spodní části zásuvkami pro ukládání ručníků apod.

Sauna

Byla tepelně izolována. Kabinu obložili dřevem včetně podlahy a stropu. Dvířka mají sice šířku jen 600 milimetrů, ale to pro domácí saunování stačí. Sauna byla opatřena malými elektrickými kamínky, větrá se stropem střechou ven. Celá koupelna má kompletně řešenou novou podlahu s podlahovým topením v hygienické části a keramický obklad stěn. Dřevěný obklad šikminy s nátěrem Luxol-Palisandr (vedle střešního okna, které je nad vanou) byl odstraněn a natřen bílým voduvzdorným nátěrem. Po stěnách při vstupu jsou topné trubkové věšáky, WC má po svých bocích veškeré příslušenství upevněné na štítové stěně.

Osvětlení

V koupelně najdete stropní i nástěnné osvětlení u vstupních dveří, dále lampy na bočních skříňkách z mycího prostoru. Potírna má své stropní svítidlo s krytem, v předsíňce jsou umístěna další dvě nástěnná svítidla.


Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Další z rubriky

Představy mladých o bydlení: záclony nemusí, zato obchod v domě ano

Takto si představují mladí ideální bydlení: záclony nejsou potřeba, kolo jako...

Za našich mladých let tohle nebývalo! Tak tuto větu lze slyšet často. Je pravdivá, zejména generace takzvaných...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Dali výpověď a odešli na samotu. Bydlí ve 12 metrů vysoké strážní věži

Věž z roku 2010 obklopuje pozemek s lesem a loukami o rozloze 65 hektarů....

Dabney Tompkins a Alan Colley si splnili sen. V americkém Oregonu si postavili dům v podobě strážní požární věže. Ze...Najdete na iDNES.cz