Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jsme znechuceni. Rok hledáme vhodný dům, realita je zoufalá

  1:00aktualizováno  1:00
Klára s Honzou žijí již léta ve svém startovacím bytě v Brně. Touží však po životě v rodinném domě se zahradou, který by stál dál od města. Každodenní cestování do práce by jim nevadilo. Věří, že jim nepohodlí s dojížděním vynahradí oblíbené grilování.

Podlaha byla příliš nízko. | foto: Bytecheck

Mladý pár ale hned zpočátku narazil. Na realitním trhu je po rodinných domech obrovská poptávka, ale k prodeji je těch skutečně kvalitních žalostně málo. Majitelé nemovitosti drží a věří, že je za několik let prodají dráž než nyní, v době krize.  

Může se hodit

Najděte si dům svých snů na Reality.iDNES.cz.

Klára s Honzou tak mají již za sebou desítky prohlídek, ale zatím si své nové bydlení nevybrali. Zjistili, že mají problém koupit stavbu, o které ví, že není v pořádku nebo tak úplně neodpovídá jejich představám.

Často se nechávají ovládat emocemi, málokdy u nich zvítězí nezaujatý pragmatický pohled, který je při výběru nového bydlení nejdůležitější. Obrátili se proto na inspektory ze společnosti Bytecheck, se kterými se vypravili do rodinného domu na jihu Moravy.

Závady v rodinných domech

Honza s Klárou se moc těšili. V inzerátu stálo, že jde o samostatně stojící RD s okolní krásnou přírodou. Majitel po telefonu oznamoval, že stačí dodělat podlahy, opravit pár věcí a může se hned bydlet. Klára si už v duchu malovala, jak bude nové hnízdo zařizovat.

Starý dům měl špatné základy

Dům podle fotek i na první pohled vypadal dobře. Stačilo ovšem přijít blíž a odborníkovi už bylo jasné, že zde něco nehraje. Ukázalo se, že dům tvoří původní zdi z počátku 20. století, na kterých v pozdějších letech vyrostla nástavba.

Domy z této, ale i pozdější doby často nemají základy z betonu a instalovanou hydroizolaci. Základy tvoří zdi z cihel z jedné strany zavalené zeminou a z druhé je obvykle sklep s omítkami pokrytými plísní, případně zde pomalu protéká voda spárami. Cihly jsou totiž spojeny maltou s minimem cementu, ten byl tehdy málo dostupný.

Působením dešťové vody se vymývá plnivo malty a kvůli tomu u cihelné stěny rapidně klesá únosnost. Pokud se takovéto zdivo přetíží, vzniknou v nadzemních podlažích trhliny, kterých se nelze zbavit. Zdivo je velmi nasákavé, a proto je nutné zabránit vzlínání vlhkosti. Ta se ovšem v navštíveném domě táhla až do horního patra.

Nedokončená střecha a stěna pokrytá mechy

Nedokončená střecha a stěna pokrytá mechy

Je třeba si dát také pozor na částečné podsklepení se spodní hranou základů v zámrzné hloubce. Samozřejmě zde chybí hydroizolace. Takový dům je pro nástavbu naprosto nevhodný. Pokud by Klára s Honzou přišli na narušenou statiku až po koupi nemovitosti, zamíchalo by to s jejich rozpočtem v řádu stovek tisíc korun.

Podlahy se při každém kroku prohýbaly

Stropy nad přízemím jsou trámové a byly na ně položeny nové podlahy, ale jak se zjistilo, tak bez odstranění násypu a kontroly trámů. Často se stává, že trámy jsou uloženy do zdiva tzv. "na tvrdo", tedy že jsou těsně obklopeny cihlami.

Vlivem teplotního průběhu se v jejich okolí tvoří vlhkost, která narušuje statickou funkci trámů. Hrubé podlahy v podkroví silně vibrovaly, prohýbaly se a vrzaly při každém kroku.

Hledáme další zájemce

Reality po lupou

Sledujte, co zažívají lidé se starostmi, jako máte vy. Nebo do toho pojďte rovnou s námi.

Přihlásit se můžete ZDE

První způsobuje slabá dimenze trámů, kdy při poskočení uprostřed místnosti málem padají skříně po obvodu.

Prohýbání podlah má na svědomí nevhodná konstrukce suché podlahy, kdy je na původní konstrukci kotvena pouze jedna podlahová OSB deska silná 15 milimetrů. Obyčejně se instalují dvě desky křížem, jsou vzájemně prošroubované a tím pádem tuhé.

Honza je zklamaný, neodkáže si představit, že by na takovéto podlahy pokládal plánovanou dlažbu. Problém s podlahami je v celém domě, nemají izolaci a kvůli tomu jsou napadené vlhkostí ze suterénu.

Zdánlivě drobné nedostatky jsou často katastrofou

Majitelé lepili celý dům postupně, jak jim to situace dovolovala. Jenže stavěli bez znalostí správných postupů. Pro laika je na domě hodně zdánlivě okrajových nedostatků, odborník v nich však okamžitě rozpozná závažné vady.

Katastrofou například byla celá tepelně-izolační situace domu. Důležité detaily nebyla dokončené a při topné sezoně hrozilo prosáknutí zkondenzované vlhkosti do podhledů. 

Vzduchotěsné a parotěsné zábrany nebyly napojené, některá místa nebyla vyplněná izolací, střecha měla špatný sklon, v domě byly trhliny, mezery a izolace střechy a stěn neměla dostatečnou tloušťku. To vše by pro Honzu s Klárou znamenalo investici v desítkách tisíc korun a na začátku velké provozní výdaje za vytápění.  

"Majiteli, který v domě roky žil, nevadilo, že každý schod je jinak vysoký, ale novým zájemcům o jeho dům to připadalo jako problém. Rozdíl 1,5 centimetru, který jsme naměřili, znamená zejména pro děti vážné riziko úrazu," říká Pavel Štáf ze společnosti Bytecheck.  

Izolaci tvoří zcela nevyhovující kombinace materiálů.

Izolaci tvoří zcela nevyhovující kombinace materiálů.

Nedokončené podkroví, naopak připevněné sádrokartony, špatně napojené parotěsné...

Nedokončené podkroví. Chybně připevněné sádrokartony a špatně napojené parotěsné izolace.

V inzerátu také stálo, že dům má v podkroví s vikýřem plnohodnotnou obytnou místnost. Ve skutečnosti byl pokoj vysoký pouze 2,2 metru, což odporuje vyhlášce a podlaha byla položená na nenosné konstrukci krovu. Tento prostor by mohl sloužit leda jako sklad, ale s nosností maximálně 100 kilogramů na metr čtvereční.

Při prohlídce domu je také třeba myslet na akustiku. V rodinném domě se na ni často zapomíná, protože jsou parametry v tomto ohledu benevolentnější než u bytů. Pokud jsou však mezi pokoji sádrokartonové konstrukce zcela bez akustické izolace, je i obyčejné smrkání slyšet před dva pokoje.

Tak tomu bylo i u prověřovaného domu. Je také dobré prozkoumat akustiku okolí. Když je dům u cesty či jiného zdroje hluku, lze změřit například akustické parametry pláště fasády.

Instalace podomácku mohou být problémem

Říká se, že jsme národem kutilů a část lidí je zvyklá si práce na domě dělat svépomocí. Pak se však kupci těžko dokazuje správný postup, protože chybí revizní zprávy nebo jsou evidentně zmanipulované.

Kotel bez přívodu vzduchu, požárně nebezpečné vzdálenosti krovu a komína, zkruty hliníku a mědi v elektroinstalaci a jiné zlepšováky podle "receptáře", to vše ubírá na hodnotě domu desítky či stovky tisíc.

Voda protékající základovou zdí

Voda protékající základovou zdí

"Představovali jsme si, že se nastěhujeme a postupně pár nedodělků dokončíme. Věřili jsme inzerátu. Tohle nám ovšem vyrazilo dech," komentuje Klára nutnou výměnu téměř celého zařízení domácnosti.

"Aby toho nebylo málo, zjistili jsme, že kolem domu je ve schváleném územním plánu zakreslena rychlostní komunikace a vedlejší pozemek je veden jako SV8, čili plochy pro výrobu a služby. Takže o akustických opatřeních pro plochy pro bydlení nemůže být v budoucnu řeč," říká inspektor.

Honza a Klára pochopitelně dům nekoupili a hledají dál. V domě byli sami bez inspekce nemovitosti dvakrát a měli z něj smíšení pocity. Na jednu stranu se jim líbil, ale nedovedli rozlišit vady od vlastností. Doporučujeme proto všem kupujícím prověřit dům ještě před podpisem rezervační smlouvy.

Reality pod lupou

Pořízení vlastního bydlení je úkon, který vyžaduje pevné nervy. Nároky na kvalitu a estetiku bydlení má každý z nás jiné, ale nikdo nechce koupě bytu litovat.

Proto je tu náš seriál Reality pod lupou, který jeho účastníkům podobné překvapení nepřipraví a vás provede reálnými situacemi se všemi strastmi a úspěchy konkrétních případů.

  • Společně najdeme vhodný dům či byt a vždy ověříme jeho technický a právní stav tak, aby později nezpůsobil majitelům vrásky na čele.
  • Vyhodnotíme financování, právní i technické a architektonické aspekty pořizovaných nemovitostí.
  • Nové majitele po čase navštívíme a zjistíme, zda jsou jejich původní představy splněny.
Reality iDNES.cz - realitní portál, Bytecheck - inspekce nemovitostí

Společný projekt rubiky Bydleni.iDNES.cz, portálu Reality.iDNES.cz a specialistů ze společnosti Bytecheck, kteří se zabývají technickým prověřováním nemovitostí před jejich koupí nebo převzetím od developera, chce ukázat, že koupě nemovitosti nemusí být žádný strašák.  

HLEDÁME DALŠÍ ZÁJEMCE

Sledujte, co zažívají lidé se starostmi, jako máte vy. Nebo do toho pojďte rovnou s námi. Přihlásit se můžete ZDE

Vybrali jste si nemovitost nebo ji prodáváte a chcete využít inspekci nemovitosti? Se seriálem Reality pod lupou máte slevu 20 %. Stačí vyplnit formulář.

Autor:Nejčtenější

Byt ve španělské Malaze byl pro rodinu dobrou trefou. Podívejte se

Terasa je velká 27 metrů čtverečních.

Rodina si pořídila ve španělské Andalusii nedaleko Malagy byt se společnou zahradou a dvěma bazény. Majitelé oslovili...

Mají dům se zvonem, udírnu na zahradě vyrobili z kotle lokomotivy

Spoustu věcí kolem domu jsem si dělal sám, třeba zábradlí u schodiště

Nenápadný dům nedaleko Prahy zapadá do terénu s takovou samozřejmostí, že máte pocit, jako kdyby tu byl odnepaměti....Razantní proměna panelákového bytu, kde teď vládne dubová podlaha

Zvětšení průchodu a zásah do nosné konstrukce musel projít schválením statika.

Rekonstrukce panelákových bytů je věčné téma. I kvůli tomu, že jejich dispozice mnohdy neodpovídá současným potřebám...

Nejlepší rekonstrukce chalupy a staré stodoly trvala čtyři roky

Otevřený atypický krb ve stodole je usazený na kameni z nedaleké stráně.

Architektka Lenka Míková se u jihočeského stavení nesnažila při rekonstrukci zachovat původní prvky za každou cenu, ani...

Obraz zkázy je pryč. Varovný nápis v klášteru v Plasích však stále platí

Plaský klášter založil v malebné krajině, 25 kilometrů severně od Plzně, roku...

Klášter, zámek a památka v jednom, to je evropsky významný komplex bývalého kláštera v Plasích, který už celá staletí...

Další z rubriky

Prosklené velké plochy oken jsou lákavé, ale bydlení někdy komplikují

Na ochranu před sluncem je nutné u velkých prosklených ploch myslet dopředu.

Když rodinný dům, tak prosklená stěna do zahrady nebo francouzská okna s přímým výstupem na terasu. To je přání spousty...

Z bývalé továrny na hračky vznikly působivé loftové byty plné betonu

Díky masivním betonovým sloupům a konstrukci byla budova za 2. světové války...

Architektura reaguje na změny v průmyslu. Ve velkoměstech se impozantní budovy skladů a továren mění v posledních...

Tři roky tvrdohlavě bojovali za svůj dům připomínající rotundu

Stavba, jejíž půdorys připomíná otevřenou knihu a ústřední místností tvoří...

Jednopatrový originální dům, důvěrně zvaný Šnek, s nádherným výhledem na protilehlé kopce bývalých keltských hradišť,...

Najdete na iDNES.cz