Kotel Pyromat ECO – hightech kotel v průmyslovém provedení na kusové dřevo o délce 0,5 m – jmenovité výkony 32, 40, 48, 60, 64 a 76 kW a na kusové dřevo o délce 1 m, jmenovité výkony: 68, 80, 96, 120 kW.

Kotel Pyromat ECO – hightech kotel v průmyslovém provedení na kusové dřevo o délce 0,5 m – jmenovité výkony 32, 40, 48, 60, 64 a 76 kW a na kusové dřevo o délce 1 m, jmenovité výkony: 68, 80, 96, 120 kW. | foto: www.viessmann.cz

Kotle na dřevo umějí víc, než si o nich často myslíme

  • 33
Moderní generace kotlů na dřevo triumfuje. Dřevní hmota se svými 75 až 85 % plynných látek uvolňovaných pyrolýzou totiž jednoznačně vede nad ostatními tuhými palivy.

Nové kotle využívají technologii, která mění biomasu – konkrétně dřevo – na produkt vyšší energetické úrovně. Tím jsou v tomto případě plyny. Kotle tak využívají pyrolýzu (neboli zplyňují dřevo). Nemají nic společného se staršími typy s nízkými výkony a komplikovanou regulací, které stále přebývají v mnoha kotelnách.

Pyrolýza podstatně zvyšuje ekonomiku provozu kotle na dřevo a také jeho ekologičnost. Díky dokonalejšímu spalování probíhajícímu při teplotách až 1 400 ˚C se do ovzduší dostane mnohem méně škodlivých látek a prakticky žádné saze.

Moderní kotle, spalující dřevní hmotu, lze v současné době velmi dobře regulovat. Příkladem mohou být pyrolýzní kotle osazené ventilátorem. Méně známé, a proto také méně rozšířené, jsou kondenzační kotle na dřevo, umožňující díky využití kondenzačního tepla maximální výtěžnost paliva.

Spaliny vznikající při procesu spalování jsou ochlazovány tak, aby pára v nich obsažená kondenzovala a mohla teplo, které obsahuje, dál předávat k ohřevu. Tím se výrazně šetří palivo potřebné k vytápění a zároveň i množství do komína vypouštěných škodlivých exhalací. Vzhledem k zpřísňujícím se normám na ochranu životního prostředí je možné předpokládat, že zájem o využití kondenzačních kotlů na dřevo poroste.

Automatický kotel na pelety se zásobníkem

Automatický kotel na pelety se zásobníkem

Krby stále v popředí

Řada lidí však dává přednost krbům, zejména kvůli romantice. Krby se odlišují především výkonem, funkcí a možnostmi využití. Můžeme je rozdělit na krby:

■ s otevřeným ohništěm a plošným hořením, účinnost těchto krbů ve vztahu k množství a typu paliva je však malá a pohybuje se v průměru mezi 7 až 12 %, maximálně pak 20 %.

■ s krbovou vložkou, což jsou hotová uzavíratelná topeniště, která mohou být součástí stavebnicových systémů z hotových dílů, anebo mohou být využitá při stavbě originálního krbu za použití celé škály volitelných materiálů. Výkon těchto topenišť se pohybuje od 50 % do 85 % ve vztahu ke konstrukci a materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.

■ s krbovou kazetou, což je hotové topeniště, které je vyměnitelné a zasouvá se v krbovém obložení do připraveného a zabudovaného kovového rámečku. Krbové kazety jsou vhodné i k dodatečnému zabudování do otevřených krbů, tím se zvýší jejich výkonnost.

Dřevo patří stále k cenově dostupným palivům

Dřevo patří stále k cenově dostupným palivům

Názor odborníka

Jiří Skýpala, společnost Romotop:

Z pohledu ekonomiky je vždy rozumné si přitápět v krbu či kamnech a uspořit tak náklady na centrální vytápění. Protože oheň je navíc zdrojem příjemné atmosféry a pozitivní energie, jsou krby a krbová či kachlová kamna téměř neodmyslitelnou součástí našich domovů. Dřeva je naštěstí pořád dostatek a za rozumnou cenu.

Často se objevují dotazy na vytápění nízkoenergetických interiérů a domů, kde u lokálních topidel vzniká problém s přebytkem tepla. I tyto situace jsou už dnes dobře řešitelné.

Velké oblibě se proto těší moderní designová i rustikálně pojatá krbová kamna se širokým rozsahem regulovatelného výkonu nebo samostatná topeniště dimenzovaná pro individuální stavby malých sálavých kamen, kterými při vhodných dispozicích můžeme pohodlně vytápět i celý dům.

Přínosem jsou zde především sálavá topidla, která při několikahodinovém intervalu přikládání umějí větší množství najednou vyrobené energie pojmout do svých útrob a nahromaděné teplo pomalu předávat do vytápěného interiéru.

V této souvislosti bychom v budoucnu rádi některé výrobky zařadili do probíhajících programů dotací. Pokud se to přes nemalé legislativní bariéry podaří, ušetří tím zájemci peníze již při nákupu takového zdroje moderního vytápění a návratnost investice se tak může zkrátit až na polovinu.

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 8/2009.