Vizualizace kostela v Sazovicích - připomíná smotek papíru.

Vizualizace kostela v Sazovicích - připomíná smotek papíru. | foto: Marek J. Štěpán

K Vánocům dostali jako dárek kostel, který vypadá jako smotek papíru

  • 52
Vesnice Sazovice se 700 obyvateli dostala vánoční dárek: poslední razítko potřebné k zahájení stavby kostela. Navrhl jej architekt Marek Jan Štěpán, uznávaný architekt sakrálních staveb. Stavbu zaplatí místní.

Kostel, jehož stěny se stáčí jako smotek papíru, odrážené světlo, které přes zářezy ve stěnách proniká dovnitř po měkkých křivkách, a betonová podlaha, jež kruhem opisuje půdorys pražské kaple sv. Václava.

Tak bude vypadat kostel, který se na jaře začne stavět v Sazovicích na Zlínsku. Obyvatelé malé vesnice se před Vánoci konečně dočkali: po třech letech získali poslední potřebné razítko.

Myšlenka postavit kostel vznikla v Sazovicích ještě před druhou světovou válkou. Před třemi lety se tady k myšlence opět vrátili, založili Spolek pro stavbu kostela a oslovili architekta Marka Jana Štěpána.

Vizualizace: interiér kostela

Když se hmota ztrácí

Výsledkem je projekt atypického válcového kostela, který na jaře začne růst v centru Sazovic. Bude vypadat jako „papírový smotek“, z něhož se odchlipují lístky. „Chtěl jsem, aby kostel vypadal co nejméně materiálně, aby byl co nejvíce odhmotněn. Vstup člověka do chrámu má být totiž cestou od vnějšího materiálního světa k vnitřnímu duchovnímu,“ popisuje myšlenky projektu jeho autor, architekt Štěpán.

Návštěvník tak hmotu a tloušťku stěn neuvidí: půlmetrové zdi se zužují do několika centimetrů a sbíhají se do jednoho bodu jako papír. Světlo do prostorů kostela nepřivádí běžná okna, ale zářezy ve válci. Ty jsou zahnuty tak, aby dovnitř pronikalo boční odrážené světlo a klouzalo po měkkých křivkách. Světlo tak bude tvarovat vnitřní prostor kostela i prožitek příchozích.

Stavba svým měřítkem vychází z pražské kaple sv. Václava, kruhem opisuje její čtvercový půdorys. „Kostel v Sazovicích je rovněž zasvěcený sv. Václavovi, kruh v tomto měřítku navíc zcela odpovídal sazovickému konceptu a kapacitám. Kruh chápu také jako tečku, jako místo zastavení či spočinutí,“ vysvětluje inspiraci architekt Štěpán.

Kostel v Sazovicích bude uprostřed vesnice.

Ze soukromých peněz

Kostel bude v Sazovicích stát poprvé v historii obce. „Myslím, že kostel život v Sazovicích změní. Nejenže lidé nebudou muset dojíždět do sousedních Mysločovic jako doposud, navíc doufáme, že se ze stavby stane také kulturní a komunitní centrum a místo, kde se budou obyvatelé Sazovic scházet,“ říká Václav Miklík, sazovický podnikatel a patriot.

Kostel vznikne za peníze Sazovických: část peněz pokryje sbírka, kterou Sazovičtí organizují, většinu zaplatí sazovičtí podnikatelé. „V Sazovicích jsem se narodil a mám je moc rád. Kostel tu ale zkrátka chybí,“ říká pan Miklík.

Spolupráci s lidmi ze Sazovic si nemůže vynachválit ani architekt Štěpán. „Překvapila mě jejich otevřenost k novému a modernímu pojetí sakrálních staveb. Limity jsem měl jen v rozpočtu a velikosti stavby, kterou si můžu dovolit,“ říká Marek Jan Štěpán. Obec nabídla ke stavbě kostela čtyři pozemky, zvítězil nakonec ten, který je v centru obce.

„V okolí je jemná, ale hustá síť sociálních a urbanistických vazeb. Stavba kostela v tomto místě zakotví okolní veřejný prostor v čase,“ dodává architekt. Interiér bude jednoduchý a čistý, aby návštěvníkům kostela přinesl pocit ztišení a klidu. „Starší kostely jsou plné vizuálních informací, veškerý příběh je vepsán v obrazech, sochách, ve výzdobě.

Architekt Štěpán má za sebou řadu sakrálních staveb.
Architekt Štěpán má za sebou řadu sakrálních staveb.

Architekt Štěpán má za sebou řadu sakrálních staveb.

Dnes jsou už lidé informacemi přehlcení, v kostele by proto měli vnímat jen čistotu prostoru a klid a uvědomovat si své nitro,“ vysvětluje architekt Štěpán. Klidu i intimitě prostoru napomáhá světlo, které prostory osvětluje přes zářezy ve stěnách, zároveň ale z kostela není vidět na okolní svět.

Lavice budou soustředné kolem kruhového presbytáře. Na horním kůru budou umístěny varhany, v jednom ze zářezů bude zvonice. Součástí kostela bude i společenské centrum, sál a klubovna.

Sazovický kostel bude čtvrtým nově vybudovaným kostelem architekta Marka Jana Štěpána. Pátý kostel se chystá v brněnské městské části Lesná.

Architekt Štěpán má za sebou řadu sakrálních staveb.

O stavbě

Název stavby: Kostel sv. Václava v Sazovicích
Předpokládaný termín dokončení: 2017
Investiční náklady: 20 mil. Kč
Průměr stavby: 15,4 m
Výška: 12 m
Kapacita: 180 lidí
Počet podlaží: tři nadzemní podlaží a suterén
Celková plocha řešeného území: 3 970 m2

Piaristický chrám Nalezení svatého Kříže v Litomyšli po rekonstrukci, kterou navrhl Marek J. Štěpán

Architekt Marek Jan Štěpán

Moravský architekt, zaměřuje se na projekty sakrálních staveb, novostaveb i rekonstrukcí. Je například autorem projektu kostela Svatého ducha v Šumné, kostela Svatého ducha v Ostravě nebo kostela Svatého Václava v Sazovicích. V roce 2013 vytvořil osvětlení katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha, je autorem areálu pro návštěvu papeže Benedikta XVI. v brněnských Tuřanech.

Podílel se na velké liturgické úpravě katedrály svatého Mikuláše v Českých Budějovicích či na rekonstrukci kostela svaté Kateřiny v Hrabové, kostela svatého Václava v Ostravě nebo kostela Nalezení svatého Kříže v Litomyšli.

V letech 2006 – 2012 působil jako poradce kancléře prezidenta ve věcech architektury. Je autorem koncepce minimalistického bydlení Freedomky, v roce 2012 získal cenu Grand Prix Architektů v kategorii rekonstrukce za projekt areálu Café Fara v Klentnici.

Realizace sakrálních staveb

- piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli - rekonstrukce (spolupráce s V. Štěpánovou - požehnán 2014)

- osvětlení Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě (spolupráce s L. Mudroněm, 2013)

- velká liturgická úprava katedrály sv. Mikuláše v Českých Budějovicích (vysvěceno 2013)

- rekonstrukce kostela ve Vranově nad Dyjí (2010)

- areál papežské mše pro Benedikta XVI v Brně (2009)

- kostel sv. Ducha v Šumné (2008)

- kostel sv. Ducha v Ostravě (2007)

- kostel sv Kateřiny v Hrabové (2006)

- dostavba věže ke kostelu sv. Floriana v Kozmicích /vysvěcena 2002

- interiér kostela sv. Mikuláše v Petřvaldu /vysvěcen 2001

- obětní miska a kalich pro kapli na Hájově /svěceny 2001

- kaple sv. Ducha na Starém Zubří /vysvěcena 2000

- prototyp kostelní lavice San /2001

- dostavba kaple Panny Marie na Hájově /vysvěcena 1999

- Boží muka v Pržně /vysvěcena 1995

- Boží muka na Pražmě /vysvěcena 1994

- vstupní dveře do kostela sv. Jakuba v Místku /1992