Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Mýty o kořenových čistírnách: zapáchají, jsou drahé a nefungují

Myslíte si, že v kořenové čistírně čistí vodu kořeny? Slyšeli jste, že je „kořenovka“ plná komárů a smrdí? Nebo že vyjde hodně draho? To vše jsou mýty. Kořenové čistírny fungují bez elektřiny, nehlučí, vypadají jako krásné zahrádky a z dlouhodobého hlediska se vyplatí pro domácnosti i obce.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

Mýtus 9 :  Kořenová čistička funguje perfektně ;-)

0 0
možnosti
LN

L28a35d87a 64N58o19v28a91k

28. 4. 2015 2:22

hromada dezinformací....:-P a někdo si za to řekl o výplatu....8-o

0 0
možnosti
ZJ

Zelené ovadiny jsou úžasné. A zvláště zajímavé podobné zelené hlášky konfrontovat třeba s "Konspirační teorie II 6", nebo s vynálezem, co ani komunisti nezvládli - povinná registrace soukromých studen. Jsou to díla, co už dávno registrovaná jsou, nemůžete jen tak vrtat či kopat. Ale ne, bolševická registrace nestačí, máme novou totalitu na vodu.

0 1
možnosti
Foto

V83í74t54e56k 93R85o40u52s

27. 4. 2015 21:39

Vzhledem k tomu, že se kořenovými čistírnami zabývám profesně (děláme projekci i realizaci), tak bych rád reagoval na některé uváděné teze.

1.  Cena- pro Petra Svobodu - pro 4 EO se do 100tisíc normálně s realizací vejdeme jako dodavatel, takže asi musíte najít dobrou firmu ;) Pro obce se čistírna pohybuje od 10-18 tisícEO, malé čistírny jsou v rozsahu 18 - 25 tisíc/EO.

2. Bezúdržbovost - kořenovka opravdu bezúdržbová není, ale na druhou stranu její údržbu zvládne každý minimálně zdatný zahrádkář.

3. Pro Zbyňka Nováka - smát se můžete tak vlastní neznalosti a pak se raději podívat třeba na stránky constructed wetland association nebo globalwettech.com, kde všude ve světě tahle technologie nefunguje. A ještě by bylo dobré si zjistit, co je to saturovaná zóna, než s tím vyrukujete v diskusi. Pak byste možná zjistil, že kořenová čistírna s horiz. průtokem je vždy saturovaná (nasycená) vodou. Vy jste totiž myslel ad další bod -

4. Kolmatace/zanesení - ano, k tomu dochází, ale existuje několik preventivních a několik následných opatření, jak to řešit. Hlavní je pravidelně odkalovat předčištění, druhé je používat dostatečně hrubý štěrk na nátoku. Velmi pomáhá vypustit celé filtrační pole, když jedete třeba na dovolenou a jsou i další způsoby.

5. Betonové filtrační pole- tak to snad u nás ani nikde není. Ale je pravda, že se to dělá. Třeba v Africe nebo Asii, kde neseženete fólii a beton se dá udělat místně, takže je to levnější. Jinak z hlediska statiky je to naprostá zbytečnost.

6. Trvalý přísun živin - opět pro Petra Svobodu - tady jste mne opravdu pobavil, pže jedna z největších výhod kořenovek je možnost velkých a dlouhých výkyvů v hydraulickém a látkovém zatížení, takže to, že není kčov vhodná, když je objekt sporadicky využívaný, je opravdu naprostý nesmysl.

7. Kanalizace opravdu nezamrzá, pokud teda není blbě položená a má sklon. Do hloubky se dává hlavně kvůli putujícím balvanům a obecně tvarovým změnám v zámrzné hloubce.

O kčov máme i blog na firemních stránkách.

8 1
možnosti
RP

betonové filtrační pole - já jsem studoval kořenové čistírny před asi 3 roky a tehdy jiná možnost než betonové filtrační pole ani nebyla uvažována.

To až dnes se přešlo na  fólie a to asi kvůli zlevnění kořenové čistírny. Případně možná kvůli tomu, že beton znamená trvale zastavěnou plochu a tudíž je to z hlediska stavebního zákona stavba jiná kategorie než fóliová kořenová čistírna.

0 0
možnosti
PH

P61e78t22r 20H10r95a66b37á10k

27. 4. 2015 21:22

Zásadní problém je prostor a ten se nezmění nikdy. Další velkým problém je výsledný nebezpečný odpad. Za 20 let si např. obec nastřádá odpad za několik seti tisíc, bude-li hůř za miliony a pak co s tím?. O těchto mýtech nemýtech se zde raději nepíše. Spíše to vidím jako reklamu pro některé firmy, co tyhle ČOV dělají.

3 0
možnosti
JW

Souhlas PR článek nic jiného.

0 0
možnosti
PS

A co pak s takto vyčištěnou vodou?

Můžete výstup kořenové čističky napojit do potoka nebo do dešťové kanalizace?

Co se stane, když je pak v potoce nebo kanalizaci zjištěno znečištění? Nejste automaticky označeni za viníka?

0 0
možnosti
JW

Pokud vyčištěná voda má hodnoty stanovené vodoprávním orgánem, můžete napojit do vodoteče. Další možnost zasakování na vlastním pozemku jetu ale riziko kontaminace spodních vod, pokud by tento technologický zkvost "náhodou" nefungoval.

1 0
možnosti
ZN

Myty to nejsou, dochazi k nevyhutelne saturaci zony, bud musite vuhloubit jimku kde budete dodavat bakterie anebo cele vykopat a prestavet. Cetl jsem ten clanek a hodne jsem se zasmal. Ono to funguje, ale jen na kratkou dobu, a pokud si muslite ze do toilety bude vylivat vsechno mozne tak budete nemile prekvapeni. Tohle je vhodne jen nekam a chatu kde jezdite par krat do roka.

1 2
možnosti
ŘV

Když budeme vylévat do záchoda "všechno možné", nezvládne to žádná domovní čistička. A i obecní čističce "vším možným" řádně zatopíte, i když tam se to asi už dost naředí.

0 0
možnosti
OD

Korenova cisticka_800m2_kdo by se mel zajem podivat, tak korenova cisticka vystavena pro celou obec je k dispozici v obci Kojetin u Noveho JIcina. Zabira plochu ca 2x 400m2 a je zde svedena kanalizace z cele obce. Ani z dalky, ani z blizka nepoznate, ze se jedna o "cisticku" a naprosto prirozene splyva s okolim. bohuzel tim, ze spada pod spravu mesta, tak zde nebyl zadny legislativni tlak a stavba nebyla dosud zkolaudovana a uplne dodelena(vice nez 10let nazpet). Z cehoz vyplyva silny zapach. Nicmene z technickeho hlediska se jedna o zajimavou alternativu ke klasickym cistickam,

3 1
možnosti
Foto

V místě, kde není jiná možnost tak se to snad hodí. V místě, kde je možné se napojit do kanalizační sítě je to k ničemu. Za cenu kořenové čističky a její údržby mám řekněme na 15 let zaplacené stočné pro tři lidi.Pokud bych však váhal mezi žumpou s vývozem a tímhle tak jdu jednoznačně do kořenovky.

3 0
možnosti
LK

pokud je v místě kanalizace, tak vám kořenovku úřady většinou nepovolí, obce potřebují zaplatit investice do kanalizací

4 0
možnosti
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Nová česká miss bude bydlet v bývalém zámečku Schwarzenbergů

24. dubna 2024

Po úspěchu rodačky z Třince, půvabné Krystyny Pyszkové, nové Miss World 2024, bude o finále už...

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....