Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kořenky: Kdo vaří, ten mele...

aktualizováno 
S kořením se v kuchyni pracuje mnoha způsoby. Také jeho skladování, uchovávání, množství a četnost použití jsou velmi specifické. Většinou hospodyňky přebírají svůj vztah ke koření a kořenění jako odkaz z generace na generaci. Občas se ale každé kuchařce stane, že se jí „utrhne ruka“, a jídlo má pak říz jako břitva.
Kořenky

Kořenky - Mlýnky řady “Cosmo”.
- celodřevěné provedení vlašský ořech, přírodní javor, třešeň nebo kombinace dřevo/akrylát
- s kličkou i rotace bez kličky
- nastavitelná hrubost mletí
Cena: cca 1460 Kč. | foto: Living

Mlýnky na koření
Ideální možností jak koření dávkovat a současně i uchovávat je využít mechanických mlýnků na koření. Těch je na našem trhu velmi široká nabídka v rozmanitých provedeních.

Také z hlediska designu si každý člověk může najít tvar i materiál, který je mu nejpříjemnější - od klasického dřevěného přes porcelánový, kovový až po plastový nebo jejich kombinaci.

Samotný mlýnek, tedy jeho mlecí strojek, je obvykle zhotoven z živcového porcelánu, který je velmi tvrdý a odolný i vůči nejtvrdším zrnkům a mastným esencím, obsaženým v koření.

Vzestupný mlecí mechanismus pak zamezuje rozsypání zrnek po stole či na poličce. Vnější nádobka a ostatní části pak bývají pestře variabilní, a mohou být vyrobeny například z kvalitní nerezové oceli, polypropylénového plastu, z tvrzeného skla, porcelánu nebo dřeva.

Také objem, tvar a velikost je variabilní. Mlýnky se vyrábějí z různých materiálů (javorové dřevo, speciálně lisovaný čirý akrylát a podobně). Mlecí mechanismus je konstruovaný tak, že umožňuje u některých volit několika stupňovou hrubost mletí.

Některé typy jsou dokonce vybaveny miniaturním osvětlením, usnadňující dávkování kupříkladu pepře na tmavé maso. „Profesionální“ mlýnky na koření, které znáte z restaurací, s patentovaným mlecím mechanismem mají u některých výrobců i pětadvacetiletou záruku.

Pomocí mlýnků lze snadno dávkovat koření rovnou do hrnce nebo do hotového pokrmu přímo na talíř a vychutnat nejen chuťové vlastnosti koření, ale i vonné aroma při mletí samotném.

Pokud mlýnek nepoužíváte zároveň jako kořenku na uchovávání jen jednoho určitého druhu, ale pokaždé na jiné koření, není problém mlýnek vyčistit vymletím hrubé soli a poté už umlít požadované ingredience. Ceny mlýnků se běžně pohybují v relacích cca 150 až 2500 Kč podle velikosti a použitého materiálu.

Kdo maže, ten jede...
V jedné rovině vedle koření je kapitolou samou pro sebe uchovávání olejů, balzámů, mastí, dressingů, omáček, hořčic či protlaků a jejich estetické servírování.

Různé dózy a nádoby na všemožné ingredience a ochucovadla se postupem času staly i předmětem okrasy příbytků, a pro dnešní moderní design je samozřejmostí, že často pracuje právě s tímto detailem.

Na uchovávání těchto poživatin slouží celá řada tradičních materiálů, ale i kompozic materiálů donedávna neznámých.

A tak mimo tradičních plátěných pytlů a pytlíčků na koření a kořenek, najdete v široké škále dóz, lahví a karaf materiály jako sklo, keramiku, kameninu, dřevo, kov, ale i plasty ve všech možných provedeních, tvarech a barvách.

Hitem nových „light“ receptur je vaření a pečení bez tuku, respektivě jen s minimálním množstvím omastku. Proto výrobci jako novinku uvádějí na trh i užitečné nádoby na olej s rozprašovačem.

Aerosolová úprava umožní co nejpřesnější dávkování tuku tak, aby se pokrm zbytečně nekoupal v olejové lázni a nezatěžoval organismus nadbytečnými kaloriemi a zdraví škodlivým cholesterolem.

Oleje ve spreji znamenají revoluční budoucnost všestranně šetrného vaření a podporují trend zdravého stravování.

Living rada: Jak vybírat mlýnky

Dopřát si čerstvě namleté koření či sůl je příjemnou změnou v našich kulinářských zvyklostech. Designové tvary mlýnků lákají, ale proč jsou mezi nimi takové rozdíly v cenách, řeknete si možná. Rozhoduje samozřejmě značka, ale také to, z jakého materiálu je vyroben vnitřek mlýnku.

Pokud je z nerezu, zaplatíte nejvíce, ale budete mít mlýnek takřka nadosmrti (například firma Küchenprofi nabízí bez obav záruku dvacet let!). Za zvýšenou cenou bývá i příjemná individuální možnost nastavení hrubosti.

Pro sůl je však lepší vnitřek z vysoce kvalitního nylonu. I zde lze tvrdost neboli hrubost pomletí nastavit pomocí matky. Jde také o vhodný typ mlýnku pro sušené koření. Nerezový vnitřek by koření jen „zmáčknul“, ale nesemlel by jej. I na mlýnky s nylonem můžete získat záruku dvacet let, ale jen u některých značek.

LIVINGNejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...Český architekt zvládl na výbornou rekonstrukci domu na Sardinii

Pro úpravy v exteriéru i interiéru použil Martin Frank šedý kámen, typický pro...

Stavba na skalnatém útesu nad mořem na Sardinii byla postavená už na přelomu padesátých a šedesátých let jako dvojdům....

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Další z rubriky

Trendy v kuchyních: žádná bílá a uprostřed obří ostrůvek

Na kuchyňský ostrůvek navazuje velký jídelní stůl (Del Curto).

Kuchyně se výrazně změnily. Alespoň podle milánského veletrhu Eurocucina. Proměnila se barevnost i pojetí: téměř marně...

Dvířka do celého bytu. Nejdůležitější je kvalitní provedení a cena

Grafická úprava povrchu Overface umožní přenést na plochu jakýkoliv motiv, a to...

Bílá, šedá, dřevo, tato nabídka se poslední dobou hodně rozrostla. Proč si tím pádem nepořídit dvířka výrazně barevná,...

Kuchyň do malých bytů se vejde i do skříňky na kolečkách nebo pod stůl

Každý centimetr je dokonale využitý.

Kuchyně v expozicích veletrhu Eurocucina, který v Miláně každé dva roky doprovází slavný veletrh Salone del mobile,...Najdete na iDNES.cz