Manželé Smíškovi stojí na cestě, o kterou se vede spor

Manželé Smíškovi stojí na cestě, o kterou se vede spor | foto: Radek Cihla, MAFRA

Koněprusy: život v malebné obci se proměnil v sousedské peklo

  • 98
Bizarní sousedský spor se rozrostl do obřích rozměrů. Vesnice Koněprusy postavila před dvěma lety načerno za obecní peníze štěrkovou cestu. Měla se stát příjezdovou silnicí k parcelám, kde má vyrůst patnáct nových rodinných domů. Dodnes nestojí. A silnice? Ta končí nedostavěná v polích.

Pikantní na celém sporu je, že mezi majiteli parcel, již kvůli nedostavěné silnici teď nemohou stavět, jsou i někteří obyvatelé Koněprus. Mezi nimi také starostka Věra Sklenářová, která si však už novostavbu postavila a příjezd si vyřešila jinudy.

Největší zisk z prodeje parcel navíc měli rodiče současného místostarosty Jaroslava Preislera. "Ano, rodiče tam mívali pole a prodali ho. A co má být? V té době jsem ještě na radnici nebyl," reagoval Preisler. Na silnici prý obec v nejbližší době získá dodatečné stavební povolení.

Smíškovi, samozvaní ochránci práv Koněprus?

Potíže nastaly před dvěma roky při stavbě zmíněné cesty. Bagristé tehdy zajeli těsně až k domu manželů Smíškových, kterým poničili vjezd na zahradu. "Vyběhla jsem ven, protože dopředu nás na to nikdo neupozornil, a bagrista mi říká: To nařídil místostarosta Preisler," líčí Anna Smíšková.

Tak začal jeden z nejbizarnějších sporů na Berounsku, který už dva roky zaměstnává stavební úřady, krajský úřad, ministerstva i kancelář ombudsmana.

Osmdesátiletý Antonín Smíšek si nic nenechal líbit. Od té doby bombarduje úřady stížnostmi na postup radnice. Jako bývalý projektant se považuje za znalce v oboru. Někteří sousedé ho ale považují spíš za notorického stěžovatele, který jim blokuje stavbu.

"Nemlčel jsem ani za komunistů. Byl jsem proti srpnové okupaci Československa, podepsal jsem Dva tisíce slov, skončil jsem u pétépáků na Zelené Hoře u Nepomuku, a teď, v demokratické společnosti, bych měl ke všemu mlčet?" zlobí se Smíšek. Stížností už napsal několik desítek.

Vedení obce si podle něho dělá, co chce, o poměry v malé středočeské obci se nikdo z kompetentních orgánů prý nezajímá. "Je to naprosto ojedinělý případ, " líčí situaci Martin Votava, referent stavebního úřadu Králova Dvora. Obec podle něj skutečně stavěla bez územního rozhodnutí.

"Řeší se to už ale tak dlouho a tak složitě, že i my se v těch odvoláních už ztrácíme. Tady se navíc do toho promítly i špatné sousedské vztahy mezi paní starostkou a paní Smíškovou, vzájemné naschvály a osočování," podotkl Votava.

Obec je už kvůli tomu tak rozhádaná, že se v ní letos na podzim poprvé od listopadové revoluce v komunálních volbách utkají političtí soupeři. "Postavili jsme protikandidátku, musí se to tady změnit. Ve vesnici se nekomunikuje a spíš se lidé navzájem rozhádali," prohlásil soukromý zemědělec Radek Havlíček, který kandiduje za sdružení Spolu za Bítov a Koněprusy.

Sklenářová, která je starostkou obce šestnáct let, už nekandiduje. "Jejím koněm" je místostarosta Preisler. Ten ovšem překvapivě tvrdí, že za situaci v obci mohou bývalí premiéři Jiří Paroubek a Mirek Topolánek.

"Nešvary z politické scény, styl, který reprezentovali, se s určitým zpožděním přenesly do malých obcí. Skoro všichni starostové obcí jsou na tom stejně, lidé jsou neurvalí a nechtějí komunikovat," míní Preisler.

S redakcí MF DNES však odmítla komunikovat pouze starostka Sklenářová. "Přijďte si v úředních hodinách," řekla.