Kolik se platí při prodeji domu?

Jak je to s daněmi při prodeji nemovitosti? Je pravda, že musím v nemovitosti bydlet, abych nemusel platit daň z příjmu? Na dotaz čtenáře MF DNES Petra Kováře z Prahy 6 odpověděl Jiří Lemberka, vedoucí právního oddělení Maxima Reality.
Prodej nemovitosti obecně podléhá dani z převodu nemovitostí a dani z příjmu. Daň z převodu nemovitostí je povinen zaplatit prodávající (kupující je ze zákona ručitelem, tedy pokud daň nezaplatí prodávající, musí ji zaplatit kupující).

Prodávající je současně povinen zaplatit daň z příjmu. Dílčím základem daně z příjmu je rozdíl mezi příjmem z prodeje nemovitosti a cenou, za kterou prodávající nemovitost nabyl. Do výdajů lze kromě nabývací ceny zahrnout také výdaje na opravy a rekonstrukce prodané nemovitosti a další výdaje souvisící s prodejem včetně zaplacené daně z převodu.

Pokud však měl prodávající v domě či v bytě bydliště, tzn. zdržoval se tam nejméně po dobu dvou let bezprostředně před prodejem, je od placení daně z příjmu osvobozen.

Pokud by nebyla splněna výše uvedená podmínka bydliště, je osvobozen příjem z prodeje nemovitosti také za podmínky, že prodávající vlastnil nemovitost po dobu delší pěti let.

Pokud jste nemovitost zdědil od přímého příbuzného (rodiče, prarodiče, děti, vnuci), započítává se do této pětileté doby i doba, po kterou vlastnili nemovitost tito příbuzní.