Kočovný život senátora Sobotky

aktualizováno 
Na prostou otázku "Kde bydlíte?" první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka odpoví, že v Liberci, ale hodně času stráví ve služebním bytě v Praze. A na dotaz, kde se mu líbí víc, reaguje zcela nečekaně: "Na chalupě v Harrachově." Přemysl Sobotka, původní profesí lékař, nyní senátor za Liberecký kraj, nás přivítal ve svém služebním bytě v Praze.

Kdo by čekal něco exkluzivního, bude zklamán. Senátorské byty se nacházejí sice ve zrekonstruovaných, nicméně pořád klasických panelácích. To však senátorovi nijak nevadí, protože v panelovém domě bydlí i v Liberci, a to dokonce v menším.

"Byt pro mě musí být prostředím, které mi je milé. V žádném případě by nemělo dráždit," říká. "Právě proto dávám přednost přírodním barvám, především hnědé a béžové, a také přírodním materiálům; tím myslím hlavně dřevo. Hypermoderní kombinace kov a sklo mi zkrátka nic neříká."

Hned na druhém místě stojí účelnost zařízení. Jediný rozdíl mezi oběma byty tak Přemysl Sobotka vidí pouze v jejich vybavení a v tom, že liberecký si zařizoval s manželkou a je zde opravdu doma.

Neosobní, ale přesto hezký
Služební byt, klasický panelákový 3+1, dostal k dispozici samozřejmě již vybavený. "Ovlivnit jsem mohl spíše jen drobnosti, například obrazy," říká Sobotka.

"A jelikož je Senát 've znamení' map a já je mám shodou okolností rád také, převažují i v tomto bytě." Z Liberce si sem přivezl jen pár drobností, jako třeba oblíbený hrnek. Jedinou větší osobní věcí je socha volavky. "Tu jsem dostal k narozeninám od známých," vysvětluje senátor.

"Moc se mi líbí. Je ze dřeva a to mám, jak jsem již říkal, velmi rád, protože působí teple. Dlouho jsem se rozhodoval, jestli si ji nechám tady, nebo ji odvezu do Liberce."

Služební byt je tedy trochu neosobní. Přesto se v něm známý politik cítí dobře. Pražská čtvrť Jinonice, kde se byt nachází, je totiž velmi klidná a navíc plná zeleně. Ale i tak - když v Praze zůstat nemusí, odjíždí velmi rád domů do Liberce.

Výhled na Ještěd i 'Jizerky'
Byt na severu Čech skýtá z jedné strany krásný výhled na Ještěd a z druhé na Jizerské hory. A vůbec nevadí ani jeho menší velikost 2+1. Jeho kouzlo spočívá v tom, že je zařízený podle vlastního gusta. V přírodních barvách a možná trochu konzervativně, jak popisuje Přemysl Sobotka.

Část předsíňového nábytku dokonce vyrobil sám. "To už je ale dost dávno. V tom bytě bydlíme od roku 1983. Moje manželka s oblibou říká, že je to jediná upomínka na dobu, kdy jsem měl ještě čas udělat něco i doma."

Vítězí chalupa v Harrachově
Ještě raději však senátor odjíždí do svého třetího působiště - na chalupu do Harrachova. Vlastně to není ani tak chalupa jako dům tchyně, kde má se ženou svůj pokoj. Kromě hor sem Přemysla Sobotku táhne především veliká zahrada.

"Nikdy bych nevěřil, jak úžasný relax může být práce na zahradě. Vždycky jsem totiž bydlel v bytě," vysvětluje. Například při sekání trávy se podle něj člověk soustředí na to, aby nepřesekl taky kabel od sekačky, a tudíž nemá vůbec čas myslet na svou každodenní práci. O pořízení rodinného domu přesto nepřemýšlí. Snad kdyby byl mladší tak o dvacet let.

"To bych si asi domek pořídil," říká. "Ale musel by být malý a jen přízemní, abych na stará kolena nemusel šlapat po schodech někam do patra." Jediný sen, který má, pokud jde o bydlení, je krb s otevřeným ohněm. "A ten se mi snad podaří časem splnit v Harrachově."

Nejraději má senátor Přemysl Sobotka horskou chalupu v Harrachově.

Jak bydlí Přemysl Sobotka

Po celodenní práci v Senátu si Přemysl Sobotka nejlépe odpočine na sedačce v obývacím pokoji.

Po celodenní práci v Senátu si Přemysl Sobotka nejlépe odpočine na sedačce v obývacím pokoji.

Kuchyň senátor příliš často nevyužívá.

I přes strohý nábytek působí pracovna příjemně.

Autoři:Nejčtenější

Když si koupíte koženou pohovku za dvacet tisíc, budete sedět na igelitu

O koženou pohovku je třeba se starat přesně podle návodu výrobce.

Zatímco poměr masa v uzeninách už vnímá většina zákazníků, jen málokoho napadne, že pro nábytek označený jako kožený...

Peklo se sousedem. Kůlnu přestavěl na továrnu s pětimetrovým komínem

1

Místo kůlny má soused na zahradě zděnou budovu, ve které podniká, vyrábí dřevěné suvenýry. Z komína se valí kouř a...Až se muž vrátí, ložnici nepozná. Manželka ji proměnila za 300 tisíc

Na novou ložnici si Tereza připravila 300 tisíc korun.

Ložnice Terezy a jejího manžela připomíná skladiště. Místnost je přeplněná starým nábytkem, nekvalitní manželskou...

Za Prahou si postavili dům snů. Obavy z dřevostavby jsou zbytečné

Stavba domu trvala pět měsíců od kopnutí do země po stěhování do hotového.

Renata a Ladislav pobývali dlouhé roky v Americe, ve dřevěném domě. Kolem nich žila spousta dalších lidí v...

Deset let stavěl dům z pohledového betonu. Inspiroval se v Japonsku

Výrazné vodorovné slunolamy podporují exotický vzhled domu a zároveň chrání...

Příběh tohoto domu je vyprávěním o cestě za snem, lásce k architektuře, ideálech a zejména o houževnatosti, se kterou...

Další z rubriky

Obývací kuchyně ve srubu vyšla na 500 tisíc. Zábradlí muselo pryč

Obývací kuchyně v přízemí získala novou moderní tvář.

Lucie svůj srub za Prahou miluje. Ráda by se do něj s rodinou přestěhovala na trvalo. Místnosti však nejsou pro...

Za Prahou si postavili dům snů. Obavy z dřevostavby jsou zbytečné

Stavba domu trvala pět měsíců od kopnutí do země po stěhování do hotového.

Renata a Ladislav pobývali dlouhé roky v Americe, ve dřevěném domě. Kolem nich žila spousta dalších lidí v...

Venkov v Praze. Z kopce nad Vltavou je nádherný výhled na hlavní město

Denisa Hejlová, vedoucí katedry marketingové komunikace a PR na FSV UK, na...

„Když někomu řeknu, že jsem z Děvína, představí si Bratislavský hrad. Stejnojmennou čtvrť zná málokdo, přitom tvoří...Najdete na iDNES.cz