Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Starou hasičskou zbrojnici i hospodu nahradila klubovna pro celou ves

Místo staré požární zbrojnice vzniklo úžasné společenské centrum pro celou vesnici a navíc i reprezentativní výstavní prostor pro historickou požární stříkačku Máňu. V Lisovicích sice bydlí jen pár desítek lidí, ale o to raději se společně baví a užívají si.
Z hasičské zbrojnice je hospoda i klubovna: noční pohled na „Hasičárnu“ v...

Z hasičské zbrojnice je hospoda i klubovna: noční pohled na „Hasičárnu“ v Lisovicích a jejich slavnou Máňu | foto: Otherm

Na začátku stálo přání obyvatel malé středočeské vesničky Lisovice (jde vlastně o část vesnice Chrást) mít místo, kde by se mohli scházet a pořádat společenské akce. Chybí zde totiž hospoda či jiný vhodný prostor.

Novostavba, která nahradila původní požární zbrojnici, je svým objemem a tradiční formou začleněna do vesnické zástavby s použitím současných materiálů.

A tak přišel nápad: ze staré požární zbrojnice, která sloužila už jen jako skladiště, vybudovat klubovnu. Jeden z iniciátorů celého projektu proto oslovil architekty Janu Strachotovou a Michala Mihalčíka ze studia Létající inženýři, aby vysněnou budovu navrhli.

Zadání znělo prostě: „Potřebujeme společenskou místnost a důstojný prostor pro historickou požární stříkačku Máňu.“

Jako dva domečky

Klíčovým pro celou podobu stavby se ovšem stalo především samotné prostředí Lisovic. Romantické zátiší rodinných domků okolo silnice se stalo „předlohou“ pro novou stavbu přímo v centru vsi pod košatými lipami, hned vedle božích muk.

Nová hasičská zbrojnice získala podobu dvou propojených domků se sedlovou střechou. „Společenské centrum dobrovolných hasičů je rozděleno do dvou funkčních celků. Výstavní místnost s chloubou hasičů, historickou stříkačkou Máňou, je propojena velkými skleněnými výkladci s exteriérem a zároveň s klubovnou. Exteriér, výstavní místnost a klubovna tak vytváří jeden prostorově propojený celek,“ popisují stavbu její architekti Jana Strachotová a Michal Mihalčík.

A dále dodávají: „Klubovna s malou kuchyňkou a hygienickým zázemím je rozšířena o vloženou dřevěnou galerii s propleteným zábradlím přístupnou mlynářskými schody. Brzy se ukázalo, že právě tato část budovy bude patřit dětem, pro které zde byla místními vytvořena malá herna, kde mohou trávit čas a být stále pod dozorem rodičů.“

Moderní prvky s tradičními

Novostavba byla svým objemem a tradiční formou začleněna do vesnické zástavby s použitím současných materiálů (velkoformátové prosklení v dřevohliníkových rámech, předzvětralý titanzinek) v kombinaci s tradičními materiály (místní kámen, modřínové dřevo).

Severní část objektu navrhli architekti jako dřevostavbu, jižní část je zděná. Fasádu zděné části tvoří kamenné zdivo s výrazným rohovým prosklením výstavního prostoru a garážovými vraty do skladu.

Fasáda dřevostavby byla zčásti omítnuta, zčásti opláštěna titanzinkovým plechem. Střešní krytinu dvou sedlových střech tvoří takzvaný předzvětralý titanzinek.

Z původní hasičárny se zachovala plechová tabule s nápisem Hasičská zbrojnice.

Jak již jedinečný tvar „dvojdomku“ napovídá, pro celou hasičskou zbrojnici je typické spojení tradičního s moderním. Nejinak tomu bylo i v případě oken a dveří. Původní návrh zněl: hliníková okna a dveře, včetně čelní prosklené hliníkové fasády.

Majitel jedné z oslovených firem na dodávku hliníkových prvků, Vladimír Bláža, jenž je shodou okolností lisovickým rodákem, přišel po prostudování projektu s nápadem vše vyrobit z dřevohliníkových prvků, které zachovají venkovní koncepci stavby a ještě umocní příjemný pocit v interiéru.

„Pro specifické potřeby této stavby jsme zvolili okenní a dveřní prvky v moderním dřevohliníkovém provedení od firmy Otherm–Anlux. Dřevohliníková okna a dveře jsou ve své podstatě spojením dvou tradičních materiálů, dřevěných rámů s příjemným přírodním designem a vynikajícími izolačními vlastnostmi ze strany interiérové a odolného hliníku chránícího dřevo před povětrnostními vlivy ze strany exteriérové,“ popisují podstatu použitých oken architekti.

Podlaha z odrůdy Cabernet Sauvignon

Nová hasičská zbrojnice se stala nejen architektonickou zajímavostí obce, ale především splnila svůj původní účel a umožnila místním setkávat se při společenských akcích. Pro běžné menší akce je zde připraveno přibližně 25 míst k sezení.

„Okna byla osazena speciálními dvojskly s bezpečnostním sklem z venkovní strany,“ prozrazuje Vladimír Bláža ze společnosti Otherm – Anlux.

Pro rozsáhlejší události lze kapacitu stavby, ve spojení s přilehlou výstavní místností historické stříkačky, rozšířit až na 45 míst. Tato kapacita je v současnosti dostačující pro celou obec.

„Společenská místnost je pro setkávání vybavena dřevěnými variabilními stoly z masivu a lehkými plastovými červenými židlemi. Další mobiliář vyrobil na míru místní truhlář. Dřevo se uplatnilo i na dalších místech. Většinu stěn a šikmých podhledů tvoří dřevěná podlahová prkna v přírodním odstínu,“ popisují vybavení zbrojnice její architekti.

Opravdu originálním původem se ovšem může pyšnit podlaha v místnosti, kde je vystavena historická stříkačka Máňa. Tato podlaha má totiž neopakovatelný odstín červeného vína Cabernet Sauvignon.

„V průběhu stavby byl uspořádán večírek, během kterého se na podlahu v místech, kde dnes stojí historická stříkačka, nedopatřením rozlilo červené víno. To se do podlahy vsáklo a vytvořilo neodstranitelnou skvrnu. Řešení tohoto zdánlivě fatálního problému se zdálo jednoduché. Stavitel byl pověřen nákupem většího množství červeného vína s tím, že se rozetřením do celé plochy podlaha barevně sjednotí.“ popisují s úsměvem architekti.

Prosklené průčelí vpouští do interiéru dostatek denního světla.

První pokus ovšem nevyšel. Nepodařilo se zajistit odrůdu vína, která by dostatečně barvila a měla ten správný odstín. Podruhé měli architekti větší štěstí a dílo se vydařilo: „Stavitel koupil Cabernet Sauvignon a podlaha pod Máňou získala originální vzhled,“ prozrazují architekti původ netradiční barvy.

Ať již zmíníme příběh o zvláštním původu „cabernetové“ podlahy, moderní užití dřevohliníkových oken či například spojení moderních architektonických prvků s těmi tradičními, za vším můžeme vidět stejný důvtip, který inicioval celou stavbu.

V „Hasičárně“, jak místní občané stavbu nazývají, se koná spousta společenských akcí, od „Nedělní kavárny“ s dobrou kávou a napečenými dobrotami od místních hospodyněk přes ochutnávku moravských vín až po různé turnaje v šipkách, kartách, případně zde příznivci sportu společně sledují v televizi sportovní přenosy. Lisovice tak dokazují, že i malá vesnička s pár desítkami obyvatel může být příkladem pro velká města.

Funkčně a objemově je budova rozdělena do dvou hmot se sedlovými střechami, které vytvářejí jeden prostorový celek.

O projektu

Autoři: Létající inženýři - Ing. arch .Michal Mihalčík a Ing. arch. Jana Strachotová

Místo: Lisovice, Chrást

Investor: Obec Chrást

Realizace: 2018

Autoři:
  • Nejčtenější

Dům, kde je promyšlený každý detail, od kliky až po sprchový kout

3. května 2024

Dům na Dlouhém mostě, navržený architektem Zdeňkem Melicharem, ztělesňuje moderní pojetí...

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrov a útočiště nejbohatšího piráta je na prodej za 50 milionu dolarů

8. května 2024

Soukromé ostrovy jsou v módě. A když navíc kdysi „patřily“ slavnému pirátovi, je o zájem postaráno....

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

Luxusní sídlo boxera Muhammada Aliho jde do aukce. Vitráže navrhl Tiffany

10. května 2024

Velké luxusní sídlo, které kdysi vlastnil legendární americký boxer Muhammad Ali, jde do aukce....

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

Chytré trouby už poznají, co jste do nich vložili. Zvládnou i mražené ryby

9. května 2024

Na dubnovém veletrhu EuroCucina/FTK (Technology For the Kitchen) v Miláně se slova „udržitelnost“ a...

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...