Větráky už Čechům nestačí. Stále více lidí ochlazuje svůj domov klimatizací.

Větráky už Čechům nestačí. Stále více lidí ochlazuje svůj domov klimatizací. | foto: Profimedia.cz

Klimatizace: luxusní i cenově dostupné typy

  • 13
Letní teploty jsou snad rok od roku vyšší a nastupují čím dál tím dříve. Mnoho z nás proto přemýšlí o klimatizaci. Dávno už totiž neplatí, že by byla cenově nedosažitelná. Existují i jednodušší, levnější typy.

Ty kvalitní, a tudíž i dražší ale zase umí víc věcí a využijete je tedy po celý rok. Dokážou se totiž postarat o stabilní teplotu v interiéru, jeho jemné ochlazování a oteplování, i o kvalitu samotného vzduchu a jeho automatické čištění.

Díky využití nových technologií nabízejí také vyrovnaný výkon a zároveň energeticky nenáročný provoz. Obavy nemusíte mít ani kvůli zdraví a životnímu prostředí. Chladiva s freony už se totiž většinou nevyužívá. Dnes jsou nahrazena ekologickými chladivy.

Klimatizace do domácnosti

Mobilní klimatizace

Nejlevnějším typem klimatizace je mobilní. Tu nejjednodušší lze pořídit už za cenu kolem sedmi tisíc korun. Prostě ji postavíte do místnosti a zapnete do zásuvky. Samozřejmě musíte zajistit odvod vzduchu. Nejčastěji se hadice vystrkuje z okna. Tím se ale ztrácí účinnost, protože do místnosti zároveň pouštíte teplo.

Výhodou naopak je, že podle potřeby můžete takový přístroj kdykoliv přemístit do jiného pokoje, ale také třeba vzít s sebou na chalupu. Nevýhodou je potom malá účinnost. Navíc musíte třeba i několikrát za den vylévat nádobku s kondenzovanou vodou. Odborníci tento typ doporučují spíš jako nouzové řešení.

Existují ale i dokonalejší varianty. Loni prodejci nabízeli jako novinku dělenou mobilní klimatizaci. "Skládá se ze dvou jednotek - vnitřní a vnější," popisuje technik Karel Bruner. "Ty jsou spojené tenčím pružným potrubím, kterým koluje chladicí kapalina."

Tato klimatizace je o hodně tišší než klasická mobilní. Přístroje jsou ale pochopitelně o to dražší. Připravit si v tomto případě budete muset minimálně tak 20 tisíc korun. Hodí se do menších bytů nebo pro jednu místnost.

Splitová klimatizace

Vhodnějším řešením je tzv. split klimatizace. "Skládá se ze dvou částí - vnitřní (výparník) a vnější (kompresor)," vysvětluje Roman Štěpař ze společnosti Supernemovitosti. "Split klimatizace neodsává z prostoru žádný vzduch, odpadají tak tepelné ztráty. Provoz kvalitních jednotek je velmi tichý."

Hodí se spíš pro malý byt. Při otevřených dveřích jich totiž ochladí i více. V tom případě by měl výkon odpovídat prostoru celého bytu. A je třeba počítat také s tím, že v blízkosti splitu bude vanout výrazně chladnější vzduch.

"Cena za dobrý standard je kolem 20 tisíc korun s montáží při stavbě," říká Štěpar. Cena samotných značkových zařízení začíná orientačně na 13 tisících korunách. Dvojnásobný výkon ale zvedne cenu tak o třetinu.

Multi-split
Nejkomfortnější je takzvaná multi-splitová klimatizace. V tomto případě je totiž na jednu venkovní jednotku napojeno několik vnitřních, nejčastěji nástěnných. Pohodlně se tak vychladí celý byt, aniž by v jedné z místností byla větší zima než v ostatních.

Určitou nevýhodou může být potřebné technické řešení. "Tento typ klimatizace totiž vyžaduje rozvod potrubí po celém bytě či domě," upozorňuje Roman Štěpař. A to zvláště u dodatečné montáže může být někdy docela velký problém.

Navíc za komfort je potřeba si náležitě připlatit. Při použití kvalitních přístrojů vyjde klimatizace do třípokojového bytu včetně montáže zhruba na 80 až
100 tisíc korun. Každá další vnitřní jednotka pak znamená navýšení orientačně tak o 15 tisíc.

Klimatizace do domácnosti

Dokonalejší řešení

Komu se nelíbí klasické "krabice" na stěně, může si pořídit i luxusnější modely. Pak split vypadá třeba jako část nábytku nebo jako obraz. A nebo je to prostě panel, u kterého každý pozná, že jde o klimatizaci, ale v pěkném, moderním provedení.

Pro domy s vysokými stropy a nebo tam, kde je velký prostor, se nabízí ještě další řešení. Kazety (splity) se namontují do stropních podhledů a vzduch pak proudí shora.

Nejvyšší modely klimatizací také dnes již bývají vybaveny technologií, která elektronicky reguluje napětí, proud a frekvenci v přístroji. "U klimatizací s takzvaným invertorem tento obvod kontroluje otáčky kompresoru a tedy i výkon klimatizace," popisuje Magdalena Marešová ze společnosti Panasonic. Řízení teploty je tak mnohem jemnější.

V praktickém životě tedy nedochází k tzv. opakovanému nárazovému ochlazení nebo vyhřátí místnosti, k dramatickým změnám teploty, které mají negativní vliv na organismus. Udržování nastavené teploty je s novými modely snazší, méně energeticky náročné a bez hluku či vibrací.

Revoluční systém čištění vzduchu
Někteří výrobci přicházejí také s novými revolučními řešeními kompletního pročištění vzduchu v místnosti. Klimatizační jednotka je vybavena čidlem, které neustále monitoruje čistotu okolního vzduchu, i když je klimatizace vypnutá.

Čidlo sleduje různé nečistoty ve vzduchu, jako je například cigaretový dým, pachy z vaření, zápach odpadků, pach domácích mazlíčků a podobně.

"V okamžiku, kdy míra znečištění vzduchu překročí nastavenou úroveň, spustí se mechanismus, který do vzduchu vypustí zhruba 3 triliony aktivních iontů," vysvětluje Marešová.

"Tyto ionty díky zápornému náboji zneškodní bakterie a plísně ve vzduchu a naváží se na prachové částice. Všechny nečistoty jsou poté přivedeny zpět do jednotky prostřednictvím přitažlivosti kladně nabitého filtru. "Tento filtr nyní pokrývá celý povrch přívodní mřížky, takže je schopen zachytit větší množství nečistot než dosud," říká Magdalena Marešová.

"Kombinace sedminásobné velikosti filtru, kladného náboje celé jeho plochy a jemnější struktury zajišťuje mnohem účinnější zachycení prachových částic." Do místnosti se proto vrací vzduch, který je důkladně pročištěn a zbaven nežádoucích cizorodých částic a bakterií.

,