Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klimatizace

  13:45aktualizováno  13:45
Nastavit si teplotu v bytě podle přání bývá v létě snem mnoha lidí, hlavně těch, kteří bydlí přímo pod rovnou střechou nebo mají pokoje orientované na západ.Nastavit si teplotu v bytě podle přání bývá v létě snem mnoha lidí, hlavně těch, kteří bydlí přímo pod rovnou střechou nebo mají pokoje orientované na západ. Řešení je poměrně jednoduché - klimatizace.Při výběru klimatizace si můžete zvolit bud takzvaný split, který funguje podobně jako kompresorová lednička a instaluje se napevno, nebo mobilní klimatizaci. Tu lze po bytě volně přemistovat. Ceny obou systémů začínají asi na pětadvaceti tisíci korunách.

Chladit ano, ale s mírou

Split - to jsou dvě samostatné části. Vnitřní jednotka obsahuje výparník a ventilátor, venkovní zase kompresor, kondenzátor a další komponenty. Obě části jsou propojeny potrubím tak, aby mohlo být odváděno a přiváděno chladivo. Tento přívod je možné skrýt do zdi nebo do krycí lišty.

Metr přijde asi na 300 až 600 korun. Klimatizačními jednotkami Split můžete v zimě i topit. Fungují totiž podobně jako tepelná čerpadla vzduch-vzduch. Odebírají energii ze vzduchu a přeměňují ji na chlad nebo teplo v místnosti. Dříve než se pro nějakou klimatizaci rozhodnete, měli byste si nechat spočítat takzvanou tepelnou zátěž místnosti. Její hodnota záleží na mnoha faktorech.

 Mimo jiné na orientaci místností ke světovým stranám, velikosti oken, zda mají žaluzie a kde jsou umístěny, z jakého materiálu je zdivo pokoje, jaká byla použita izolace, zda jde o vnitřní nebo vnější stěnu. Hodnotu také ovlivní počet lidí v místnosti, frekvence otevírání dveří, umístění elektrických spotřebičů, konstrukce podlahy či stropu. Podle výše tepelné zátěže se určí výkon klimatizace. Neměla by být poddimenzována, protože jinak ztrácí svůj význam.

 Měli byste si však dát pozor na to, aby rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou nebyl větší než 5 (maximálně 8) stupňů Celsia, neboli je-li venku čtyřicet, v místnosti se musíte smířit s teplotou přes třicet stupňů. Jinak by vám mohlo hrozit nachlazení či další zdravotní komplikace.

Plně klimatizovaný byt 3+1 přijde asi na 120 až 150 tisíc korun. Kvalitní klimatizační systémy upravují i vlhkost vzduchu. Doporučená hodnota relativní vlhkosti v místnosti je od 45 až do 60 procent. Pokud je nižší, mohou nastat dýchací potíže, v opačném případě se mohou začít tvořit plísně.

Mobilní klimatizace jsou lákavé, ale...

Protože v některých bytech nelze split použít (umístění kompresoru představuje zásah do fasády, s nímž majitel domu nemusí souhlasit), nechají se mnozí lidé nalákat na mobilní klimatizaci. Horký vzduch je totiž třeba odvést mimo místnost. Ale kam? Výrobci doporučují "vyhodit" hadici z okna a to přivřít.

Pokud však bude venku tropický den a vy máte okna na západ, můžete počítat s tím, že se vám do místnosti dostane tolik horkého vzduchu, že vám nepomůže ani klimatizace puštěná na nejvyšší výkon. Pro odvod horkého vzduchu lze v panelovém domě použít například vývod pro centrální větrání.

Větrání

Krátce, ale intenzivně, to je nejjednodušší a nejlevnější způsob větrání místností. V létě 25 až 30 minut (naopak v zimě přibližně jen pět minut). Nejvhodnější dobou je během noci nebo brzo rána. Zdi se tak ochladí.

Autor:Nejčtenější

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...Katastrofy českých domácností. Co všechno dokážou naše zlaté ručičky

Stavební inspektoři při prohlídkách nemovitostí občas vidí neuvěřitelně...

Stavební inspektoři při prohlídkách nemovitostí občas vidí neuvěřitelně zfušovanou práci, nekvalitní provedení a někdy...

Starý dům dvojice umělců pracně zrekonstruovala vlastními silami

Původnímu viničnímu domku se Martinovi s Danielou podařilo vrátit jeho bývalou...

Historie bývalého viničního domku, během let rozšiřovaného a přistavovaného, sahá daleko. Levé křídlo je prý staré...

V panelákovém bytě se stal z betonu hlavní prvek rekonstrukce

Sto let starému sofa dělá společnost pevný stolek, který jako jediný kus...

Jakub na sídlišti v Krči vyrůstal. S výjimkou krátké doby, kdy bydlel v centru Prahy, tu strávil celý život. Nejdřív o...

Další z rubriky

Pořídili si kuchyň ve stylu staré Anglie. Vyrobil ji truhlář z Walesu

Na míru navržená kuchyňská linka je ručně vyrobena z masivního dřeva a také je...

Nenápadný typový dům nedaleko Prahy dostal díky novému zařízení punc solidnosti a nadčasové důstojnosti. Vstoupíte-li...

Sousedce vlhne zeď. Viníka našla v naší zahradě a vyhlásila nám válku

1

Sousedka má mokrou zeď u svého domu již roky. Chybu udělali první majitelé, kteří dům špatně postavili. Snažíme se jí...

Dům předělávali 6 let. Mladá žena zvládla sama i rekonstrukci koupelny

Obývací pokoj tvoří jakési centrum celého domu, zde se rodina setkává...

V krbu hoří dřevo, třepotající se světélka a plamínky svíček vytvářejí kouzelnou atmosféru, domem vane vůně čerstvě...Najdete na iDNES.cz