Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klimatizace

  13:45aktualizováno  13:45
Nastavit si teplotu v bytě podle přání bývá v létě snem mnoha lidí, hlavně těch, kteří bydlí přímo pod rovnou střechou nebo mají pokoje orientované na západ.Nastavit si teplotu v bytě podle přání bývá v létě snem mnoha lidí, hlavně těch, kteří bydlí přímo pod rovnou střechou nebo mají pokoje orientované na západ. Řešení je poměrně jednoduché - klimatizace.Při výběru klimatizace si můžete zvolit bud takzvaný split, který funguje podobně jako kompresorová lednička a instaluje se napevno, nebo mobilní klimatizaci. Tu lze po bytě volně přemistovat. Ceny obou systémů začínají asi na pětadvaceti tisíci korunách.

Chladit ano, ale s mírou

Split - to jsou dvě samostatné části. Vnitřní jednotka obsahuje výparník a ventilátor, venkovní zase kompresor, kondenzátor a další komponenty. Obě části jsou propojeny potrubím tak, aby mohlo být odváděno a přiváděno chladivo. Tento přívod je možné skrýt do zdi nebo do krycí lišty.

Metr přijde asi na 300 až 600 korun. Klimatizačními jednotkami Split můžete v zimě i topit. Fungují totiž podobně jako tepelná čerpadla vzduch-vzduch. Odebírají energii ze vzduchu a přeměňují ji na chlad nebo teplo v místnosti. Dříve než se pro nějakou klimatizaci rozhodnete, měli byste si nechat spočítat takzvanou tepelnou zátěž místnosti. Její hodnota záleží na mnoha faktorech.

 Mimo jiné na orientaci místností ke světovým stranám, velikosti oken, zda mají žaluzie a kde jsou umístěny, z jakého materiálu je zdivo pokoje, jaká byla použita izolace, zda jde o vnitřní nebo vnější stěnu. Hodnotu také ovlivní počet lidí v místnosti, frekvence otevírání dveří, umístění elektrických spotřebičů, konstrukce podlahy či stropu. Podle výše tepelné zátěže se určí výkon klimatizace. Neměla by být poddimenzována, protože jinak ztrácí svůj význam.

 Měli byste si však dát pozor na to, aby rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou nebyl větší než 5 (maximálně 8) stupňů Celsia, neboli je-li venku čtyřicet, v místnosti se musíte smířit s teplotou přes třicet stupňů. Jinak by vám mohlo hrozit nachlazení či další zdravotní komplikace.

Plně klimatizovaný byt 3+1 přijde asi na 120 až 150 tisíc korun. Kvalitní klimatizační systémy upravují i vlhkost vzduchu. Doporučená hodnota relativní vlhkosti v místnosti je od 45 až do 60 procent. Pokud je nižší, mohou nastat dýchací potíže, v opačném případě se mohou začít tvořit plísně.

Mobilní klimatizace jsou lákavé, ale...

Protože v některých bytech nelze split použít (umístění kompresoru představuje zásah do fasády, s nímž majitel domu nemusí souhlasit), nechají se mnozí lidé nalákat na mobilní klimatizaci. Horký vzduch je totiž třeba odvést mimo místnost. Ale kam? Výrobci doporučují "vyhodit" hadici z okna a to přivřít.

Pokud však bude venku tropický den a vy máte okna na západ, můžete počítat s tím, že se vám do místnosti dostane tolik horkého vzduchu, že vám nepomůže ani klimatizace puštěná na nejvyšší výkon. Pro odvod horkého vzduchu lze v panelovém domě použít například vývod pro centrální větrání.

Větrání

Krátce, ale intenzivně, to je nejjednodušší a nejlevnější způsob větrání místností. V létě 25 až 30 minut (naopak v zimě přibližně jen pět minut). Nejvhodnější dobou je během noci nebo brzo rána. Zdi se tak ochladí.

Autor:Nejčtenější

Velká nádhera. To je přestavěná maringotka pro unavenou podnikatelku

Pestrou skalku stejně jako malý přírodní koupací rybníček vytvořila sama...

Osada Trebudannon uprostřed anglického hrabství Cornwall by se klidně mohla stát synonymem pro obydlenou zatáčku. Kromě...

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...Zrekonstruovali si starou chalupu, teď sní o stolování na terase

Interiéry už má rodina hotové, teď je čeká exteriér včetně terasy.

Rčení „postav dům, zasaď strom a zploď syna“ se dnes často mění na „oprav dům, zasaď strom a postav terasu“. Ta se...

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...

Další z rubriky

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...

Tohle sousedé nečekali. Odvážný dům udivuje svým tvarem i fasádou

Bezprostřední okolí domu není přísně ohrazeno, nedaleko se spokojeně pasou...

Mladí manželé z Belgie si od gentského architektonického studia NU architectuuratelier nechali postavit odvážný dům v...

Velká nádhera. To je přestavěná maringotka pro unavenou podnikatelku

Pestrou skalku stejně jako malý přírodní koupací rybníček vytvořila sama...

Osada Trebudannon uprostřed anglického hrabství Cornwall by se klidně mohla stát synonymem pro obydlenou zatáčku. Kromě...

Najdete na iDNES.cz