Když změna, tak už pořádná

-
Člověk je tvor nikoliv rozumný, ale nespokojený. V některých případech se mu ovšem nelze divit - a to je právě případ panelových koupelen. Koho by nadchly umakartové stěny, z nichž jako krápníky visí opadávající gumové lišty kryjící všechny plánované i neplánované spáry a mezery! A tak se majitelé bytu pouštějí do rekonstrukcí. Když budou hodně a rozumně přemýšlet, možná přijdou i na to, že kromě nové koupelny mohou získat téměř nový byt. Jako příklad může posloužit jeden typický panelový byt s malou koupelnou a WC. U rekonstrukce se zvažovala cenová stránka, ale také to, aby se v bytě mohlo pohodlněji bydlet. V jazyce architektů se tomu říká »účelnější využití plošně značně omezeného prostoru«. V praxi to znamená počítat zejména s tím, že se stavební úpravy dotknou nejen koupelny, ale také kuchyně, předsíně a případně i obývacího pokoje. U každé ze čtyř variant respektoval architekt nosné konstrukce i polohu instalační šachty. S tou se v panelovém domě prostě hýbat nedá. Reálné je i technické řešení odpadů, aby nebyly problémy při schvalování na stavebním úřadě.

PŘEDPOKLÁDANÉ NÁKLADY NA REKONSTRUKCI:

1. varianta - 74 050 Kč
2. varianta - 156 600 Kč
3. varianta - 124 600 Kč
4. varianta - 148 500 Kč

Poznámka: Při zpracování nákladů se vycházelo ze stejných podmínek, to znamená, že rekonstrukce by probíhala zděním příček, obklady do výšky 1,8 metru, položení nové dlažby do koupelny i celého středního traktu bytu. V ceně jsou zahrnuty i zařizovací předměty, armatury a u verze 2, 3 a 4 i nová kuchyňská linka bez spotřebičů, to vše ve střední cenové relaci.

1. První varianta ponechává původní dispozici a uspořádání. Opticky lze velikost této koupelny zvětšit použitím světlých obkládaček a větším množstvím zrcadel. Velmi efektní je například zrcadlo za vanou.

2. Druhé řešení je určeno majitelům bytů, kde mezi obývacím pokojem a kuchyní není nosná zeď. Pak zde není problém »vyříznout« potřebný otvor, aby mohlo dojít k požadovanému propojení kuchyně a dalšího obytného prostoru. Podle přání nebo finančních možností lze případně použít i posuvné dveře. »Zastavěním« úzké chodby vznikne prostorná koupelna, do které můžete bez problémů umístit i sprchový kout či rohovou vanu.

3. Třetí verze vychází z toho, že majitel bytu potřeboval umístit do kuchyně velký jídelní stůl, což původní dispozice neumožňovala. Koupelna se zvětšila díky zrušení příčky mezi WC a koupelnou. Je sice pravda, že tuto úpravu povolují stavební úřady z hygienických důvodů pouze u menších bytů (jde o článek 59 podle ještě stále platné ČSN 73 43 01), ale život je možné trochu »opravit«. Na předkládaném stavebním plánku lze totiž zakreslit posuvné nebo skládací dveře... Je však jasné, že k tomuto řešení lze přistoupit pouze v malé rodině, pro početnější vhodná není. A to by mělo být kritérium, které by měl dodržet každý.

4. Velmi netradičním řešením je tato varianta. Místo tmavé předsíně, kterou tvoří úzká chodba, zde vzniká dojem prostorné haly s jídelním koutem, která je osvětlená přes kuchyň prosklenou stěnou s posuvnými dveřmi a zároveň je pro pojená s obývacím pokojem. Koupelna »povyrostla« téměř o tři metry čtvereční a navíc získala přímé osvětlení přes dveře lodžie. »Z technického hlediska toto řešení nepředstavuje žádný větší problém. Trubky s vodou a odpad z kuchyně lze vést pod schůdkem na lodžii, protože ten má vždy výšku kolem pěti až osmi centimetrů,« vysvětluje achitekt Václav Pletka z firmy Central Group.

NÁVRHY A KRESBY: ARCHITEKT VÁCLAV PLETKA