Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když v bytě vybuchne gejzír barev i vzorů

  1:00aktualizováno  1:00
Výrazné barvy všude, kam se podíváte. Tak by bylo možné stručně shrnout dojem z bytu, který zařizovala mladá žena. Odvahu měla i při kombinování nebo výrobě nábytku, noční stolky vyrobila třeba z bubnů starých praček.

Kuchyně připomíná barvou čokoládu | foto: Richard Dvořák

Starý dům s kancelářskými prostorami v Rumburku přestavovali Simona s Martinem dva roky na obytný objekt. Zatím mohou bydlet ve větší části prvního patra. Zařízený je obývací pokoj s jídelnou a kuchyní, ložnice, dvě pracovny – pracují oba doma - a samozřejmě koupelna a WC.

Autorkou celého interiéru je sama majitelka – Simona. Tato páce ji natolik zaujala, že se rozhodla pro certifikační studium na DesignŠkole v Praze.

Zatímco byt zařizovala ještě spíše intuitivně, studium jí potvrdilo některá rozhodnutí, ale také vybavilo znalostmi a dovednostmi do další práce na vlastním bydlení.

Modrá podlaha je plovoucí, lze ji rozebrat a opět složit

Modrá podlaha je plovoucí, lze ji rozebrat a opět složit

Prim hrají barvy

Jak Simona sama vzpomíná, na začátku všeho byla barevná podlaha. "Už v předchozím bytě jsem měla výraznou – pruhovanou, v sytých barvách, teď jsem se nadchla pro modrou. Je z nabídky značky Parador. Tento design je na trhu už asi čtyři nebo pět let jako součást speciální barevné kolekce," upřesňuje.

Jde o klasickou plovoucí podlahu, která se pokládá a spojuje systémem pero-drážka. To je praktické nejen při pokládce, ale i při případném rozebírání, stěhování a opětovném pokládání.

Teprve od podlahy se odvíjela barevnost prostorné hlavní místnosti, která představuje kuchyni, jídelnu a obývací zónu v jednom.

Obytná místnost slouží jako obývák, jídelna i kuchyně

Obytná místnost slouží jako obývák, jídelna i kuchyně

"Dlouho jsem přemýšlela, jaké barvy použiji na stěny a strop, věděla jsem jen, že jich bude více. Ke konečnému výsledku, s nímž jsem už spokojená, jsem se ale propracovala až napotřetí. Z původní verze zbyl jen pistáciový strop," říká s úsměvem majitelka.

Právě v DesignŠkole ji naučili, jak barvy míchat: dobré je poskládat si fyzicky vzorky barev vedle sebe, zkusit v malém, jak se snesou, a pak teprve kombinace přenášet na velké plochy.

Na malbu nejen v hlavní místnosti, ale i v celém bytě použila Primalex míchaný s tónovacími barvami. Světle pistáciovou na stropě doplňují na stěnách svěží zelená, skořicově hnědá a bílá, pruhy jsou vedeny ve svislých liniích, vodorovný bílý pruh se pak táhne pod stropem na jedné ze stěn.

Luxfery pod stropem stačí předsíň osvětlit tak, že v ní není nutné svítit

Luxfery pod stropem stačí předsíň osvětlit tak, že v ní není nutné svítit

"Celý den vytváří tato barevnost příjemné kontrasty, které se mění s pohybem slunce," upozorňuje Simona.
Od podlahy se odvíjí také barevnost kuchyňské linky. Připomíná čokoládu, která měla být k pastelové modré jakýmsi protipólem, stejnou barvu nesou také lemovací lišty podél zdí.

Čokoládová linka je jednoduchá, přesně tak, jak majitelka zamýšlela. "Jen digestoř má oblé tvary, aby dodala strohému nábytku linky ten správný výraz," upřesňuje.

Noční stolky jsou z vyřazených bubnů automatických praček

Noční stolky jsou z vyřazených bubnů automatických praček

Vlastní výroba

Kromě barevnosti zaujme ve všech místnostech rovněž prolínání a opakování dekorativních motivů. V obýváku je vzor z rolet shodný s motivem třech obrázků pověšených nad pohovkou, stejný naleznete na prostírkách na stole a kuchyňském baru.

"Obrázky jsem vyráběla tak, aby ladily k roletám. Ty jsme pořídili velmi levně za hranicemi v Německu, látku z Ikea jsem na ně jednoduše našila. Samotné rolety působily příliš tvrdě. V každé místnosti jsem se snažila, aby dekorativní látky na oknech měly něco společného s dalším textilem. Nemám ráda záclony ani závěsy. Tento typ zastínění je plně funkční a vyhovující," vysvětluje Simona.

Z vlastní Simoniny výroby ovšem nepocházejí pouze textilní doplňky, ale také třeba důmyslné noční stolky vyrobené z bubnů starých praček nebo polstrovaná stolička s úložným prostorem vyrobená z dřevěné přepravky na zeleninu, která slouží v koupelně.

Dřevěný skleník pochází z 19. století, čeká ještě na zasklení dveří

Dřevěný skleník pochází z 19. století, čeká ještě na zasklení dveří

Koš na prádlo v koupelně je ze zeleninové přepravky

Koš na prádlo v koupelně je ze zeleninové přepravky

"Materiál na noční stolky jsem dostala od tatínka, který opravuje pračky. Na nepotřebné nerezové bubny jsem pouze vyřízla kruh ze dřeva a buben zespoda opatřila kolečky. Je pojízdný a dá se také otevírat – stejně jako otevíráte buben v pračce. Jen je každý trochu jiný, pocházejí ze dvou různých praček," upřesňuje Simona.

"Vozíček" ze zeleninové přepravky, který unese dospělého člověka, opatřila podobně kolečky, polstrovaným víkem a bílým nátěrem, takže příjemně zapadá do koupelny vybavené mimo jiné námořnickými doplňky.

Staré a nové k sobě ladí

Studium školy designu Simoně také potvrdilo, že současný interiér nejen dobře snáší, ale v podstatě si žádá nějaký historický kousek jako solitér. V kuchyni tak najdete krásný dřevěný skleník.

"Ten pochází z 19. století. Vím to, protože jsem našla zezadu na stěně staré noviny z té doby. Tři dny jsem skleník louhovala. I dveře jsou připravené, jen potřebují ještě zasklít," dodává Simona.

Podobně se historie usadila v jinak moderní předsíni. Starou šatní skříň a nízký botník koupila majitelka ve starožitnictví za pár stokorun - jak sama říká - a opatřila je barevným nátěrem.

Starou šatní skříň a nízký botník koupila Simona za pár stovek a natřela výraznými barvami

Starou šatní skříň a nízký botník koupila Simona za pár stovek a natřela výraznými barvami

Zatím jsou potřeba, i když časem prý bude tato místnost řešena nejspíš jinak. Velký úložný prostor za sádrokartonovou příčkou v ložnici, kde zatím chybí důmyslný policový systém, ještě ale nestačí pojmout všecky potřebné věci.

Malování a tapety

Stěna v ložnici nad postelí je rozverně pruhovaná světlými pastelovými barvami, i tady je modrá plovoucí podlaha. "Pruhy jsem malovala sama, snad dva dny. Bylo to sice zábavné, ale dnes bych to vyřešila méně náročnou cestou, pořídila bych tapetu," usmívá se majitelka.

Podobně vlastnoručně malovala květinové motivy v předsíni. "Tady jsem chtěla vyvážit tmavou khaki na stěnách a prostor nějak oživit," vysvětluje.

Dekorativní motivy jsou dílem majitelky

Dekorativní motivy jsou dílem majitelky

Místo vlastní tvorby zvolila majitelka samolepku z Ikea

Místo vlastní tvorby zvolila majitelka samolepku z Ikea

Na toaletě je už ovšem ve stejné roli samolepka pořízená v Ikea. Chytře jsou v předsíni použity také moderní luxfery, a to ve svislých páskách vedle dveří. Přisvětlují jinak poměrně tmavý prostor, kam se těžko dostává denní světlo. Pro orientaci při procházení není třeba rozsvěcet.

Koupelna se štukem

Přijemně svěže dýchá po vstupu z předsíně koupelna s vanou, sprchovým koutem a dvěma umyvadly. "Na stěnách je benátský štuk opatřený autolakem. Obklady mi již přijdou nudné a v celé ploše studené. Měli jsme použít voděodolný marocký štuk, ale měla jsem o něm nesprávné informace. Proto jsme štuk benátský museli opatřit autolakem. Tento povrch atmosféru koupelny příjemně změkčuje. " říká Simona.

Zelenkavá barva stěn, podlahy i obkladů ve sprchovém koutě si dobře rozumí s barvou dřeva wengé, které bylo použito na nábytku či parapetech.

Koupelna s benátským štukem

Koupelna s benátským štukem

V koupelně je vana i sprchový kout

V koupelně je vana i sprchový kout

Výrazné pracovny

Simona i její přítel pracují z domova, a to poměrně intenzivně, proto mají každý vlastní pracovnu. Martinově dominuje černobílý vzor tapety na dvou stěnách, který se opakuje na části kancelářského stolu a objevil se i na černobílých ploštářcích na po­hovce.

Její šedavě zelená barva koresponduje s barvou stěn.
Barevný akcent zajišťuje červený koberec a červené polštářky. "Nábytek jsme koupili v Ikea, a to i kulatý stolek, který zjemňuje jinak strohé linie zařízení této místnosti," upozorňuje Simona.

Pracovna Simony

Pracovna Simony

Vzor z tapety pokračuje na roletě

Vzor z tapety pokračuje na roletě

Příchozím se líbí obě pracovny, častěji se však k jednání usazují v té její, zelenkavé. Možná právě barevnost stojí za její oblibou. Zelená malba je ozvláštněna širokým vodorovným pruhem světlé tapety vedeným po obvodu celé místnosti, motiv z této tapety – kruhy – zaznívá i na bílé roletce.

"Óčka jsem vlastnosručně našívala, aby pruh na okně nechal tapetu jakoby pokračovat bez přerušení," vysvětluje Simona.

A zve na návštěvu za půl roku či rok, kdy budou hotové prostory, nového zařízení a změn se dočkají také stávající obytné místnosti.

Více se dočtete v časopise Domov č. 8/2009.

Autor:Nejčtenější

Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...
Nejvtipnější sousedské vzkazy. Jaký druh lidí je s chutí vyvěšuje?

Odolaly nástupu mailů a sociálních sítí. Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...

Možnost vidět, cítit a využívat zahradu a okolní pozemek ve velkém propojení a...
Hledání domova skončilo. Moderní chalupu si postavili v CHKO Beskydy

Příkrý svah, za zády les a výhled do malebné krajiny, manželům bylo okamžitě jasné, že tady chtějí mít nový domov....Miniaturní byt vyřešila architektka šikovně, je světlý, vzdušný a nabízí...
V malém bytě 2+kk využili každý centimetr, přesto působí vzdušně

Katka s Martinem si svůj první společný byt vlastně nadělili ke svatbě. Termín nastěhování a datum obřadu se téměř...

Na proměnu měla Tereza připraveno 25 tisíc korun. Novou postel jí zaplatili...
Tereza potřebuje nový pokoj. Stůl odmítla, pracuje v manželské posteli

Tereza miluje módu, historii a láká ji svět bohatých drapérií a paruk, ale zároveň má ráda svobodu a hlavně odvážné a...

1
Na zlomené srdce si koupila byt. V říjnu ji nemile překvapil

Když si rodačka z Pardubic pořídila v sousedním Hradci Králové svůj vlastní byt, byla štěstím bez sebe. Spokojenost...

Další z rubriky

V této kuchyni se žije. Rodina usedá na teakové židle okolo masivního teakového...
Do bytu v domě z roku 1860 použili mix starého a nového nábytku

V malebném domě, jehož kořeny sahají až do roku 1860, v lázeňském městě Teplice se Martin narodil. Svého času dům...

Barokní zámeček s mansardovou střechou získal své jméno podle Hanse Paula...
V Praze stojí 78 zámků a hradů. O některých jste asi nikdy neslyšeli

Pražský hrad a Vyšehrad zná každý. Když se ale zeptáte na další zámky a hrady v metropoli, tak deset jich nedá...

Miniaturní byt vyřešila architektka šikovně, je světlý, vzdušný a nabízí...
V malém bytě 2+kk využili každý centimetr, přesto působí vzdušně

Katka s Martinem si svůj první společný byt vlastně nadělili ke svatbě. Termín nastěhování a datum obřadu se téměř...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.