Na světle omítnuté přízemí nasadili architekti přesahující "ložnicové" těleso odlišené modřínovým obložením mořené na barvu koňaku

Na světle omítnuté přízemí nasadili architekti přesahující "ložnicové" těleso odlišené modřínovým obložením mořené na barvu koňaku | foto: Jana Labuťová, Jiří Vaněk

Když si architekt postaví dům sám pro sebe, pamatuje i na detaily

  • 135
Nový dům v romantické kopcovité krajině na sever od Ostravy je živoucím důkazem toho, že architektura vycházející z nejnovějších technologií a materiálů může vstoupit do přírody a příliš neuškodit.

Pozemek v mírném severním svahu má sice souseda, jinak se ale ocitá takřka na okraji civilizace. Je to díky pozici vymezené na západní straně lesem, na východě silnicí a ze severu otevřené do dáli směrem k hřebenům Beskyd.

Tiché místo, kde srnky a bažanti možná způsobí během dne víc hluku než projíždějící auta, by mohlo inspirovat k představě tradiční dřevěné chaloupky.

Na světle omítnuté přízemí nasadili architekti přesahující "ložnicové" těleso odlišené modřínovým obložením mořené na barvu koňaku

Na světle omítnuté přízemí nasadili architekti přesahující "ložnicové" těleso odlišené modřínovým obložením mořeným na barvu koňaku

"Původně jsem kvůli charakteru krajiny navrhoval stavbu se sedlovou střechou, ale nebyli jsme s ní spokojeni. Myslím, že i moderní architektura s plochou střechou, která využívá nejnovější materiály a technologie, může harmonicky splynout s přírodou," říká architekt Martin Chválek, autor návrhu a zároveň majitel domu.

Křižovatka přímých linií

Půdorys domu vyšel ze dvou základních na sebe kolmých provozních linií, které se protínají ve vstupní hale. Pokud majitelé přijedou domů autem, pohybují se ve směru od severu k jihu po linii garáž – čisticí zóna – šatna – vstupní hala – spíž – kuchyň.

Kdo přichází hlavním vstupem, postupuje ve směru zádveří – vstupní hala – obývací pokoj – venkovní terasa u bazénu. Součástí přízemí je také pokoj pro hosta.

Všechny dřevěné prvky na fasádě mají příjemný odstín koňaku, okna chrání předokenní kovové žaluzie

Všechny dřevěné prvky na fasádě mají příjemný odstín koňaku, okna chrání předokenní kovové žaluzie

Obývací pokoj se prostřednictvím jídelny propojuje s kuchyní v jeden společný obytný prostor, který po otevřeném schodišti prolíná až do haly v patře. Ta je využívána jako otevřená pracovna, dále jsou tam ložnice a zázemí. Společný obytný prostor se v exteriéru rozrůstá o krytou venkovní terasu.

"Architekt by měl nejdříve sám bydlet v rodinném domě, aby poznal jeho provoz, nebo ještě lépe sám sobě dům postavit, aby si prošel proces stavby z druhé strany a zakusil zátěž a zvraty, které prožívají klienti," pokračuje Martin Chválek.

Kuchyně má podle architekta Chválka vyzařovat čistotu, to bílá linka v laku dokonale splňuje

Kuchyně má podle architekta Chválka vyzařovat čistotu, to bílá linka v laku dokonale splňuje

"U rodinného domu považuji za podstatný co nejjednodušší provoz a bezúdržbovou domácnost. To znamená krátké přímé komunikace a logické návaznosti, každá věc musí mít své místo."

Dispoziční koncept zahrnuje i určitou rezervu s výhledem do budoucna, k velikosti úložného prostoru a zázemí se přistupovalo velkoryse.

Téměř každá místnost v přízemí má vlastní výstup na zahradu a celé podlaží řešil majitel jako bezbariérové. Nechybí tu komfortní koupelna s velkým sprchovým koutem, pokoj pro hosta může v případě potřeby bez problémů sloužit jako ložnice starších rodičů.

Koupelna rodičů ctí oranžovo-bílý barevný princip i čistotu a jednoduchost tvarů

Koupelna rodičů ctí oranžovo-bílý barevný princip i čistotu a jednoduchost tvarů

Hranoly s vnitřním životem

Kompozice složená z elementárních geometrických těles uvnitř překvapí: členitý interiér, bohatý na dramatické průhledy, svědčí o promyšlené práci se světlem a s architektonickým detailem.

Dům je průhledný ve všech směrech, optickou "páteř" tvoří pohledová osa vedoucí od vstupu až k lesu na opačném konci zahrady. Architekt dbal na to, aby každá místnost v domě měla pokud možno přirozené denní světlo, jednotlivé prostory se navzájem prolínaly a celek se tak opticky zvětšil.

Ložnice s měkkým kobercem nabízí příjemnou intimitu

Ložnice s měkkým kobercem nabízí příjemnou intimitu

Okna společné obytné části jsou orientována tak, aby sem dopadaly sluneční paprsky od rána až do večera. O slunečnou atmosféru se stará také oranžové ladění doplňků. "Akcentovali jsme propojení s přírodou, hlavně výhled k lesu, panoramatické záběry krajiny se uplatňují na schodišti a nahoře v ložnicích," říká Chválek.

Další velmi podstatnou součást architektonického konceptu tvoří trvanlivé přírodní materiály, které nekladou velké nároky na údržbu, keramická dlažba, pískovec, hladké odolné povrchy (sklo, Corian, MDF desky) a kvalitní dřevěné dýhy...

Na půvabu domu se z velké části podepisuje vybavení interiéru vyrobené na míru přesně podle vlastních potřeb či zvyků.

Dveře, obložení stěny a vestavěný nábytek na míru jsou provedeny v olšové dýze

Dveře, obložení stěny a vestavěný nábytek na míru jsou provedeny v olšové dýze

Zejména v předsíni, v koupelnách i jinde najdeme neocenitelné drobné detaily, které usnadňují a zpříjemňují život, i když nejsou příliš vidět a někdy se dokonce záměrně rafinovaně skrývají (například přihrádka na klíče, šatna jako dřevěný korpus zabudovaný v předsíni atd.). A právě takové "intimní" detaily patří k faktorům, které dělají dům domovem.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 220 m²

Užitná plocha: 320 m²

Konstrukce: základové pasy a základová deska ze železobetonu odolného proti agresivní vodě, zdicí systém Porotherm, (obvodové zdivo Porotherm, vnější zateplení PPS a minerální vlna, větraná vzduch. mezera, obložení fasády modřínové palubky), stropy železobetonové, schodiště dřevěné samonosné, plochá střecha s hydroizolační fólií Firestone

Výplně otvorů: okna dřevěná EURO, vnitřní dveře dýhované do obložkových zárubní (Sapeli)

Vytápění: ústřední plynové, rozvody v podlaze + žebříkové koupelnové radiátory, krb, solární kolektory pro ohřev vody v bazénu

Větrání: řízená výměna vzduchu s podzemním rozvodem

Autor

Ing. arch. Martin Chválek

* 1958

Autorizovaný architekt, absolvent Fakulty architektury ČVUT Praha. Je spolumajitelem architektonické a inženýrské kanceláře Osa projekt v Ostravě, která se zabývá především bytovou a občanskou výstavbou (školské, obchodní a administrativní budovy, hotely a sportovní stavby).
Spolupráce na projektu: Ing. Pavel Pietak, Ing. Petr Ščotka


Více se dočtete v časopise Můj dům č. 9/2009.