Designér Martin Vojtíšek tvrdí, že Češi mají čím dál větší zájem o zařizování bytů a rádi si nechají odborně poradit

Designér Martin Vojtíšek tvrdí, že Češi mají čím dál větší zájem o zařizování bytů a rádi si nechají odborně poradit | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Když se proměna bytu povede, budete se z ní radovat roky, říká designér

  • 12
Místo zimního kabátu pořiďte novou garderobu svému bytu. Finančně je to náročnější, ale když se povede, budete se z ní radovat léta. "Lidé konečně pochopili, že pokud sami nemají cit pro vybavení bytu, je lepší nechat si poradit," říká českobudějovický designér Martin Vojtíšek.

Nechávají si lidé u vás navrhnout vybavení celého domu či bytu, nebo se spokojí třeba jen s jednou místností?
Víc je zákazníků, kteří vyžadují celek. To platí hlavně u těch, kteří si zařizují nový dům a chtějí, aby působil komplexně.

Kdy je správný čas pro návštěvu bytového architekta?
V případě novostavby je nejlepší, když se na mě jeho majitelé obrátí ještě v době, kdy nejsou hotovy rozvody elektřiny, vody a další řemeslné práce. Říkám jim, že tím ušetří peníze. Ve chvíli, kdy vědí, že si dají kuchyňskou linku pod okno, je jasné, kde má být odpad. Pak se nestane, že odpad a zásuvky jsou na druhé straně místnosti a jim pak nezbude nic jiného, než znovu sekat do zdi.

U staršího bytu to naopak může být docela problém...
To jsou právě výzvy, které mě baví. Je to komplikovanější, ale ne neřešitelné. Mám rád třeba práci se starými byty s vysokými stropy, kde jsou stylové zasouvací dveře. I když v těchto případech to opravdu znamená vyšší náklady spojené s předěláním třeba stoupaček nebo rozvodů elektřiny. Nikdy nevíte, kde na vás co vypadne.

Zajímavým prvkem jsou tapety, s nimiž se dá přímo kouzlit. Dřív jsme si vybírali ze čtyř vzorů, dnes jich máme tisíce

Zajímavým prvkem jsou tapety, s nimiž se dá přímo kouzlit. Dřív jsme si vybírali ze čtyř vzorů, dnes jich máme tisíce

Jak se má laik připravit na návštěvu bytového architekta?
U mě si předem nemusí připravovat vůbec nic. Stačí zavolat a domluvíme si schůzku. Já přijedu za klienty do prostor, které chtějí řešit. Při první schůzce si promluvíme o rozsahu prací, o jejich stylu, co mají rádi, co naopak nemají. Dále si upřesníme termín a může se začít vytvářet nový prostor.

Na co všechno se klientů ptáte?
Jak rodina funguje, kolik času doma stráví, zda přijímá hodně návštěv, ale i na to, jaké mají její členové rádi barvy. Zajímá mě, jestli třeba za staršími manželi jezdí pravidelně děti a potřebují někde přespat. U mladých lidí, jestli plánují založit rodinu. Jde o to, aby se jim ve výsledku prostor maximálně přizpůsobil.

Kolik peněz si mají lidé připravit, když se rozhodnou pustit se do takové změny pod odborným dohledem?
Ceny návrhů se liší. Záleží, zda chcete navrhnout jeden pokoj, nebo komplet celý dům od předsíně po koupelnu a ložnici. Dobře odvedená práce architekta vám peníze vlastně ušetří, protože zabrání nejrůznějším omylům, které se mohou ve výsledku hodně prodražit. Dobré je, když mají lidé představu, kolik peněz chtějí do bytu vložit. Pak vím, co si mohu v návrzích dovolit.

Většinou změnu interiéru řeší ženy, mají větší cit a z podstaty je to i víc baví. říká designér

Většinou změnu interiéru řeší ženy, mají větší cit a z podstaty je to i víc baví, říká designér

Obracejí se na vás hlavně majetnější klienti?
Kolikrát mě až překvapí, že přijdou lidé, kteří moc peněz nemají. Ale jde jim o výsledek a právě o to, aby peníze kvůli neodbornému zásahu nakonec nevyhodili oknem.

Jsou lidé většinou spokojeni už s prvními návrhy?
První návrh je takzvaně pracovní, který klientovi v průběhu své práce ukážu. Společně prokonzultujeme možnosti a detaily, které nám prostor nabízí. Z této pracovní verze pak vzniká finální návrh. Pracovních verzí, než si odsouhlasíme konečnou, zpracuji tak čtyři nebo pět. Často to zabere i víc než měsíc.

Návrh je jedna věc, konečný výsledek druhá. Zlepšila se situace, co se týče dodavatelů a řemeslníků?
Pro zákazníka, který se v tomto oboru nepohybuje, je hodně těžké vybrat si firmu, která odvede dobrou práci. Jsem rád, že se situace mění a konečně se dostáváme do doby podobné první republice, kde reklama fungovala ne na klamavých představách, ale na referencích. Tedy na tom, co si zákazníci mezi sebou řekli. Trh se pročistil, situace je určitě lepší než před takovými pěti lety.

Dáváte přednost českému nábytku?
Určitě, naučil jsem se kupovat české věci. Jsou to skutečně kvalitní výrobky, které procházejí daleko větší kontrolou než zboží ze zahraničí. U většiny materiálů se klade veliký důraz na jejich chemické složení a vliv na zdraví člověka. Češi jsou jako řemeslníci velice šikovní. Bohužel, krátce po revoluci se tu usídlil názor, že cokoli ze Západu je prostě nejlepší. Jenže my už jsme ho kvalitou dávno minimálně dohnali.

martin vojtíšek

* Jednatel a spoluzakladatel ateliéru CB Design v Českých Budějovicích. O bytovou architekturu se zajímal odjakživa.
* Vystudoval strojní průmyslovku a asi osm let projektoval vodní elektrárny.
* Když si před lety zařizoval dům, nebyl spokojený s nabídkou sortimentu v obchodech. Proto si sám navrhl kuchyni. Postupně se na něj začali obracet přátelé a známí.
* Návrhy interiérů bytů, domů, ale i restaurací nebo konferenčních prostor se zabývá šest let. Říká o sobě, že je velký puntičkář.

Jakému stylu dávají nyní lidé při zařizování bytu přednost?
Je to hodně rozdílné. Co zákazník, to názor. V mnohých z nás stále přetrvává trochu přízemní zvyk z minulého režimu, že je dobře raději nevyčuhovat z řady. Asi i proto se Češi drží v otázce designu hodně při zemi.

V čem tkví podstata bytového designu?
Málokdo si uvědomuje, že interiér tvoří detaily. Třeba jen nasvícená skleněná polička udělá v prostoru zajímavé, příjemné světlo. A to je jedna z tisíce drobností, které jsou velmi důležité. Detail totiž podtrhne celkový design místnosti a ten pak teprve začne dávat smysl. Design je o tom, že bytu či domu dáte duši, a tím se z poskládaných cihel stává domov. V tom tkví kouzlo vytváření zajímavého prostoru.

Jak to vypadá v praxi?
Jsou tu nejrůznější doplňky, které můžeme měnit klidně i podle roční doby nebo když máme pocit, že potřebujeme prostor nějak oživit nebo změnit. Každý máme v životě období, kdy máme pocit, že stagnujeme. Může to být právě tím, jak na nás působí okolí a věci, kterými jsme obklopeni. Všechno je to tak trochu psychologie.

Byť spolupracují s odborníky, konečnou tečku tedy prostoru stejně dají jeho majitelé?
Určitě. Domov by měl být naše zázemí, náš úkryt, místo pro odpočinek a relax. Prostě prostor, kde se cítíme dobře.

Dají se do interiéru vkusně zapojit třeba vzpomínky na dovolenou nebo nejrůznější suvenýry?
Pro jednoho sportovce jsem nedávno vytvářel síň slávy. Vymysleli jsme přizděnou falešnou stěnu s různě rozházenými nasvícenými nikami, v nichž si může vystavit své cenné trofeje a poháry. Je to o nápadu. Rozhodně bych si ale obrázky a sošky nevyskládal jen tak na jednu komodu.

Proč ne?
Pokud něco někam postavíte jen tak, že vám někde zbylo místo, bude výsledek spíš rušivý než estetický. Vznikají pak nevzhledné výstavky, na které se jen práší, a vystavené věci zanikají.

Jak zabránit tomu, aby se nám po letech byt takzvaně neokoukal? Volte co nejjednodušší základní barvy a potom bez větších investic dokážete prostor diametrálně změnit. Zajímavým prvkem jsou tapety, s nimiž se dá přímo kouzlit. Dřív jsme si vybírali ze čtyř vzorů, dnes jich máme tisíce.

Domov by měl být naše zázemí, náš úkryt, místo pro odpočinek a relax. Prostě prostor, kde se cítíme dobře

Domov by měl být naše zázemí, náš úkryt, místo pro odpočinek a relax. Prostě prostor, kde se cítíme dobře

Většina lidí teď sází na výrazně barevné stěny. Je to dobré řešení třeba pro odpůrce tapet?
Je pravda, že nejsem příznivcem výrazných barev na stěnách interiéru a fasádách rodinných domků. Pokud nějaký zákazník vyžaduje barevné stěny, nejsem proti, ale snažím se navrhnout spíše barvy s lehkým nádechem než stěnu výrazně sytou. Totéž platí i u exteriéru. Každý z nás si určitě ve svém okolí všiml rodinných domků s výrazně modrou, zelenou či růžovou fasádou, které se nám moc nelíbí. Většina problémů při výběru barev vzniká už v počátku, kdy si vybíráme barvu ze vzorníku s barevnými čtverečky o rozměru asi tři na tři centimetry. Realita potom bývá většinou úplně jiná. Další věcí je vnímání barev a jejich vliv na člověka. Každá barva na nás působí jinak a ovlivňuje naši psychiku.

Přitom různé časopisy nebo katalogy jsou takových zdí plné...
Jsou to většinou studiové fotky, které jsou určeny k propagaci. Na obrázku totiž často vidíte jen část nějaké místnosti a ta působí úplně jinak než celek. Když budete mít doma třeba sytě červenou stěnu a budete na ni koukat každý den, moc příjemně na vás působit nebude.

Jak tedy zařídit třeba obývák, abychom se v něm dobře cítili a mohli jej snadno ozvláštnit?
V interiéru by měly být použity u hlavních dominantních prvků jen základní barvy. Všeobecně se mluví o třech, já používám většinou jen dvě základní, protože se mi tím otvírá větší prostor místnost doladit a celek pak působí čistěji. Když zvolím tři barvy, jsem jimi dost limitován. Pokud čtyři, už vzniká problém. Právě při použití jen dvou základních barev vzniká daleko větší prostor ke hře s různými detaily a doplňky.

Víc je zákazníků, kteří vyžadují celek. To platí hlavně u těch, kteří si zařizují nový dům a chtějí, aby působil komplexně

Víc je zákazníků, kteří vyžadují celek. To platí hlavně u těch, kteří si zařizují nový dům a chtějí, aby působil komplexně

Má při rozhodování o vzhledu interiéru hlavní slovo žena, nebo muž?
Většinou řeší změnu interiéru ženy, mají větší cit a z podstaty je to i víc baví. Samozřejmě že když tvoří společné bydlení, je třeba názoru obou. V praxi se ale setkám i s muži, kteří mají výborné nápady a smysl pro detail.