Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když se fasáda oblékne do dřeva

aktualizováno 
Nevšední tvář a značnou originalitu dává rodinnému domu na jihu Brna především funkcionalistický styl, v němž je postaven. Rodina Vallových totiž pochází ze Zlína, kde je v tomto slohu mnoho domů. Nejznámější jsou takzvané Baťovy domky, jejichž fasádu tvoří obkladové cihly. V případě vilky Vallových nahradilo cihly dřevo.

Roman Valla, ředitel komunikační agentury Ogilvy&Mather Morava se s rodinou do Brna přestěhoval ze Zlína. Už když si pronajali byt na sídlišti Kamenný Vrch, věděli, že chtějí do vlastního, ne do bytu, nýbrž do domu. A to ne do ledajakého. Jejich představa už tehdy byla velmi vyhraněná - velký pozemek a naopak nepříliš velký, zato neobvyklý dům.

Pravé místo objevili náhodou
"Původně jsme chtěli stavět v Ivanovicích u Brna, ale nakonec z toho sešlo," říká Roman Valla. "Jednak nás tak docela nezaujalo místo jako takové, jednak tam byly malé pozemky - navíc v rámci satelitního městečka. A tento způsob bydlení by se nám určitě nelíbil."

Začali se tedy poohlížet po jiné lokalitě. Jelikož severně od Brna jsou již všechny oblasti poměrně hodně zastavěné, rozhodli se zkusit štěstí směrem na jih. "Docela náhodou jsme přijeli do Moravan, asi tři kilometry od Brna. Prostředí se nám moc líbilo, ale už tam také nebyly volné pozemky," popisuje Roman Valla. "Tak jsme jen tak vyrazili ještě o kousek dál. Přehoupli jsme se přes kopec a před námi se objevilo to pravé místo."

Proč tolik odlišný dům?
Jak už bylo řečeno, Vallovi tíhnou k funkcionalismu. A v podobném stylu zamýšleli postavit i svůj dům. A to přesto, že okolní domy jsou všechny "klasické", i když ne podnikatelské baroko. "Navíc jsme chtěli dům, který nám bude přátelský, jen pro nás prostě akorát, žádný zbytečný prostor," říka majitel.

Dispozice jsou tedy uzpůsobeny tak, aby se více méně vše odehrávalo v přízemí. "První patro chápeme jako dočasné - jsou tam jen dětské pokojíčky, šatna a koupelna. Děti totiž odrostou a nejspíš z domu odejdou a my už potom budeme starší a bude pro nás pohodlnější pohybovat se v přízemí," vysvětluje Roman Valla.

Chystá se malá přístavba
Trochu však podcenili svoje potřeby, především pokud jde o úložné a skladovací prostory. "Zkrátka tu nakonec nemáme místo na všechno, co potřebujeme," konstatuje majitel domu. Takže se chystá ještě menší přístavba. V blízké budoucnosti by tak v patře vedle dětských pokojíčků měla být přistavěna malá domácí posilovna a v přízemí ještě jedna šatna a nějaké skladovací prostory.

Sázka na moderní interiér
Rodina Vallových chtěla atypický malý dům ve tvaru kvádru, zasazený do velké zahrady. Ve vesnici, kde bydlí, jsou však předepsány sedlové střechy. Takže nakonec má sedlo i tento dům, i když neobvyklé.

Architekt Svatopluk Sládeček ze studia New Work znal představy a potřeby majitelů budoucího domu. Vypracoval několik studií, z nichž si jednu Vallovi vybrali. Aby bylo místní vyhlášce, která nařizuje sedlové střechy, učiněno zadost, architekt navrhl na rovné střeše malé sedlo, z jedné strany prosklené. Díky tomu padá do obývacího pokoje přírodní světlo.

Svatopluk Sládeček řešil i některé části interiéru, například podlahy. Do obývacího pokoje navrhl exotické dřevo merbau, do ostatních prostor javor. "Jinak si interiér řešíme sami, ale téměř vždy po dohodě s architektem," říká Roman Valla.

Interiér moderně i postaru
Zařízení vilky Vallových je převážně velmi moderní. Nikde nestojí skříně ani knihovny. Charakteristické pro vnitřní zařízení jsou samostatné kusy nábytku se špičkovým designem. Majitelé mají rádi i starožitný nábytek. "Dříve nás hodně lákal, teď spíš preferujeme moderní věci a k nim jako solitér jeden kus starožitného nábytku," říká Roman Valla. To proto, aby výsledek nepůsobil depresivně.

Kuchyně, oddělená od obývacího pokoje jen nízkou zdí, u které stojí klavír, by se dala označit až jako hypermoderní. "Tady totiž preferuji chladný, studený tón," vysvětluje Jana Vallová. Linka je částečně dřevěná, ale převládá nerezové zařízení, přestože je náročnější na údržbu. Dětské pokojíčky majitelé zařídili tak, aby byly útulné. Použili k tomu nábytek z borovicového masivu od firmy Gazel.

"Interiér však ještě dokončujeme. Spousta věcí se musela udělat znovu, některé i víckrát - například stěna u schodiště, která je ze skleněných kachlí, se přestavovala třikrát," líčí majitel domu problémy se stavební firmou.

Ale i jinak interiér ještě pořád dolaďují. Teď například vybírají světla do obývacího pokoje. Přijde jich tam pět, přičemž každé má sloužit jinému účelu a zároveň musí ladit. A to není vůbec jednoduché. "Chtěli bychom spíš nějaká atypická světla, opět funkcionalistický styl," dodává Roman Valla.

Bazén i biotop
Zahradu si majitelé v podstatě vymysleli sami. Základní práce samozřejmě udělali zahradníci, zbytek, třeba skalku, dodělali vlastním přičiněním.
Terén je trochu svažitý. Proto se rozhodli především pro trávníky a sem tam skalku či květiny. Ještě se Vallovi chystají zasadit stromy, nejlépe už trochu vzrostlé.

A taky se připravují na stavbu bazénu. Původně měli v plánu biotop, tedy v podstatě rybníček s rostlinami a s čištěnou vodou. "Jenže já mám na koupání ráda klasickou bazénovou, krásně průhlednou vodu," říká Jana Vallová. Takže nakonec se rozhodli pro kompromis, vlastně bazén i biotop. Voda bude předělená, ale opticky budou obě části propojeny, třeba mostkem.

Pohled architekta

Dům rodiny Vallových na jihu Brna výškově kopíruje sklon rostlého terénu. Z hlediska soudobosti projevu jsme dostali volnou ruku. Ostatní nároky byly poměrně přísné. Jistým rébusem bylo zajištění soukromí při vhodné orientaci ke světovým stranám. Za důležité považuji rozčlenění do menších hmot tak, aby dům spíše než vilu připomínal shluk provozních staveb či přístavků typických pro moravský záhumenek. Takto mohl návrh lépe procházet průběžným upřesňováním zadání včetně posledního rozhodnutí o nevelké přístavbě.

Svatopluk Sládeček, architekt, studio New Work

Atypické bydlení. Rodina Romana Vally nechtěla bydlet v satelitním městečku. Dala přednost funkcionalistické vilce s dřevěnou fasádou a velké zahradě.

V obývacím pokoji vsadili majitelé na solitérní kusy nábytku vysoké kvality. Jídelní stůl je od Natuzzi, sedačka od firmy Böhm.

Chodba je od obýváku oddělena skleněnou stěnou.

Majitelé vsadili na samostatně stojící kusy moderního nábytku z dílen špičkových designérů.

Majitelé se rozhodli pro kuchyni v chladných tónech. Převládá zde nerez doplněný dřevem.

Do jinak moderního obývacího pokoje umístili majitelé i tradiční krb na dřevo. Skleněná okénka je možné otevřít.

Do koupelny zvolili Vallovi dnes velmi moderní mozaiku a umyvadlo špičkového designu.

Dům je postaven ve funkcionalistickém stylu, ale zároveň tak, aby připomínal shluk staveb typických pro moravský záhumenek.

Autoři:Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Manželé přestavěli kapli na plovoucí dům. Vitráže v oknech zůstaly

Hausbót je dostatečně odolný povětrnostním vlivům a problémy by mu neměl dělat...

Plovoucí domek, který byl dříve vyhlášenou svatební kaplí, je nyní na prodej v přepočtu za 8,7 milionu korun. V...

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Omyl za 200 tisíc. Prodávající slíbil, že závady opraví, nic nedodržel

1

Milan Pospíšil si chtěl pořídit bydlení na okraji Olomouce. Vybral si sedm let starý byt, který mu prověřil inspektor...

Najdete na iDNES.cz