Kryté terasy připomínají pavlačové domy | foto: Lubomír Fuxa

Když rodinný dům vypadá jako kombinace hradu a pavlačového domu

  • 44
Ten dům nelze přehlédnout. Nejen díky umístění na jediném kopci nad městem, ale také díky použitému kameni a architektonickému řešení.

Když investoři před téměř deseti lety hledali vhodný stavební pozemek, vedl je k tomu zcela prozaický motiv. Bydlení v malém bytě chtěli vyměnit za život ve vlastním domě, nabízejícím nejen víc prostoru, ale i větší komfort.

Amfibolit využívá v Kolíně řada staveb, u rodinných domů však výjimečně

Amfibolit využívá v Kolíně řada staveb, u rodinných domů však výjimečně

Od pozemku k projektu

Najít v Kolíně vhodný stavební pozemek nebylo snadné. Nakonec se však přece jen podařilo sehnat parcelu poblíž středu města, v sousedství prvorepublikové vilové čtvrti a zahrádkářské kolonie. Ta byla později rozparcelována a dnes už tam stojí nová městská čtvrť, plná značně nesourodé architektury.

Parcela je jedinečná tím, že se nachází na hraně dvou odlišných "světů". Pod svahem je hluk, silnice na Prahu, průmyslová zóna. Nad domem najdete zmíněnou vilovou čtvrť.

O autorovi projektu domu, architektovi Ludvíku Fabiánovi, rozhodlo doporučení známých. Manželé si nevytvořili o architektonické podobě ani dispozičním řešení svého příštího domova žádnou konkrétnější představu.

Vedle kamene se u domu výrazně používalo také dřevo

Vedle kamene se u domu výrazně používalo také dřevo

"Neměli jsme žádné zvláštní požadavky. Pouze jsme si přáli, aby obývák byl propojen s jídelnou a kuchyní a obytná zóna oddělena od klidové," říká majitelka.

Jediný nadstandard představoval před zahájením práce na projektu požadavek na malý vinný sklípek. Architekt proto pro investory připravil několik návrhů, z nichž vyhrála varianta s netradičním využitím kamene.

Kamenný dům

Na vítězném návrhu manžele zaujalo především architektonické řešení a využití amfibolitu, kamene původem z nedalekého lomu, coby stavebního materiálu. Tato modrozelená hornina, která je v Kolíně a jeho okolí často používána zvláště ke stavbě historických chodníků či zídek plotů, tvoří ze tří stran vrchní komponentu zdiva, pouze z jižní strany ji nahrazuje dřevo.

Z této strany budova architektonickým řešením připomíná pavlačové domy. Tady jsou to však kryté terasy, na které je v přízemí i v patře přístup ze všech obytných místností.

Co se týká střechy a její krytiny, musel autor projektu respektovat požadavky stavebního úřadu. Dával na výběr pouze střechu sedlovou nebo valbovou, v případě krytiny pak striktně diktoval tašku. Celkový vzhled domu však tímto vynuceným řešením neutrpěl, protože valbová střecha je schovaná za kamennou atikou.

Základním stavebním materiálem je cihelné zdivo ztužené železobetonovými stropy, z vnějšku pod kamennou přizdívkou je dům zateplen polystyrénem a pod dřevěným obkladem minerální vatou. Nízká půda o výšce 1,2 m je izolována minerální vatou. Další součást zdiva tvoří ze tří stran domu zmíněná hornina, ze zbývající pak dřevěný obklad.

Dům jako hrad

Dům jako hrad

Okna jsou dřevěná. V celém domě byly s výjimkou hygienických místností a kuchyně, kde byla položena keramická dlažba, použity dubové parkety.
Vytápění a ohřev vody byly hlavně s ohledem na fakt, že dům byl postaven před osmi lety, vyřešeny velmi progresivním způsobem, a to tepelným čerpadlem, kterému s ohřevem vody "pomáhá" solární kolektor.

Změny v projektu

U stavby, která byla prováděna dodavatelsky, se nevyskytly větší problémy. Její náročnost značně zvýšilo pouze dodatečné přání investorů v podobě krytého bazénu.

"O výstavbě bazénu v předpolí domu se rozhodlo v době, kdy stavba byla zahájena," vzpomíná architekt a dodává: "Zajímavé je rovněž propojení domu a sklepů ve spodku zahrady, s tím se v původním projektu nepočítalo. Dům tak v podstatě začíná hlubinným vrtem ve skále, o 90 metrů níž, než je jeho obytná část."

Kámen se objevil i v interiéru

Kámen se objevil i v interiéru

Problémem od prvopočátku bylo situování garáže, která je shodně jako "krabice" bazénu zapuštěna pod zemí. Její velikost je striktně dána parcelou. "Okolí domu je stavebně značně náročné. Nezajedou k němu návštěvy, ani popeláři," vysvětluje architekt.

Dispoziční řešení

V suterénu domu je technická a relaxační zóna. Prostorná pracovna slouží jako víceúčelová místnost domu (hudebna, posilovna, pokoj hostů). Přímo navazuje na bazén. Ten byl situován jako samostatná železobetonová "krabice" zcela zapuštěná před jižním průčelím domu. Denní světlo přivádějí do bazénu dva rozměrné světlíky.

Život rodiny se odehrává v přízemní části domu, do níž vede hlavní vchod ze zastřešené dřevěné terasy. V zádveří se kromě úložných prostor na sezonní svršky a obuv nachází samostatná toaleta. Dveřmi naproti vchodu se vstupuje do haly. Po její pravé straně je komora a pracovna.

Dvoukřídlými dveřmi na protější straně se vstupuje do centrálního obytného prostoru, který tvoří kromě malé kuchyně obývací pokoj a jídelna. Kontakt se zahradou zprostředkovávají, stejně jako v pracovně, francouzská okna umožňující přístup do předzahrady.

Bez krbu se "kamenný" dům neobejde

Bez krbu se "kamenný" dům neobejde

Třetí patro představuje klidovou zónu domu. Vedle rodičovské ložnice a dvou dětských pokojů tu nechybí samostatné WC a prostorná koupelna s bidetem, umyvadlem a vanou.

Co ukázal čas

V souvislosti s rozrůstáním rodiny bylo v pracovně v suterénu vybouráno velké francouzské okno a místnost byla vybavena tak, aby zajistila příjemné bydlení dvěma dospělým dětem. Dostatečné sociální vybavení, koupelnu a toaletu, jim poskytuje zázemí bazénu.

Na obligátní otázku, co by po osmi letech života ve vlastním domě majitelé změnili, krčí investorka rameny. Přes viditelnou snahu nenalézá odpověď. "Máme to tu moc rádi," říká.

"Největším vyznamenáním pro mě bylo, když investoři po nějaké době strávené v novém domě prohlásili, že z tohoto prostředí ani nemusí odjíždět na chatu. Na druhou stranu, bez schopností investora a úsilí, které vyvinul, by takový dům nikdy nemohl vzniknout. V tomto případě se však z komplikované parcely podařilo získat maximum," říká architekt Ludvík Fabián.

Zahrada se rozprostírá na třech terasách

Zahrada se rozprostírá na třech terasách

Dům postavený částečně z modrozeleného kamene doplňuje zajímavě řešená zahrada, rozprostírající se na třech terasách, kde se sami investoři zhostili role zahradních architektů.

Technické údaje

Autor projektu: Ing. arch. Ludvík Fabián

Stavební technologie: zděná konstrukce, železobeton, dřevěná konstrukce pergol, tepelná izolace, kámen

Střešní krytina: betonová taška

Okna: dřevěná

Podlahy: dubové parkety, keramická dlažba

Vytápění: tepelné čerpadlo + dodatečně instalovaný solární dohřev

Více se dočtete v časopise Domov č.2 /2009.