Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když pohovku, tak jednobarevnou

  11:46aktualizováno  11:46
- Už staří Řekové a Římané pochopili, že odpočívat je třeba nejen v noci, ale také přes den. Proto měli svá denní lehátka, na nichž ulevovali svým končetinám, a dokonce i hodovali. Obojí činí i dnešní generace, a proto je tak důležité, jaké látky se na čalouněný nábytek použijí. Na vzorované provedení ovšem zapomeňte. K módním jednoduchým a střízlivým tvarům, jež dnes naprosto převládají, se „nosí“ téměř výhradně jednobarevné materiály.
Doba, kdy u čalouněného nábytku byly nejžádanější „maskovací mikroplyšové potahy, pomalu končí. „Tuzemský zákazník se sice zatím světlých jednobarevných potahů ještě trochu bojí, a tak z praktických důvodů volí radějí tmavší látky, ale stejně jako zákazníci v celé Evropě už dává přednost jednobarevnému provedení, tvrdí Rudolf Čech z firmy Akit, která se specializuje na skandinávskou produkci, „finští výrobci poslední dva až tři roky pestré mikroplyše už prakticky ani nenabízejí.
Změnu pocítili i čeští výrobci. „Zájem je o jednobarevné látky, případně o kára, lidé si už totiž naučili vybírat materiály s protišpinivou úpravou nebo si rádi připlatí za speciální úpravu, vysvětluje přístup domácího zákazníka Jan Šimáček z hradecké firmy Polstrin Design.
„Odvaha zákazníka dopřát si jednobarevnou pohovku souvisí i s pořizováním ostatního bytového textilu. K pestrému desénu si jen těžko koupíte stejně odvážně vzorované závěsy či koberec, říká architektka Šárka Daňková z bytového studia Megaron, „to už naštěstí lidé pochopili.
Jako v americkém seriálu
Smetanově bílé pohovky, na nichž odpočívají hrdinky nejrůznějších telenovel a seriálů, tak dnes mohou bez obav vstoupit i do českých domácností.
Aby však zůstaly stejně pěkné i za několik měsíců, je třeba vybírat čalounění nejen podle barvy, ale také podle provedení. První možností jsou látky opatřené přímo od výrobce teflonovou úpravou. Z čalounění lze případné nežádoucí stopy jídla snadno smýt, aniž by se člověk cítil jako lívanec na pánvi. Teflon totiž látku nijak nezmění, bude stále hebká a příjemná na omak. Pro konečnou cenu výrobku tato speciální ochrana znamená poměrně nevelké zvýšení, zpravidla kolem pěti až patnácti procent.
Druhou možností je dodatečná ochrana materiálu. Jde o aplikaci speciální apretury chránící čalounění před zašpiněním. K nejznámějším patří Scotchgard TM Protector nebo Guardsman.
První variantu používají někteří výrobci látek nebo nábytku už během výroby. Zákazník je na tuto ochranu upozorněn pomocí visačky. Scotchard TM Protector se však prodává i ve sprejích asi za 160 až 250 korun. Jedno balení vám vystačí průměrně na jedno křeslo, protože nástřik je třeba provést důkladně.
Druhou verzi, nástřik pomocí speciální směsi pryskyřic s označením Guardsman, provádějí jen vyškolené firmy nebo si jej můžete objednat přímo u výrobce. Guardsman funguje jako ochrana tři až pět let, a to i po opakovaném praní. Dokonce i červené víno, které vám „veselá návštěva vylije na křeslo, můžete z čalounění setřít pouze navlhčenou houbou, aniž by na nábytku zůstaly nepříjemné stopy. Na omak přitom zůstává látka zcela nezměněna. Tato úprava přijde u celé sedací soupravy asi na 1800 až 2500 korun.
Co si lze také dopřát
Samozřejmě odolnost čalounění podmiňuje i výběr samotného materiálu. Velmi žádanou je dnes například látka alcantara připomínající umělý velur. Jde ovšem o materiál z mikrovláken, který je velmi odolný, prodyšný a lze jej dokonce i prát. To oceníte zejména u snímatelných potahů, které se začínají používat stále častěji. Z alcantary odstraníte poměrně snadno i víno nebo inkoust. Zatímco na víno postačí voda s octem a pak voda s mýdlem, inkoust se doporučuje vysát savým papírem a potom vyčistit alkoholem a vodou s mýdlem. Pomoci může i citronová šťáva. Rozdíl v ceně nábytku, u něhož byla použita běžná látka a alcantara, však bývá velký, až desítky procent.
„Důležité je také to, aby se vám látka rychle neprodřela například na sedáku nebo na namáhaných opěrkách, upozorňuje Rudolf Čech, „proto firmy uvádějí například takzvané martindale, což je množství otáček, které látka vydrží. Pod deset tisíc by tato hodnota klesnout neměla, čísla kolem
30 000 už patří špičkovým výrobkům určeným do bytu.
U kancelářských židlí totiž výrobci dokáží nabídnout hodnoty pohybující se až někde kolem sto tisíc. Pokud chcete mít pohovku blízko okna, ptejte se i na odolnost vůči slunci. I tento údaj by měl být u látky uveden.
„Někdy na ochranu nábytku stačí jen maličkost, radí Jan Šimáček , místo opěrky lze pohovku doplnit o malý odkladní stolek. Šálek s kávou či sklenka pak nemusí ‘putovat’ až ke vzdálenému stolku, ani s ní člověk nemusí balancovat v klíně. Malé odkladní stolky, případně opěrky s odkladní plochou jsou ve světě a dnes již i na našem trhu poměrně běžné. Pokud o nich ovšem víte a v obchodě je požadujete.

Dnes už nic nebrání tomu, aby pohovka byla potažena jednobarevným světlým materiálem. Speciální úpravy ji ochrání i před vylitou kávou či vínem.

Malé odkladní stolky mohou být i součástí pohovek či křesel.
Nejčtenější

Zachránili starý mlýn a kolem něj vybudovali soustavu rybníčků

Jednotlivé rybníčky jsou vzájemně propojené a protéká jimi potok. V těch...

Mlýn v údolí Zákolanského potoka nedaleko Okoře obklopuje soustava rybníčků. Málokoho by napadlo, že je postupně...

Dům předělávali 6 let. Mladá žena zvládla sama i rekonstrukci koupelny

Obývací pokoj tvoří jakési centrum celého domu, zde se rodina setkává...

V krbu hoří dřevo, třepotající se světélka a plamínky svíček vytvářejí kouzelnou atmosféru, domem vane vůně čerstvě...Snila o vaně a posteli. Na 22 metrů čtverečních se vešlo mnohem víc

Kromě úložného schodiště je v hlavní zóně umístěn žebřík, který usnadňuje...

Získat kvalitní bydlení za rozumnou cenu není na Tchaj-wanu snadné. Mladé ženě se po dostudování začalo vše točit kolem...

Starý dům dvojice umělců pracně zrekonstruovala vlastními silami

Původnímu viničnímu domku se Martinovi s Danielou podařilo vrátit jeho bývalou...

Historie bývalého viničního domku, během let rozšiřovaného a přistavovaného, sahá daleko. Levé křídlo je prý staré...

V panelákovém bytě se stal z betonu hlavní prvek rekonstrukce

Sto let starému sofa dělá společnost pevný stolek, který jako jediný kus...

Jakub na sídlišti v Krči vyrůstal. S výjimkou krátké doby, kdy bydlel v centru Prahy, tu strávil celý život. Nejdřív o...

Další z rubriky

Rodinný dům skrývá překvapení. Je chytře schované pod skalkou

Luxusní dům v anglické obci Benson v Jižním Oxfordshiru je na prodej za milion...

Luxusní dům v anglické obci Benson v Jižním Oxfordshiru je na prodej za milion liber, v přepočtu 28,7 milionu korun....

Ani nákladná rekonstrukce malý byt nezvětší. Někdy je lepší stěhování

Přítomnost dětí je vidět i v obývacím pokoji.

Architekt si často připadá jako „nafukovač balonků“. Lidé touží po tom, aby se jejich prostor nafoukl jako pouťový...

Snila o vaně a posteli. Na 22 metrů čtverečních se vešlo mnohem víc

Kromě úložného schodiště je v hlavní zóně umístěn žebřík, který usnadňuje...

Získat kvalitní bydlení za rozumnou cenu není na Tchaj-wanu snadné. Mladé ženě se po dostudování začalo vše točit kolem...Najdete na iDNES.cz