Sousedské hádky by měly dostat lepší a jednodušší pravidla.

Sousedské hádky by měly dostat lepší a jednodušší pravidla. | foto: Profimedia.cz

Když je soused nepřítel, nastává boj i o jedno jablko. To prý skončí

  • 181
Polovina lidí nemá svého souseda v lásce, nebo je ráda, když se s ním nepotkává. To je výsledek výzkumu serveru Sousedé.cz. Aby se předešlo zbytečným sporům, počítá nový občanský zákoník se zjednodušením.

Zákonodárci v něm respektují realitu. Neboli že s některými lidmi se prostě nelze domluvit. To stále platící občanský zákoník, schválený v roce 1964, byť několikrát novelizovaný, neakceptoval.

Například tak často diskutovaný problém s ovocem spadlým do sousedovy zahrady: vracet se nebude. Kam jablko dopadlo, tam také zůstane. Současný zákon to neřešil, což vedlo ke sporům. Nový dokonce dovolí sousedovi, aby větve, které přesáhly k němu do zahrady a vadí mu, mohl ořezat. Ovšem poté, co je vlastník stromu neodstranil ani po výzvě.

Kdy bude nový kodex, není jasné. Prochází posledními fázemi projednávání v parlamentu. Počátek platnosti se odhaduje na leden roku 2014. Sledovaný je nejen obsah, ale také čeština nových paragrafů. Autoři nového zákoníku totiž používají výrazy, které už mnozí lidé ani neznají, třeba pacht, rozhrady či přestavek.

Zvíře za nic nemůže, ale...

Nový občanský zákoník se dotýká také problematiky chovných zvířat. Chovatelé domácích mazlíčků i užitkových zvířat vědí, že je někdy obtížné zabránit němým tvářím v tom, aby čas od času nenavštívily sousedy.

Nový předpis tuto možnost, které nejde jednoduše zabránit, připouští. Zavádí pojem "míra přiměřená poměrům", na kterou by měli sousedé při řešení podobných nepříjemností brát zřetel. Majitel si pro zatoulané zvíře bude moci na sousedův pozemek dojít, čímž vlastně částečně omezí práva svého souseda.

Pokud však záletná ovce způsobí na sousedově pozemku (a to bez ohledu na zavinění chovatele) škodu, musí ji chovatel pochopitelně uhradit. Jenže zatímco stávající zákoník dává přednost uhrazení škody v penězích, nová podoba zakotvuje jako standardní řešení uvedení poškozené věci do původního stavu, pokud ovšem peněžitou náhradu nenavrhne poškozený nebo není uvedení do předešlého stavu možné.

Uletěly vám včely?

Pro "své" zvíře si ale nebude moci na vedlejší pozemek dojít chovatel včel, pokud půjde o včelu jednu. Zbloudilý symbol pilnosti se v okamžiku přeletu na cizí pozemek považuje za věc, která není ničí, takže soused bude mít právo ji zabít bez povinnosti náhrady škody.

Jestliže ale chovateli uletí včely, tedy celý roj, právo vstoupit na cizí pozemek má, včelstvo stále zůstává jeho majetkem. Ovšem bude-li chovatelem i soused a včely se usadí u něho, pak má bývalý majitel smůlu, včely se stanou majetkem navštíveného souseda.

Život v jednom domě

Členy společenství vlastníků jednotek bude jistě zajímat, že občanský zákoník přebírá některá ustanovení zákona o vlastnictví bytů. Ten byl dosud jedinou právní normou, jež upravovala spoluvlastnictví společných částí bytových domů. Nový civilní kodex by jej měl nahradit.

Členy statutárního orgánu společenství vlastníků budou moci například být nově i lidé, kteří v domě nevlastní žádnou jednotku, neurčí-li stanovy jinak. Občanský zákoník dále přesněji a jasněji vymezí práva a povinnosti vlastníků vůči ostatním majitelům a upraví potřebná kvóra (lat. kvórum -  kvantitativní podmínka pro platnost voleb nebo hlasování) nutná pro přijímání rozhodnutí shromáždění společenství. U mnoha z nich bude stačit nadpoloviční většina přítomných hlasů.

Tato novinka vychází z praxe velkého množství společenství vlastníků, která se málokdy doberou rozhodnutí kvůli nezájmu majitelů bytů o provoz domu. I proto bude možné hlasovat i mimo shromáždění.

Dům a pozemek jedno jest

Nový občanský zákoník zavádí novinky i do vlastnických vztahů obecně. Mimo jiné se snaží také do budoucna zabránit tomu, aby dům a pozemek, který na něm stojí, vlastnili dva různí lidé, což v mnoha případech znamená velké komplikace.

Ačkoli napříště budou obě nemovitosti automaticky spojeny, současní vlastníci se nemusí bát, že dojde k vyvlastnění toho, co jim patří. Toto ustanovení bude aktuální až poté, co nový civilní kodex nabude účinnosti, nikoli zpětně.