Když je problém s místem

-
Při zařizování bytu je to stejné jako při oblékání. Někdo se spokojí s konfekcí, jiný touží po individuálním zpracování. V bytě to mnohdy není ani tak touha po výjimečnosti jako problém s nedostatkem místa.

Jakmile musí člověk počítat s každým centimetrem, mohou se i obyčejné dveře proměnit v neřešitelný problém. Pak nezbývá nic jiného než si je nechat vyrobit na míru.

Co zvyšuje cenu

Klasické jednokřídle dveře »spotřebují« při otevírání spoustu místa. V některých případech proto bývají výhodnější dveře posuvné, a to ať již jde o typy takzvaně posuvné na stěnu nebo mezi stěny v jednokřídlém či dvoukřídlém provedení. Jejich cena se liší podle provedení a velikosti a samozřejmě také podle výrobce. Počítejte tak s cenou od deseti tisíc korun a výš. Luxusnější provedení dvoukřídlých dveří představuje ovšem částku kolem 30 až 80 tisíc korun. Velkou položku v konečné ceně posuvných dveří představuje mechanismus umožňující jejich pohyb, takzvané pojezdy. »Když si objednáte jednokřídlé dveře z dubového masivu, zaplatíte jen o dva tisíce víc než za smrkové. Rozdíl v ceně pojezdů však může být několik tisíc,« vysvětluje Michal Peřina z firmy Lugi, »prodejny pro kutily nabízejí pojezdy i za 1500 korun, špičkové provedení přijde až na desetinásobek. V praxi se ovšem běžně pro jednokřídlé dveře používají pojezdy kolem tří tisíc korun.«

Dveře do kapsy

»Tam, kde se člověk potýká s nedostatkem místa, se místo běžných posuvných dveří může použít takzvané pouzdro, které je vhodné jak pro sádrokarton, tak pro cihlovou zeď,« radí Aleš Brychta z firmy Alvia. Pouzdro je vlastně rám z pozinkovaného ocelového plechu, který se »připevní« na zeď jako kapsa. Díky tomuto rámu, do něhož zajíždějí jednotlivá křídla dveří (možná je i verze dvojitých dveří, které se posouvají kaskádovitě za sebou na jednu stranu nebo »otevírání« do stran, což se osvědčuje například u WC a koupelny), se šetří zejména prostor. Zeď pak zůstává volná a můžete ji využít na zavěšení obrázků, poliček, instalaci vypínačů apod. To je hlavní rozdíl mezi těmto dveřmi a klasickými posuvnými typy, u nichž musí zůstat zeď volná. »Takzvané dozdívání dveří do zdi je sice také možné, ale velmi často se zde stává, že se časem do pojezdů dostávají kousky malty a suti. Mechanismus pak přestane fungovat úplně nebo jde jen ztěžka. To je u pouzdra zcela vyloučené. Tuto »kapsu« na zdi totiž truhlář otevírá teprve v okamžiku, když celá montáž končí. Jde prostě o polotovar, do něhož si každý vybere takové dveře, jaké mu budou ladit s interiérem,« říká Aleš Brychta. Pouzdro podle velikosti stojí asi 10 až 24 tisíc, za dveře pak zaplatíte opět podle provedení a velikosti. Pouzdro se vyrábí v běžných rozměrech (atypické provedení je možné, ovšem s příplatkem 35 procent), a proto lze do něj koupit běžně vyráběné dveře.