Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo vám poskytne stín?

aktualizováno 
Nejstarším způsobem, jak zabránit slunečním paprskům, aby do našich příbytků vstupovaly přes míru, jsou interiérové závěsy. Pak přišly rolety a meziskelní žaluzie, ale ty už mají svůj boom za sebou. Proč? Předokenní žaluzie jsou mnohem účinnější.

Všechny typy žaluzií, rolet, závěsů, markýz a podobně však ochraňují nejen před slunečním zářením, ale i regulují světlo, brání soukromí před zvědavými pohledy, zabraňují úniku tepla z místnosti a při správně zvoleném typu, barvě a materiálu jsou také zajímavým doplňkem interiéru.

A na co by se nemělo zapomínat: brání také „vyšisování“ nábytku i bytového textilu.

Interiérová ochranka
Působivým moderním doplňkem jsou horizontální nebo vertikální žaluzie. Vertikální žaluzie mohou být látkové nebo ze skelného vlákna - to odpuzuje prach a tak se hodí především pro alergiky.

Na trhu je nepřeberné množství barev, odstínů i vzorů, takže si můžete vybrat podle svého přání a potřeb interiéru.

Látkové žaluzie můžete zvolit průhledné, zatemňující či speciálně upravené vrstvou hliníku a antistatickou úpravou. Díky tomu v létě odrážejí sluneční paprsky a v zimě zabraňují tepelným ztrátám. Některé látkové žaluzie jsou i z obtížně vznětlivých materiálů.

Vertikální žaluzie můžete ovládat buď ručně pomocí kuličkového řetízku a šňůrky, dále pomocí tyčky, nebo elektricky pomocí tlačítka, dálkově a podobně.

Můžete je stahovat k jedné straně, ze středu ke krajům a mohou se přivírat pod různými úhly a regulovat tak množství světla přicházejícího do místnosti.

Tam, kde nemůžete použít vertikální žaluzie látkové, lze zvolit žaluzie z PVC. Jejich výhodou je především snadná omyvatelnost, odolnost proti vodě a vlhkému prostředí, zdravotní nezávadnost, jsou i ohnivzdorné, stálobarevné i antistatické.

Jak se chránit před slunečními paprsky?

v interiéru
*žaluzie – vertikální nebo horizontální
* rolety
* závěsy
* panelové posuvné stěny – také se jim říká japonské
* baldachýny, římské rolety
* plisé žaluzie

v exteriéru
* rolety – předokenní nebo nadokenní
* horizontální žaluzie
* markýzy
* solární fólie
* slunečníky, pergoly, altány

Jinou variantou látkových žaluzií jsou skládané plisé žaluzie, které mohou volně viset nebo být připevněné na střešní okno. I tady máte na výběr paletu materiálů různých odstínů a průsvitnosti.

Na jejich výrobu se nejčastěji používá stoprocentní polyesterová tkanina, jejíž povrch bývá upraven hliníkem. Textilie je stálobarevná, má stálý tvar, je vodoodpudivá a antistatická. Tyto žaluzie můžete ovládat manuálně či elektricky.


Vodorovné výhledy
Stálicí jsou horizontální žaluzie, nejčastěji hliníkové či dřevěné. Tyto klasické žaluzie se nejvíce využívají ve starších oknech panelových domů nebo u špaletových oken, vybírat lze z mnoha barev.

Umisťují se mezi skla, která jsou k sobě přišroubovaná. U špaletových oken se žaluzie umístí na jednotlivá křídla oken, aby se dala bez problémů otevírat. Meziskelní žaluzie se ovládají pomocí ovládacího táhla přes ohebnou hřídel v konstrukci horního nosníku. Žaluzie se vytahují a stahují šňůrou.
 
Horizontální žaluzie si můžete nechat instalovat i do interiéru před okna. V tomto případě však mají nižší účinnost - čím blíže jsou žaluzie umístěny do interiéru, tím méně světla a tepla totiž odrážejí.
 
Specialitou mezi interiérovými žaluziemi jsou žaluzie dřevěné. Jsou působivou přírodní dekorací v místnosti zvláště díky odstínu zabarvení a výraznému žilkování pravého dřeva. Na výrobu lamel se používá dřevo ze stromu lípy nebo z ramínu, což je ušlechtilé dřevo, stabilní a jemné.

Ovládání je jednoduché a šňůry, žebříky a pásky mohou být u dřevěných žaluzií na zakázku barevně sladěny s tónem lamel. Spodní ukončení lamelového závěsu tvoří masivní spodní profil za dřeva v barvě lamel.

Předokenní rolety

Měli byste se pro ně rozhodnout ještě před objednáním samotných oken. V tomto případě je možné naviják rolet vmontovat do zdi tak, že není vidět. Dodatečná řešení nejsou příliš estetická.
Klady předokenních rolet

* velmi účinná ochrana před slunečními paprsky
* snížení tepelných ztrát okny
* zvýšená ochrana proti případným zlodějům
* není problém vyrobit i větší rozměry
* můžete zvolit ruční nebo elektrické ovládání
Co před okno?
Mezi nejúčinnější ochranu před slunečními paprsky patří především předokenní žaluzie. Můžete si je nechat vybavit i časovými a světelnými čidly, která reagují na změnu teploty. Metr čtvereční vás přijde asi na necelé dva až šest tisíc korun, záleží na typu a výrobci.

Nejčastěji jsou k mání v celokovovém provedení. Skládají se z horního nosníku, vyrobeného z kovového lakovaného profilu, kde je uložena část ovládacího mechanismu, a z lamel vyrobených z pružných hliníkových slitin, na povrchu lakovaných speciálním vypalovacím lakem. Venkovní žaluzie jsou konstrukčně upravené výztuhou proti ohybu ve větru.

Ovládat je můžete buď nekonečnou šňůrou, klikou či elektropohonem s možností doplnění různými typy čidel.

Staré dobré rolety
Další účinnou ochranou proti slunečním paprskům jsou předokenní rolády, neboli rolety. Jsou složeny z hliníkových lamel, které bývají vyplněné polyuretanem, díky čemuž se zvyšuje jejich izolační účinnost. Metr čtvereční přijde asi na tři a půl tisíce korun. Můžete si je také nechat vybavit časovými a světelnými čidly.

Rolety můžete ovládat buď ručně navíjením takzvaného tažného popruhu, převodovkou s klikou, nebo elektromotorem. Ovládání elektromotorů je možné samostatnými přepínači nebo centrální.

Rolety si také můžete nechat vybavit bezpečnostními zámky proti nadzvednutí zvenčí. Slouží nejen jako ochrana před světlem, únikem tepla, zloději, ale i před hlukem a prachem.

Pokud si předokenní rolety necháte instalovat ještě při samotné stavbě domu, pak je možné roletový box schovat pod omítku nebo do zateplovacího systému. Některé stavební systémy mají dokonce ve svém sortimentu speciální nadokenní překlad upravený pro umístění roletového boxu.

V tomto případě je pak přístup pouze k revizní klapce pro případné opravy motoru nebo poškozeného pancíře rolety. U dodatečné montáže se roletový box umístí na fasádu nebo do ostění.

Pokud si to budete přát, můžete mít v roletovém boxu umístěnou zároveň i síť proti hmyzu - v tomto případě má vodící lišta zdvojenou komůrku pro samotnou síť a pancíř rolety.

Klasika do interiéru
Výhodou rolet je, že se hodí skoro všude, snadno se ovládají a udržují. Oproti dřívějšku si dnes můžete vybírat nejen z mnoha barev, ale především vzorů, potisků a podobně.

Materiály jsou jak přírodní, tak syntetické a ovládání je například klasické s pružinovým mechanismem, s nekonečným kuličkovým řetízkem, i rolety ovládané elektrickým motorem.

Metr čtvereční látkové rolety může začínat už na dvě stě padesáti korunách, materiály se speciální úpravou jsou už dražší: například materiál, kde je z venkovní strany nástřik plastu, stojí už kolem pěti set korun za metr čtvereční.

Tato úprava zajistí, že do místnosti neprojde více světla, i když barva látky v interiéru je světlá.

Výrobci nabízejí i to, že si na interiérovou roletu můžete nechat natisknout obraz podle vašeho přání a dokonce vám vyrobí i roletu na počkání.

Zvláštností mezi interiérovými roletami jsou takzvané miniroletky. Ty se instalují na každé okenní křídlo zvlášť, okno tak můžete otevírat se zataženou roletkou. Ovládají se kuličkovým nekonečným řetízkem, vedení odvíjené tkaniny zajišťují boční lišty po obou stranách okna.

Jaký je rozdíl mezi roletou a žaluzií?

Všeobecně platí, že tomu, co se skládá z jednotlivých lamel, se říká žaluzie. Jedná-li se o jeden kus materiálu, jde o roletu. V současné době mohou být ale i rolety plisované a připomínat tak žaluzie.
A co střešní okna?
Výrobci nezapomínají ani na zastínění střešních oken. V interiéru si na ně můžete nechat instalovat například plisované rolety.

Ty jsou nejen dekorativní, ale speciální vrstva na její vnější straně zajistí účinnou ochranu před pronikajícím teplem či chladem. Roleta se pohybuje ve vodících lištách z hlazeného hliníku, které skrývají okraje tkaniny a umožňují nastavit roletu v jakékoliv poloze.

Jinou variantou pro střešní okna jsou venkovní markýzy. Jsou umístěny na vnější straně okenního křídla a ovládají se z interiéru. Pokud je nepotřebujete, jsou svinuty v horní části okna.

Markýzy brání slunečním paprskům v dopadu na okenní tabuli a mohou snížit množství tepla vstupujícího do místnosti až o šedesát pět procent.
 
Venkovní rolety pro střešní okna mohou být i ze speciálních hliníkových dvoustěnných lamel, vypěněných polyuretanem a na koncích opatřené otvory pro ozubení pohonného ústrojí.

Střešní okna tak můžete otevírat i se zataženou roletou. Elektromotor vodotěsně ukrytý ve speciálním hliníkovém kastlíku zajišťuje pohyb lamel. Kastlík je vybaven samočistícími kartáčky proti vnikání hrubých nečistot.

Rolety se instalují ke střešním oknům pomocí šroubků a speciální těsnící hmoty.

Dnes není problém pro výrobce vyrobit na míru jakéhokoliv okna speciální žaluzie – ať už se jedná o šikmé okno či do oblouku. U atypických oken, kdy se roleta vysouvá zdola nahoru, je ovšem cena i několikrát vyšší.

Markýzy, baldachýny & spol.
Další z možností, jak chránit obydlí před letním sluncem, jsou konstrukce s honosným názvem – markýzy. Vybrat si můžete mezi takzvanou korbovou nebo výsuvnou markýzou. Korbová se instaluje napevno a proto se uplatní spíše u obchodů a kaváren. U bytů se hodí spíše tam, kde během roku převládají slunečné dny.

Korbová markýza stojí podle velikosti asi deset až třicet tisíc korun a protože ji nelze zasunout, počasí ji rychleji ničí. Proto jsou u nás běžnější spíše takzvané výsuvné markýzy, které mohu být kloubové a navíjecí.
 
A z čeho markýzy vlastně jsou? Na jejich výrobu se používají speciální tkaniny. Tyto textilie mají životnost až dvacet let, vyznačují se pevností, stálobarevností, ochranou před zářením UVA a UVB slunečními paprsky, odolností proti zpuchření, protiplísňovou úpravou a kvalitní impregnací.

Jsou upraveny i antistatickým nábojem, který odpuzuje prach a výfukové plyny. Markýza široká tři a půl metru s výsuvem maximálně tři metry přijde asi na osmnáct tisíc korun (záleží na výrobci a použitém materiálu).

Nejjednodušší a nejlevnější ovládání je ruční pomocí kliky. Zvolit si můžete i motorové, počítejte však se sedmi až dvaceti tisíci korunami navíc. Ovládání může být pomocí tlačítka, dálkového ovladače s infračerveným paprskem či radiovým signálem.

To vše ještě můžete doplnit čidlem na vítr, déšť nebo slunce. To znamená, že jakmile dosáhne vítr určité rychlosti nebo začne pršet, markýza se sama zavine. Naopak pokud dosáhne teplota během slunečného dne určité teploty, pak čidlo reagující na slunce nechá markýzu vysunout, a ochrání tak byt před horkem.

Výsuvné markýzy se uchycují různými způsoby. Například čelně do fasády domu, do konstrukce stropu či podhledu. Chránit ji může krycí plech v bílé barvě (nebo si můžete vybrat podle vzorníku RAL).

Nadýchané baldachýny
Univerzálním systémem zastínění, kterým vyplníte skoro jakýkoliv otvor či prosklenou plochu v libovolné poloze, jsou takzvané baldachýny. Nejvíce se osvědčí v zimních zahradách a ateliérech, ovšem jejich využití je mnohem širší.

Nosnou částí jejich konstrukce jsou pojezdové lišty ze slitiny hliníku, spojené teleskopickými tyčkami. Můžete je ohýbat do horizontálních i vertikálních oblouků. Důležitá je přitom kvalitní textilie, která je odolná proti UV záření, vlhkosti, lze ji prát, má velmi dobrou světelnou stálobarevnost, odrazivost, pohltivost a prostupnost. Existují i materiály, které propouštějí světlo, ale ne teplo.

Baldachýny můžete ovládat manuálně pomocí nekonečného řetízku přes zabudovanou převodovku, případně zalamovací klikou, aku klikou či elektromotorem 220V ovládaným tlačítkem, dálkově nebo časovým spínačem.

Panely a folie
Stínící panelové stěny (také se jim říká japonské), jsou vhodné nejen pro zastínění oken, ale i oddělování jednotlivých částí místností jako například pracovních koutů a podobně.

Tkanina se připevňuje k takzvanému suportu na principu suchého zipu. Jednotlivé panely – suporty - pojíždějí ve speciální vodící liště. Ta bývá dvou až pěti drážková, připevněná ke stropu a můžete ji napojovat do jakékoliv délky. Lze je ovládat buď volným tahem za tkaninu, tyčkou či šňůrkou. Shrnovat tyto panely můžete centrálně, asymetricky, či celkově na pravou nebo levou stranu.

Jednou z možností, jak ochránit svůj byt či dům před slunečními paprsky, jsou protisluneční – solární – folie. Instalují se na okno z jeho vnější strany, metr čtvereční vychází asi na šest set korun za metr čtvereční včetně montáže.

Solární folie se většinou vyrábějí na určité rozměry oken. U větších ploch, například u zimních zahrad, kde bývávají prosklené plochy velké, už by se musela folie nastavovat a mohly by vzniknout spáry.

Řešením v tomto případě mohou být speciální polymerové barvy. Ty mají až devadesátiprocentní schopnost pohlcení UV záření, použít je lze na jakákoli okna.

Metr čtvereční přijde asi na sedm set korun a barva má neomezenou životnost. Okna se udržují vodou a saponátem, na jejich čištění se nedoporučuje používat ostré předměty.

Kolik stojí ochrana před sluncem?
(Ceny jsou orientační, záleží na typu a výrobci)

předokenní žaluzie 

předokenní rolety      

korbová markýza      

solární folie            

závěsy se zátěrem      

polymerové barvy       

dřevěné žaluzie        

dekorační látky       

speciální spínač na rolety a žaluzie  

motorové ovládání markýz    

2000 až 6000 Kč za m2

3500 Kč za m2

10 000 až 30 000 Kč

600 Kč za m2

200 až 400 Kč za m2

od 700 Kč za m2

od 1800 Kč za m2

400 až 1200 Kč za m2

5000 Kč

7000 až 20 000 Kč


Více článků o bydlení: LIVING

Předokenní rolety jsou velmi účinnou ochranou před slunečními paprsky. Ochrání vás ovšem i před případnými zloději.

Látkové žaluzie můžete zvolit průhledné, zatemňovací či speciálně ošetřené vrstvou hliníku a antistatickou úpravou. Díky tomu v létě odrážejí sluneční paprsky a v zimě zabraňují tepelným ztrátám.

Interiérové žaluzie

Stínící panelové stěny (také se jim říká japonské), jsou vhodné nejen pro zastinění oken, ale i pro oddělení jednotlivých částí místností jako například pracovních koutů a podobně.

Rolety by měly nejen chránit před sluncem, ale také ladit s interiérem.

Plisované rolety jsou vhodné na střešní okna.

Proti slunci vás ochrání i klasické závěsy, zvláště když si pořídíte speciální tkaninu - black out, která nepropouští světlo a odráží sluneční paprsky.

Předokenní rolety lze sice většinou instalovat i dodatečně, ale nemůžete naviják rolet vmontovat do zdi tak, aby nebyl vidět. Nejde tak o příliš estetické řešení.
Nejčtenější

Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...
Nejvtipnější sousedské vzkazy. Jaký druh lidí je s chutí vyvěšuje?

Odolaly nástupu mailů a sociálních sítí. Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...

Možnost vidět, cítit a využívat zahradu a okolní pozemek ve velkém propojení a...
Hledání domova skončilo. Moderní chalupu si postavili v CHKO Beskydy

Příkrý svah, za zády les a výhled do malebné krajiny, manželům bylo okamžitě jasné, že tady chtějí mít nový domov....Miniaturní byt vyřešila architektka šikovně, je světlý, vzdušný a nabízí...
V malém bytě 2+kk využili každý centimetr, přesto působí vzdušně

Katka s Martinem si svůj první společný byt vlastně nadělili ke svatbě. Termín nastěhování a datum obřadu se téměř...

Na proměnu měla Tereza připraveno 25 tisíc korun. Novou postel jí zaplatili...
Tereza potřebuje nový pokoj. Stůl odmítla, pracuje v manželské posteli

Tereza miluje módu, historii a láká ji svět bohatých drapérií a paruk, ale zároveň má ráda svobodu a hlavně odvážné a...

1
Na zlomené srdce si koupila byt. V říjnu ji nemile překvapil

Když si rodačka z Pardubic pořídila v sousedním Hradci Králové svůj vlastní byt, byla štěstím bez sebe. Spokojenost...

Další z rubriky

S ohledem na zeleň se celý projekt nakonec jmenuje Drn, i když pracovní název...
Na Národní třídě v Praze se brzy otevře stavba Drn za 1,5 miliardy

Stavba nové budovy na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice v centru pražské památkové rezervace se chýlí ke konci....

Možnost vidět, cítit a využívat zahradu a okolní pozemek ve velkém propojení a...
Hledání domova skončilo. Moderní chalupu si postavili v CHKO Beskydy

Příkrý svah, za zády les a výhled do malebné krajiny, manželům bylo okamžitě jasné, že tady chtějí mít nový domov....

1
Na zlomené srdce si koupila byt. V říjnu ji nemile překvapil

Když si rodačka z Pardubic pořídila v sousedním Hradci Králové svůj vlastní byt, byla štěstím bez sebe. Spokojenost...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.