Kdo se stará o společné prostory?

Nutnost oprav společných částí bytových domů je neustálým problémem. A to ať už tyto prostory zničí vandalové nebo potřeba obnovy vyplývá ze stáří domu. Co patří do společných prostor domu? Jsou to všechna místa určená pro společné užívání: například vchody, schodiště, chodby, balkony, kočárkárny, rozvody teplé a studené vody a podobně.

Podílejí se vlastníci
"V domech, které jsou v majetku společenství vlastníků, se na opravách společných prostor podílí majitel každého bytu v rozsahu, který odpovídá jeho podílu. Ten je určen velikostí bytové jednotky, již vlastní," řekla právnička Andrea Češková. Zde tedy rozhodují všichni vlastníci společně.

Ale ani za dveřmi svého bytu si vlastník nemůže dělat cokoli. Platí, že majitel bytu nesmí provádět žádné úpravy na úkor ostatních obyvatel domu. "Úpravy, jimiž se mění vzhled domu, může dotyčný provádět jen se souhlasem všech vlastníků," vysvětluje Češková.

U nájemních domů se stará majitel
U nájemních domů leží veškeré opravy, s výjimkou drobných úprav a běžné údržby bytu, na pronajímateli - majiteli. Týká se to tedy domů soukromých a obecních. Dají se sem zařadit i domy družstevní, které mají nájemní charakter, neboť jejich vlastníkem je družstvo. Jednotliví obyvatelé mají pouze členský podíl a družstvu platí úhradu za užívání bytu, ve které je zahrnuta i částka na fond oprav.

"Nájemce může sám provést určité stavební úpravy bytu, avšak pouze se souhlasem pronajímatele. Učiní-li tak bez jeho souhlasu, je pronajímatel oprávněn požadovat, aby nájemce dané úprav a změny bez odkladu odstranil," dodala právnička.

Jak je to se stavebním povolením?
Ohlášení stavebnímu úřadu postačí u drobných staveb a u stavebních úprav, kterými se nemění vzhled stavby, nezasahuje se do nosných konstrukcí a nemění se způsob užívání. Ohlášení se vyžaduje také u udržovacích prací, jejichž provedení by mohlo ovlivnit stabilitu stavby, požární bezpečnost, její vzhled nebo také životní prostředí. Stavební povolení se vždy vyžaduje u nových staveb, ale také u změn již dokončených staveb. O povolení je nutné zažádat na příslušném stavebním úřadu.

Co vše patří do společných prostor domu?
* základy
* střecha
* hlavní svislé a vodorovné konstrukce
* vchody
* schodiště
* chodby
* balkony
* terasy
* prádelny
* sušárny
* kočárkárny
* kotelny
* komíny
* výměníky tepla
* rozvody teplé a studené vody, kanalizace, plynu, elektřiny a vzduchotechniky
* výtahy
* hromosvody
* společné antény, a to i když jsou umístěny mimo dům
* společná zařízení domu, například vybavení prádelny

V mnohých domech především ve velkých městech se vyplatí vyměnit běžná okna za protihluková
REPRO: JAGA GROUP

Části panelových domů dosloužily. Městské části byty raději odprodávají nájemníkům.