Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo se houpá, lépe pracuje

  12:45aktualizováno  12:45
Konec dvacátého století patří člověku sedícímu za volantem, u stolu a hlavně u počítače. Počet lidí, kteří pak mají nejrůznější problémy s páteří a bolí je "celý člověk", stoupá přímo geometrickou řadou. Podle německé fyzioterapeutky Claudie Beltermannové z firmy Hag, jednoho z největších výrobců kancelářského nábytku, má na těchto potížích výrazný podíl nábytek, zejména špatné pracovní židle.
Co pokládáte za největší chybu u židlí?

Z hlediska ergonomie nejhorší, co vás může potkat, je to, že židle svírá pevný úhel mezi sedákem a opěrákem. Taková židle vás nutí sedět jen v první třetině sedáku, abyste dostali "pohyb" do sezení. Člověk by totiž neměl sedět delší dobu bez toho, že by se hýbal.

Může obyčejný zákazník poznat špatnou židli?

Většina židlí má příliš mnoho páček a lidé rozhodně nejsou naladěni na to, aby četli ovládací manuály. Dobrá židle by podle mne měla mít jen jednu páčku pro nastavení výšky sedáku a zbytek se musí "vyregulovat" třeba pomocí kolečka. Je ovšem pravda, že lidé se při výběru pracovní židle většinou neřídí rozumem, ale pocity, jaké v nich vzbuzuje. Proto také platí, že zajímavý design dokáže člověka upoutat tak, že si židli vyzkouší - a pak má šanci i ergonomie neboli rozum. Samozřejmě je hrozné, když židle vybírá pro zaměstnance někdo, kdo tomu vůbec nerozumí nebo se řídí jen otázkou peněz. Kvalitní židle a vhodně řešené rohové pracoviště zvyšuje výkonnost až o 40 procent - a samozřejmě naopak.

Ovlivňuje způsob práce výběr židle?

Určitě. Pro šéfy, kteří mají počítač na stole spíše jen pro kontrolu podřízených a pro udílení pokynů, se vyplatí pořídit židli s vyšším opěradlem nebo přímo s opěrkou hlavy. Židle s nižším opěradlem jsou potřeba hlavně tam, kde je málo místa, například v pokladnách. Pokud jde o područky, tak například písařka je nepotřebuje, a neměla by se proto cítit ukřivděně, když je její židle nemá.

Liší se něčím židle pro muže a židle pro ženy?

Muži bývají většinou vyšší, a tak mívají potíže s výškou zádové opěrky. Potřebují proto individuální nastavení. Ženy zase bývají vnímavější k tomu, jak se k nim židle chová.

Existuje už v některém státě Evropské unie zákon, jak má vypadat správná židle?

Zákon ne, ale pravidla, která hovoří o tom, co "by měla" židle nabízet. Mluví se hodně o potřebě dynamického sezení, o tom, že musí být bezpečná proto pětiramenný kříž. Pravidla se každým rokem zpřísňují.

Od kolika let by mělo mít dítě svou pracovní židli?

Tady věková hranice není, páteř se vyvíjí od roku 0 až asi do dvaceti let. Čím více dítě sedí, tím je to horší. Dvanáctiletý chlapec, který přijde ze školy a hned míří k počítači, ten potřebuje skutečně kvalitní pracovní židli.

Může nám pomoci cvičení?

V podstatě můžeme sedět na dřevěné bedně, ale to bychom museli žít úplně v jiné době. Dnes už nedokážeme změnit svůj styl života, potřebujeme nástroj, který nás bude aktivovat. A tím je dobrá židle.

Jak se dostáváte do formy vy?

Ráda běhám. Mám prostě ráda pohyb. A to i při sezení.

***

Poslední výzkumy dávají Claudii Beltermannové za pravdu. Ukázalo se totiž, že jen dvě procenta lidí si dokážou správně nastavit pracovní židli. Zbývajících 98 procent má židli špatnou, nebo na ní špatně sedí. Proto se nová generace pracovních židlí snaží nabídnout uživatelům stálou podporu, ale zároveň i konstantní pohyb a automatické přizpůsobení se sedícímu člověku. A to bez toho, že se místo pohodlnému sezení budete muset neustále věnovat nejrůznějším páčkám a kolečkům a "přestavovat" židli tak, jak právě potřebuje. Do generace pracovních židlí, které odpovídají těmto požadavkům, patří zejména dvě poslední novinky na trhu, židle H05 od designéra Petera Opsvika a židle IQ, kterou navrhl v roce 1999 americký designér Niles Diffrient. Židle H 05 od norské firmy Hag se nastavuje pomocí jediné páčky. Lehce a plynule se pohupuje tak, že vás zcela nevědomky "nutí" k drobným pohybům nohou, které podporují cirkulaci krve. Tento takzvaný princip Foot Controll Movement neboli pohyb kontrolovaný nohama, který zde Peter Opsvik použil, výrazně podporuje oběh krve důležitý pro pocit svěžesti. Židle H05 vás přijde asi na 15 až 22 tisíc korun. U židle IQ, kterou pro střední a východní Evropu vyrábí firma Techo, byl zase poprvé v historii místo standardní výplně sedáku použit speciální gel. Dochází tak k rovnoměrnému rozložení tlaku těla do celé plochy sedáku a minimalizuje se vznik takzvaných tlakových bodů. Neboli nic vás nikde netlačí. Ceny židle IQ se pohybují asi od 20 do 35 tisíc korun.
Autor:Nejčtenější

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...

Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Nad řekou si postavili dům, který vypadá jako loď. Povodní se nebojí

Architekt Jiří Pilka navrhl stavbu na pilotách. Záměrně použil stylové prvky,...

Vysoký dům připomíná zaoceánskou loď, a není to náhoda. Manželé Klára a Radek Křížovi milují moře i svou řeku, na...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Vy plaťte, já developer nic nemusím. Koupě bytu vyžadovala pevné nervy

1

Manželům Ladě a Petrovi Broumovým se zalíbil byt v developerském projektu nedaleko Prahy. Vyhovoval jim svou rozlohou,...

V hlubokých lesích se skrývá krásný dům. Slibuje úžasné ticho a klid

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním...

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním místem pro ty, kteří touží po klidu na...Najdete na iDNES.cz