Kdo nemá kliku, je bez kliky

- Klika není jen bakelitové či hliníkové něco. Donedávna to tak ale mohlo připadat všem, kdo se na to dívali ve svém bytě z panelů. Jenže - jako se dokonalá dáma neobejde bez klobouku, tak i dokonalá klika umocní dojem z pěkných dveří. A tak, jako se ke kostýmku za dvacet tisíc korun nehodí traktoristická rádiovka, za kvalitní kliku lze bez mrknutí oka zaplatit dva tisíce korun.

Výběr na trhu je však takový, že na své si přijdou i ti, kdo takové částky platit nejsou ochotní. Levné hliníkový kliky, které lze koupit i za dvě stě korun už ničím nepřipomínají hliník dosud známý například z veřejných záchodků.
POZOR NA LAK
Zdá se, že bakelitu tedy už definitivně odzvonilo. Každý, kdo chce alespoň trochu vylepšit svůj interiér, otáčí se spíše za klasickým mosazem, který zaplnil regály železářství, Baumaxů, Obi a ostatních prodejen podobného typu. Nepočítá se ale, že by se dnes ještě někdo mínil zabývat pracným leštěním mosazných klik Sidolem. Výrobci na to pamatují a mosazný povrch pokrývají ochranným vypalovacím lakem, který udržuje kliku v původní zlatavé barvě.
Kdo má ale ve zvyku věšet si přes kliku například ramínko na šaty, se zlou se potáže. Lak na povrchu se totiž velmi snadno odře a sloupne. Podobně destruktivně zkracují životnost také deštníky a všechno ostatní, co obyvatelé bytu na kliky navěší. "Lakovanou kliku dokáže odřít dokonce i prstýnek," upozorňuje Jaroslav Kališ z firmy Schachermayer, která prodává stavební kování.
V MÓDĚ JE MATNÁ
Podstatně trvanlivější jsou kliky s titanovým povrchem. Na první pohled vypadají úplně stejně, jejich povrch je však prakticky nezničitelný. Za tuto výhodu se však platí podstatně vyšší cenou. Zatímco většina běžných mosazných klik s lakovaným povrchem se prodává v cenových relacích od čtyř set do tisíce korun, ceny za kliku s titanovým povrchem se začínají počítat od dvou tisíc korun.
Pokud někdo touží po vyšším standardu, zvolí spíše v současné době módní matný povrch, ať už čistou mosaz nebo slitiny s niklem nebo dokonce matný chrom. Užitné vlastnosti jsou podobné, kliky se liší spíše barevným provedením. Kvalitní kliky od známých výrobců jako je Jado, Hope či Valli & Valli se pohybují v cenových relacích od 1500 korun výš. "Obecně lze říci, že vyšší ceny se platí vždy buď za matový povrch nebo za některé designové výrobky," uvádí Jaroslav Kališ. Platí tu podobné pravidlo jako například u vodovodních baterií. Vnitřek a tedy i trvanlivost samotného systému jsou stejné, platí se však za design.
NĚKTERÉ TYPY SE VYRÁBĺ DESĺTKY LET
Některé tvary se výtvarníkům skutečně tak povedly, že si je firmy nechaly ve svém výrobním programu po desetiletí. Například interiérová klika Elegant rakouské firmy WG se vyrábí v lakovaném provedení buď z mosazi nebo z hliníku a stojí asi dva tisíce korun. Štítek této kliky má dokonce i kryt otvoru pro zámek stejně, jako byl samozřejmou součástí dřívějších klik.
Stejně jako slavná židle číslo čtrnáct od firmy Thonet, která se v nezměněném provedení vyrábí už 150 let, měla své plagiátory, tak i téměř totožnou napodobeninu kliky Elegant lze koupit od italského výrobce "no name" asi za osm set korun.
KVALITNĺ PLAST NEBÝVÁ LEVNÝ
Do místností, které jsou velmi frekventované a náročné na údržbu, se doporučují plastové kliky. Nejznámějším českým výrobcem je firma Zelingr, které se podařilo prakticky převálcovat zahraniční konkurenci nízkými cenami. Zatímco nylonová klika od firmy Hewi stojí kolem devíti set korun, tvarově totožná od Zelingera je vyrobená z polyamidu a je čtyřikrát levnější.
Rozdíl však není daný jen tím, že jde o tuzemský výrobek. Dražší provededení má spoustu prvků, které přispívají k větší trvanlivosti výrobku. Například jádro kliky je kovové, tím se zvětší pevnost. Rozety se prošroubovávají skrz dveře, kluzná ložiska jsou nastavitelná. Navíc "červík" je uložený na pružince, takže nehrozí jeho samovolné odšroubování a spoustu dalších detailů, které přispívají k tomu, že se klika častým používáním neuvolní. "Pro domácí použití je to jedno, tam si každý uvolněný šroubek pohlídá, ale tam, kde se předpokládá větší provoz, bych zvolil dražší, ale bytelnější provedení," říká Vlastimil Baránek z oddělení kování známého pražského železářství V. J. Rousek.


Zvláště u velmi frekventovaných dveří je velmi důležitá kvalita spojovacího čtyřhranu. Pokud je totiž hladký, je pravděpodobné, že se aretovací šroub mírně uvolní a začne po hranolu klouzat. Proto je lepší zvolit hranol s profilem, do kterého šroub zapadne a nemůže dojít k jeho uvolnění. Specializované prodejny nabízejí různé typy čtyřhranů o různých délkách podle tloušťky dveří. Cena se pohybuje kolem padesáti korun.

Pro místnosti náročné na údržbu se doporučují plastové kliky.

Klika - rukojeť otvírá dveře zatažením za rukojeť směrem k sobě, z obpačné strany se dveře otevřou tlakem. Tato kombinace je vhodná například pro osoby se sní¨ženou pohyblivostí.

Zvláště u velmi frekventovaných dveří je velmi důležitá kvalita spojovacího čtyřhranu. Pokud je totiž hladký, je pravděpodobné, že se aretovací šroub mírně uvolní a začne po hranolu klouzat. Proto je lepší zvolit hranol s profilem, do kterého šroub zapadne a nemůže dojít k jeho uvolnění. Specializované prodejny nabízejí různé typy čtyřhranů o různých délkách, podle tloušťky dveří. Cena se pohybuje kolem padesáti korun.

Postavte se ke dveřím tak, abyste viděli panty. Pravé dveře mají panty na pravé straně a naopak. Označení je důležité znát hlavně pro případy, kdy se použije systém klika-koule.