Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo je za dvermi?

  11:45aktualizováno  11:45
- Videotelefon zlepší bezpecnost Domácí telefon zná kazdý. Aby se clovek dozvedel, kdo zvoní, nezbývá nez zvednout sluchátko a ohlásit se. Mnohdy však neuškodí dukladne si prohlédnout návštevníka predem a zustat nepoznán. Prumyslové sledovací kamerové systémy nebývají práve nejlevnejší, v rodinných domcích nebo bytových domech muze stejne poslouzit dverní videotelefon. Ten lze koupit uz od deseti tisíc korun. Do panelu se zvonky je zabudovaná miniaturní kamera, která prenáší obraz príchozího do telefonu s monitorem, který je umístený v byte.

- Videotelefony je možné položit na pracovní stůl, většinou se však pověsí na zeď jako běžný domácí telefon | foto: GROTHE

Co lze udelat pro zvýšení vlastní bezpecnosti? Prihlásit se do oddílu kung-fu, porídit si strelnou zbran ci objednat bezpecnostní sluzbu. Nekdy ovšem muze být jednodušší vedet, kdo je za dvermi ci za brankou a proste neotevrít. Cena domácích videotelefonu, které podobné pozadavky dokází lehce splnit, zacíná zhruba uz od deseti tisíc korun.
Tyto cenové relace se ovšem týkají výrobku typu „Made in Asia , kde jediné kamere u vstupních dverí odpovídá jediný telefon v byte ci dome. V prípade, ze je potreba napríklad chránit a kontrolovat více vchodu a dum má více bytových jednotek, je lepší pocítat predem s násobky techto cástek.
JAK PRACUJE
Jednoduchý domácí telefon zná kazdý. Umozní hovor od vchodových dverí domu do bytu. V domech, kde se príliš neprojevuje vandalismus, je dokonce mozné pomocí elektrického vrátného vpustit jednoduše návštevu dovnitr.
V prípade videotelefonu je systém doplnený ješte miniaturní videokamerou zabudovanou do panelu se zvonkovým tlacítkem a malou obrazovkou u domácího telefonu. V okamziku, kdy kdokoliv zazvoní u dverí, kamera i montor se zapnou a návštevníka je mozné si prohlédnout dríve, nez se vubec zvedne sluchátko. Lze se tak uchránit pred návštevami príbuzných ci jiných nezvaných lidí. Proste stací predstírat, ze nikdo není doma.
PREVLÁDAJl LEVNÉ ZNACKY
Na trhu je mozné setkat se velmi pestrou nabídkou. „Na nekterých zrenovovaných domech a sídlech zahranicních firem lze najít napríklad výrobky firem specializovaných na komunikacní systémy, jako je Ritto, SSS Siedle ci Grothe, které patrí do vyšších cenových kategorií, vypocítává Miroslav Volf z firmy AZ Makro, který se zabývá návrhy komunikacních systému. „Kvuli jejich vysoké cene však mají lidé zájem spíše o strední trídu, kam bych zaradil napríklad systémy znacky Videx ci Urget Domus. I tyto firmy nabízejí nejen samotné videotelefony, ale celý systém modulu zvonku, kódových systému a všeho ostatního, cím je potreba vybavit vstup do domu, at uz rodinného, nebo i nejvetšího paneláku. Do nejnizší cenové úrovne pak patrí znacky Videoman nebo Hama, shrnuje Volf.
NEJLEVNEJŠl JEN S JEDNlM MONITOREM
Rozdíl v cene je dán nejen znackou, ale i mozností zapojení a kombinace prístroju do celku. Kdo si koupí takzvaný jednoduchý prístroj, musí pocítat s tím, ze nikdy v budoucnu se mu nepodarí ho nijak rozšírit. Navzdy se smírí s tím, ze bude odkázaný jen na jediný zvonek s kamerou propojenou s jediným monitorem.
Napríklad podobná jednoduchá souprava Videoman stojí necelých deset tisíc korun bez dane.
Pokud nekdo s urcitostí ví, ze ani nikdy v budoucnu nebude pozadovat více, systém vyhoví. Kdo však pocítá s rozširováním domu, mel by zvolit komplet, který umozní zkombinovat více prístroju dohromady, a pozadovat takzvaný systémový videotelefon. Cena základní sestavy Videoman, který umoznuje pripojení az ctyr monitoru, je asi deset tisíc korun, kazdý další monitor se prodává za zhruba šest tisíc korun. Sada, do které je mozné pripojit dve kamery, je asi o dva tisíce korun drazší.
MULTISYSTÉMY UMOZNl ROZŠlRENl
Tyto nejlevnejší prístroje však mají tu nevýhodu, ze z nich nelze vybudovat systém s jakýmkoliv mnozstvím kamer ci monitoru. To umoznují drazší znacky. Napríklad základní souprava Videx s jednou kamerou a jedním monitorem tu stojí asi patnáct tisíc korun, podle pozadavku je však mozné zvolit kombinaci s jakýmkoliv poctem kamer a monitoru.
„Casto se stává, ze napríklad malé bytové druzstvo pronajímá nebytové prostory a firme v pronájmu podobný systém nechá zamontovat. Kdyz se však o podobné investici v druzstvu jedná, uvedomí si mnozí obyvatelé domu výhody videa pro vlastní bezpecnost a jsou casto ochotni obetovat sedm tisíc korun z vlastní kapsy, aby se systém rozšíril i do jejich bytu, popisuje Tatána Šubrytová z firmy Accord Praha. „Kdyz má dum dva vchody, jsou pak u zvonku dve kamery, firmy v pronájmu mají pocet videotelefonu podle svých potreb, další z monitoru pouzívají nekterí nájemníci a ostatní obyvatelé mají bezné domácí telefony, vysvetluje Tatána Šubrytová.
At uz clovek zvolí jakoukoliv znacku nebo typ, mel by pri nákupu dodrzet nekolik zásad. Mel by se ptát na moznost servisu a délku zárucní doby. Pokud nekterý výrobce nenabízí nic víc nez pulrocní záruku povinnou ze zákona, je na míste zvýšit ostrazitost.
„Solidní videotelefon by také mel mít kameru vybavenou infracervenými diodami, díky kterým je návštevník videt i ve tme, ríká Vladimír Marval z firmy Micronix. Kupující by se podle neho mel také presvedcit, zda je objektiv kamery rucne nastavitelný. „Není vzdycky mozné tablo se zvonky a kamerou umístit tak, aby stál návštevník prímo oblicejem ke kamere. Pak je výhodné, kdyz je mozné objektiv nasmerovat, radí Vladimír Marval.
BEZPECNOST ZVETŠl PAMETOVÝ MODUL
Uzitecným doplnkem videotelefonu je modul pameti. Pokud nekdo zazvoní u dverí a nikdo neotvírá, ulozí se jeho obrázek do pameti. Kdyz se obyvatelé domu vrátí, mohou si podobné obrázky prehrát podobne jako telefony ze záznamníku. Za tento komfort se podle znacky ci kapacity pameti platí cena od šesti tisíc korun výš.
Pokud však v pameti nekdo najde denne obrázek stejného cizího chlapa, který nevypadá práve na pojištovacího agenta, muze uz si domýšlet, zda náhodou nejde o typare, který zkoumá denní rytmus rodiny tak, aby mel dostatek klidu pro svou „práci . 

Autor:Nejčtenější

Velká nádhera. To je přestavěná maringotka pro unavenou podnikatelku

Pestrou skalku stejně jako malý přírodní koupací rybníček vytvořila sama...

Osada Trebudannon uprostřed anglického hrabství Cornwall by se klidně mohla stát synonymem pro obydlenou zatáčku. Kromě...

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...Zrekonstruovali si starou chalupu, teď sní o stolování na terase

Interiéry už má rodina hotové, teď je čeká exteriér včetně terasy.

Rčení „postav dům, zasaď strom a zploď syna“ se dnes často mění na „oprav dům, zasaď strom a postav terasu“. Ta se...

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...

Další z rubriky

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...

Jiří dozoroval stavbu řadovky sám. Bylo to jeho nejlepší rozhodnutí

Charakter místa je utvářen původní zástavbou a klidnými zahrádkami.

V úzké uličce na okraji moravského velkoměsta stojí řadovka-dřevostavba. Na její realizaci dohlížel sám majitel domu....

Splňte si sen o luxusním bytě. Jaké skvosty jsou v Praze na prodej

Černínská, Praha 1-Hradčany. Dům prošel rekonstrukcí v roce 2009.

V hlavním městě se prodávají luxusní byty za desítky milionů korun. Všechny mají stovky metrů čtverečních, krásné...

Najdete na iDNES.cz