Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo chce ušetřit za topení, musí podle toho volit i typ střechy

  1:00
Tvar střechy významně ovlivňuje energetickou náročnost domu i investiční náklady. Romantika pokojíku v podkroví s arkýřovými oblouky se může hodně prodražit.
I silně izolované pultové střechy s lehkou krytinou a malým sklonem působí

I silně izolované pultové střechy s lehkou krytinou a malým sklonem působí svěžím dojmem, dřevěný obklad vyššího podlaží umocňuje dojem lehkosti. | foto: Jiří Domlátil

Je známou pravdou, že teplo stoupá vzhůru. Proto je nutné co nejlépe zateplit právě střechu: lépe, a tedy i nákladněji než obvodové zdi. Střecha, její tvar a plocha a také provedení mají velký vliv na spotřebu tepla při vytápění, a tedy i budoucí provozní náklady domu. Plocha střechy je ochlazovaná, respektive propouští teplo.

Snahou by proto mělo být snížit plochu ochlazovaných konstrukcí na minimum. Rozdíly v množství propuštěného tepla dané různými tvary jsou překvapivě velké, nejlépe jsou na tom střechy s nízkými sklony a střechy ploché.

Prostým srovnáním velikosti ploché střechy se sedlovou o sklonu 45 stupňů nad stejným půdorysem zjistíte, že musíte zateplit a opatřit střešní krytinou, izolací a dalšími materiály zhruba o 40 procent větší plochu, čím strmější, tím více. A možná ještě víc vás překvapí, o kolik zvětší ochlazovanou plochu typický vikýř s vlastní stříškou: dvakrát až třikrát, u úzkých vysokých vikýřů i vícekrát!

Co nejjednodušší

V případě členitých střech nedochází k energetickým ztrátám pouze vystavením větší plochy povětrnostním vlivům. Riskujete totiž, že budete mít se střechou mnohem větší starosti, protože každá složitost přináší riziko poruchy.

Současné střechy nad obytným prostorem nejsou samy o sobě jednoduché, skládají se z více vrstev, které je třeba pečlivě napojit. Samozřejmě: čím je střecha členitější, tím bude tento úkol obtížnější. Členitý tvar střechy přináší i větší riziko vzniku tepelných mostů, tedy míst, kudy uniká teplo a sráží se vnitřní vlhkost.

Tvar střechy bez přesahů, užívaný pro nízkoenergetické domy. Minimální počet průniků instalačních vývodů střechou, dokonce i přijímací anténa je připevněna mimo střechu do štítové zdi. Pokud vikýř, tak jen jeden velký, aby ochlazovaná plocha byla co nejmenší.

Z pohledu tepelných ztrát vycházejí nejhůře řady jednotlivých vikýřů, rozumnějším řešením je jejich spojení do jednoho širokého vikýře s více okny. Uvědomte si, že současná střecha má velmi sofistikovanou skladbu co do propustnosti tepla a vodních par: jde většinou o dvou- i víceplášťové konstrukce se silnou vrstvou izolace, kolem třiceti centimetrů.

Tuto skladbu nebo podobné tepelně izolační vlastnosti by měly dodržet i všechny plochy vikýřů, což se setkává jak s technickými, tak estetickými překážkami.

Více místa k bydlení

Tvar střechy je rozhodující také pro to, jak dalece budete moci využít prostor přímo pod střechou. U spodních okrajů šikmých střešních ploch vzniká v podkroví nízký prostor, který nelze využít vůbec, nebo jen omezeně.

Za plně využitelný se považuje prostor, kde výška podhledu je alespoň 2,3 m. Nejvíce užitného prostoru vzniká pod plochou střechou, u ostatních je výhodné, aby sklon střechy při obvodu prudce stoupal. Tomuto požadavku nejlépe vyhovují střechy válcové nebo mansardové.

Velké střešní plochy bez výstupků a prostupů umožňují snadné provedení i údržbu a tím prodlužují pravděpodobnou životnost střechy. Elegantní stupňovité rozdělení střechy do dvou rovnoběžných rovin opticky snižuje výšku domu tak, že dovolí obvodové zdi nenápadně zvýšit a tím rozšířit plně využitelnou obytnou plochu podkroví.

U sedlové střechy, která je u nás nejobvyklejší, můžete dosáhnout lepšího využití podkrovního prostoru tím, že se obvodové zdi vyzdí výše než podlaha, nejčastěji do výše 1,3 m. Pod takto vysoký, respektive nízký strop již můžete umístit postel, je možné se zde posadit a podobně. Hovoříme o takzvaném omezeně využitelném prostoru.

Využitelný prostor s normální podchodnou výškou se často vytváří pomocí vikýřů, někdy však tak úzkých, že umožňují pouze přistoupit k oknu. Získá se tak sice kolmé okno, na kterém se nehromadí sníh a k němuž můžete snadno přistoupit, avšak na funkčnosti prostoru takový vikýř příliš nepřidá.

A není bez zajímavosti, že ve srovnání se střešním oknem nezajistí víc světla. Připomeňme si fakt, že vikýř zvyšuje ochlazovanou plochu střechy. Ze všech těchto důvodů vyplývá, že pokud se rozhodujeme pro vikýř, tak z funkčního i ekonomického hlediska by měl být co nejširší, třeba s více okny.

Z ekonomického hlediska i využitelnosti podkroví je lépe vytvořit jeden větší vikýř než několik samostatných pro jednotlivá okna.

Dva těsně vedle sebe umístěné vikýře dokládají, že estetické hledisko zvítězilo nad účelností. I kdyby byl vnitřní prostor rozdělen příčkou mezi vikýři, hospodárné důvody by hovořily pro jeden širší vikýř se dvěma okny.

A co za to?

Je očividné, že tvar střechy ovlivní i cenu, kterou za ni zaplatíme. Rozdíly jsou jak v množství spotřebovaného materiálu, tak práce. Členitá střecha zvyšuje pracnost již od fáze projektu, je náročná na čas při realizaci, a to často u kvalifikovaných drahých profesí. Jak jsme zmínili, jsou náchylnější k poruchám, vzniku tepelných mostů, a tedy nutným opravám, což má vliv i na konečnou životnost střechy.

Tvar střechy má nemalý vliv i na provozní náklady, tedy výdaje za topení, což souvisí s velikostí ochlazovaných ploch. V současné době, kdy podkroví využíváme k plnohodnotnému bydlení, může být zajímavou pomůckou při rozhodování poměr velikosti využitelného prostoru a ochlazovaných ploch podkroví. Nejde totiž jen o plochu střechy, ale i obvodových zdí podkroví (viz tabulka).

Nejmenší celková ochlazovaná plocha obálky podkroví vychází u šikmých střech, avšak tyto střechy, zejména valbová, vytvářejí prakticky nevyužitelné nízké klínové prostory. Z porovnání vychází jako nejvýhodnější tvar podkroví takový, jehož sklon do výšky okolo 2,3 až 2,5 m prudce stoupá a dále už jen mírně k vrcholu střechy.

V tomto případě hrála touha po romantice hlavní roli.

Kromě ideálně krabicového tvaru s rovnou střechou proto přední místa z hlediska celkové hospodárnosti zaujímají pultová střecha snížená, mansardová, válcová a sedlová s nadezdívkou. Šikmé střechy na druhé straně vytvářejí prostor, který má své kouzlo, a k plně využitelnému prostoru musíme připočíst i ten, který je možné využít alespoň částečně.

Vždy je třeba hledat rovnováhu mezi estetickým ztvárněním a účelností. Tato rovnováha je však velice subjektivní. Někdo se cítí šťastný ve své vysněné věži či romantickém podkroví, jiný naopak vidí krásu v jednoduché účelnosti. Ten první si však musí uvědomit, že za naplnění svého snu si bude muset připlatit.

Tvary střech z hlediska efektivity
Porovnejme si, jak se mění velikost ochlazovaných ploch podkroví (nejvyššího podlaží) při různých tvarech střech domů v porovnání s rovnou střechou. Pro zjednodušení uvažujeme domy o půdorysu 10 × 15 m bez přesahů střech.
Obvodové stěny/m2Střecha - plocha/m2Ochlazovaná plocha/m2Plně využ. plocha podkroví/m2Poměr využ. a ochlaz. plochy
rovná s.0°    150     150       300 1300,43
pultová s.10°     195     153      3481300,37
pultová s.10°sníž. o 30 cm     180     153      3231300,40
pultová s. 20°     240     160      4001300,32
sedlová s. 45°      50      212      262650,25
sedlová s. 45° s nadezdívkou 1,3 m     115     212      3271020,31
sedlová s. 45° se 6 vikýři       50     232      282680,24
sedlová s. 45° s vikýřem š.10 m       50     223       273760,28
valbová s. 45°        0     212      212450,21
válcová s. půlkruhový profil      78,5     235,5      3141070,34
válcová s. se 6 vikýři      78,5     235,5      3201100,34
mansardová s.sklony 75°+ 30°       68     228      2961090,37
           * Poměr plně využitelné plochy podkrovního podlaží s výškou stropu min. 2,3 m k celkové ochlazované obálce podkroví 

Odborná spolupráce: Ing. Jiří Domlátil

Další články se stavební tematikou i řadu zajímavých návštěv najdete v časopise Pěkné bydlení.

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...