Digestoř

Digestoř - Digestoř je dnes perlou kuchyně. Při výběru bychom neměli dát jen na vzhled, ale také na výkon. | foto: Gorenje

Kde nejvíce ušetřit za chod domácnosti? Začněte v kuchyni

  • 46
Zdražila elektřina, voda i nájemné. A ani vyhlídky do budoucna nejsou nikterak růžové: zdražovat se bude pořád. Pomalu, ale permanentně. Kdo ještě nezačal s úsporami v domácnosti, měl by rychle začít. Vždyť třeba v kuchyni se dají ušetřit tisíce ročně.

Mohou to být i relativní maličkosti, díky nimž vám v peněžence zůstane více peněz. Nemusíte hned investovat žádné horentní sumy.

Jedině spotřebiče s písmenem A
Pokud plánujete koupi nové trouby nebo sporáku, podívejte se na energetický štítek. Pokud je tam písmeno A, máte zaručeno, že jste vzhledem ke spotřebě energie zvolili správně. Čím vyšší písmeno, tím je spotřeba proudu větší.

Zvolíte-li k "áčku" ještě nějaké to plus, tím lépe.

Zdá se to možná jako maličkost, ale při mnohaletém používání můžete opravdu ušetřit nemalé sumy. Největší rozdíly ve spotřebě mají ledničky a mrazničky.

Při permanentním provozu staré lednice se spotřebou 3 kWh elektřiny zaplatíme v průběhu deseti let (průměrná životnost lednice) o bezmála třicet tisíc korun více, než za používání nové chladničky se spotřebou 0,9 kWh/24 hodin.

Takže i kdybychom si dnes pořídili novou energeticky úspornou lednici v hodnotě 15 tisíc korun a nahradili jí starý neúsporný spotřebič, za deset let jejího provozu ušetříme částku výrazně přesahující deset tisíc! A to nemluvíme o vyšším uživatelském pohodlí, hezčím designu, tišším provozu a dalších výhodách novějších spotřebičů.

Plyn se lépe reguluje
Pokud si můžete vybrat mezi sporákem na plyn a na elektřinu, zvolte spíše první variantu. Plyn se lépe reguluje a také energetické ztráty jsou při přímém spalování menší než při vaření na elektrické plotýnce či varné desce.

To, že byste měli při vaření zakrývat hrnce pokličkou, je už takřka všeobecně známý fakt. Mnoho lidí ovšem zatím neví, že se rozhodně nevyplatí při pečení trouby otevírat dvířka – při každém otevření unikne přibližně dvacet procent tepla. Lepší je tedy sledovat připravovaný pokrm přes skleněné okénko.

Při vaření to nepřehánějte s vodou. Kastrůlek s jedním párkem nemusí být až po okraj naplněn vodou. Ohřívání pak trvá déle a navíc plýtváte vodou. To samé platí i v případě, když si třeba vaříte vodu na kávu v rychlovarné konvici. Stačí přece takové množství vody, které si pak nalijete do hrnku!

Ledničku pravidelně rozmrazujte
Ušetřit se dá i při běžném používání ledničky. Není třeba, aby byl v chladničce mráz jako na severním pólu. Úplně postačí teplota okolo pěti stupňů, což je obvykle první stupeň chlazení.

Ideální je samozřejmě ledničku příliš neotevírat a dávat si pozor, jestli jsou její dveře skutečně zavřené a zda malou skulinkou neutíká chladný vzduch.

Pokud jedete na delší dobu pryč, ledničku vypněte. A také ji pravidelně rozmrazujte, čím větší vrstva ledu, tím vyšší spotřeba elektřiny.

Obecnou zásadou pak je, že ideálním místem pro ledničku je spíše chladnější místo. V teple, které vyzařuje třeba myčka na nádobí nebo pračka, se opět spotřeba proudu zvyšuje.

 Jak ušetřit energie v kuchyni

Ledničky, mrazničky

* Kupte si jen takovou ledničku a mrazničku, kterou využijete alespoň ze 70 procent. Optimální je, když pro každého člena domácnosti počítáte s objemem 50 až 70 litrů. Každých 10 litrů navíc zvýší spotřebu elektřiny o 15 až 20kWh.

* Chladničku a mrazničku umístěte co nejdál od zdrojů tepla jako je sporák či myčka a udržujte v nich průměrnou teplotu +5 °C a v mrazničce -18 °C.

* Místnost s lednicí nepřetápějte, optimální je teplota 18 stupňů. Teplota nad 20 stupňů bere zbytečně další proud - za každý stupeň nad tuto teplotu vzroste spotřeba o 6 procent, snížení teploty v chladničce o 2 °C znamená zvýšení spotřeby energie o 15 procent.

* Pořádek v lednici zajistí, že se nebude muset otvírat na delší dobu, než je nutné.

* Lednici a mrazák pravidelně rozmrazujte. Námraza na výparníku snižuje chladící výkon až o 75 procent.

Myčka nádobí 

* Je úspornější, než mytí nádobí pod tekoucí vodou, ušetří téměř 60 procent vody v porovnání s ručním mytím. Další úsporou je čas.

* Výhodnější jsou myčky na větší počet sad nádobí (12, 14).

* Nádobí před mytím v myčce neoplachujte, pouze setřete zbytky jídla.

* Důležitý je správný výběr programu, na málo špinavé stačí levnější úsporný program.

* Využijte úplně kapacitu myčky, jinak zbytečně utrácíte za vodu i elektřinu.


Zdroj: www.uspornespotrebice.cz