Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kde nejraději odpočívá Zlata Adamovská?

  12:20aktualizováno  12:20
Herečka Zlata Adamovská žije se svým manželem a dvěma dětmi ve vilové čtvrti Baba v Praze 6. Obývají dům se zahradou, kde žijí další tři rodiny. Jejich byt má čtyři menší pokoje a dvě terasy. "Jsem tady moc spokojená. Spousta mých kamarádů si staví domy na okrajích města, ale mě to neláká. Tady mám všechno, co potřebuji," svěřuje se.
Bydlíte tady na Babě dlouho?

Je to osmnáct let, co jsme se sem nastěhovali. Byt byl v hrozném stavu ­ pokoje byly polepené tapetami s designem dřeva, a to včetně stropu a dveří. Takže když jste vešla dovnitř, měla jste pocit, že jste v dřevěné krabici.

Jak probíhala rekonstrukce?

Probíhala za pochodu, trvala léta. Chvílemi tu ležely hory písku, nádobí se mylo ve škopku. Bylo to hodně dobrodružné. Všechno jsme si dělali sami s pomocí mých několika strýčků. I já jsem spoustu věcí udělala. Vím, jak se hřebíkuje elektřina, umím nahodit zeď a natřít okno.

Bavily vás tyto v podstatě výlučně mužské práce?

Určitě. Kdyby mě to nebavilo, nedělala bych to.

Kde jste bydleli předtím?

Žili jsme s Radkem (Johnem, manželem Zlaty Adamovské ­ pozn. redakce) u něj v ateliéru na kraji Prahy, v Michli. Abychom mohli být spolu, oba jsme se rozvedli. Radek nechal byt manželce a já si se svým manželem byt rozdělila pětisměnou. Tehdy jsme podstoupili takový malý Kulový blesk. Po jeho dokončení mně i bývalému manželovi zůstala garsonka. A tu jsem pak vyměnila s doplatkem za náš současný byt.

Jaké je tady vaše nejoblíbenější místo?

Nejraději mám asi terasu. Je to místo určené k odpočinku. V každé jiné místnosti je vždy co dělat, ale na terase se odpočívá. Ale je pravda, že letos na ní bylo práce dost, protože se musela trošku zrenovovat. Oškrábala jsem ji a natřela zeď i zábradlí, nechala jsem položit nové dlaždičky, renovací prošel i starý kuchyňský stůl, který teď slouží jako odkládací. Terasu používáme půl roku v podstatě jako místnost navíc ­ někdy jako jídelnu, čítárnu, opalujeme se tam, grilujeme a sedáváme s přáteli...

Terasu lemují truhlíky s květinami. To je také vaše práce?

Celá terasa je moje záležitost. Nepěstuji tam ale žádné mimořádné rostliny. Někdo má třeba jehličnany, ale mně stačí obyčejné kytičky. Mám je také proto, abychom nebyli obklopeni jen betonovou zídkou. Takhle je to veselejší.

Jste tady spokojená?

Řekla bych, že víc než spokojená.

Měnila byste?

Ne. I kdybych tím získala místnost navíc, nevynahradila by mi zdejší prostředí. Jezdíme na kole, chodíme na procházky, do centra je to kousek autem i autobusem. Když jsme tenhle byt kupovali, kamarádi, kteří bydleli v centru, se nám smáli. Říkali ­ vy jste blázni, na kraj Prahy. No a po revoluci si většina z nich staví domky poměrně daleko za městem.

Máte chatu nebo chalupu, kam jezdíte na víkendy?

Máme vinný sklípek v Mikulově. Manžela tam ženou jeho zájmy, tak tam občas vyrazíme. Máme tam vybudované malé bydlení, kde se dá přespat. Jinak máme malou chatičku na Slapech, ale ta funguje jen přes léto. Jezdíme tam hlavně kvůli vodě. Já nepotřebuju vyměňovat domácnost za domácnost. Jsem cestovatelský typ, nelpím na domech, na majetku... Nechci stavět třípatrové vily.

Takže se nezachováte jako kamarádi, kteří se pustili do stavby vlastních domů se zahradou v satelitních městečkách?

Nás drží při životě naše práce. Většinu času věnujeme svým profesím a já mám pocit, že bychom takový dům ani "neubydleli". A kromě toho žádné místo v Praze ani v okolí, které by bylo hezčí než to naše, jsme ještě neobjevili.

Nebo naopak se přestěhovat do centra města?

Tam jsem už bydlela a děkuji pěkně ­ už nechci. Je to hodně spojené s věkem. Pokud jste svobodná a žijete s partnerem, je centrum ideální. Všude je spousta možností pro využití volného času ­ kina, divadla, hospody, sportovní areály. Ale když přijde léto a parné dny, je člověk uvězněn ve zděné džungli. A když se narodí děti, pak bydlení se zahrádkou, se zelení okolo teprve oceníte. Možná až nás děti jednou opustí, se do centra zase vrátíme. Mám kamarády, kteří to tak udělali, a vyloženě si to užívají.

Zlata Adamovská pózuje ve vstupních dveřích na terasu

Zlata Adamovská v obývacím pokoji

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Další z rubriky

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Soukromý ostrov s romantickým domem může být pro kupce zlatým dolem

Dům na soukromém ostrově v Branfordu v americkém Connecticutu je na prodej v...

Dům na soukromém ostrově v Branfordu v americkém Connecticutu je na prodej v přepočtu za 65,3 milionu korun. K sídlu...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...Najdete na iDNES.cz