Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Káva v plastu nechutná, tvrdí designér Furio Minuti

aktualizováno 
-
Italský temperament a opera jsou ve světě proslulými pojmy. Stejně tak jako italský design a plast. Výrobky špičkových italských firem představují už řadu let to nejlepší, co si zákazník od New Yorku až po Tokio může koupit. Jedním z těch, kteří mají na této pověsti velký podíl, je i designér Furio Minuti.

Tvůrce, který se narodil v roce 1952 v Maceratě, kde dodnes žije a pracuje, se po získání diplomu z architektury začal věnovat návrhům domů z hlíny, pak však dal přednost návrhům předmětů určených pro denní potřebu, samozřejmě včetně výrobků z plastu. Právě za ně dostal řadu nejvyšších ocenění na mezinárodních veletrzích po celém světě, od ceny Compasso d'Oro v Miláně, Design Innovationen v Essenu, Casaidea v Říme, ADI Technotel v Ženevě, Grandesign v Pesaru, AMI v Curichu, Design Plus IHF ve Frankfurtu nebo opakovaně cenu BIO v Lublani. Svou invenci a obrovské zkušenosti předával Furio Minuti řadu let i dalším návrhářům jako ředitel Centra designu.

Co je podle vás nejvýznamnější vlastností plastu? Je něco, co vás fascinuje?

Obecně pokládám u termoplastických materiálů za nejdůležitější jejich schopnost vrátit se po molekulární transformaci do původního chemického stavu. Vždy mě pak fascinuje možnost vylisovat plast do jakéhokoliv tvaru.

Máte nějaký oblíbený předmět z plastu, například židli nebo konvici, ať už jste ji navrhoval vy nebo někdo jiný?

Ten seznam by byl strašně dlouhý, třeba BIC tužka, sýrová mísa od Enza Mariho, kterou navrhl pro Danese, židle od Vica Magistrettiho až po computer Mac. Ze svých návrhů, které mám rád, je to třeba salátová mísa Season z roku 1984, která se dodnes vyrábí, nebo sprchovací box Planetaria navržený pro Itemu. Z posledních věcí je to salátová mísa z řady Abita pro Rede.

Jak vidíte vybavení domácnosti v roce 2020 - bude celá z plastu?

Nemyslím si, že za dvacet let dojde k příliš velkým změnám. Možná, že bude více výrobků z plastu, protože se z něj začnou vyrábět i předměty, pro něž se dnes používají jiné materiály. Jenže nesmíme zapomínat na to, že plasty vznikají vlastně jako vedlejší produkty při zpracování ropy. A jako takové jsou tudíž vyčerpatelné.

Proto jste pro Helsinki, svou poslední kolekci pohyblivých doplňků do bytu, stolků, vitrín, kontejnerů a dalších věcí na kolečkách zvolil hliník a sklo?

Hliník jsem si vybral hlavně pro jeho pružnost a další skvělé vlastnosti. Z hliníku můžete udělat cokoli, od tuby na zubní pastu až po tryskový letoun. Je ideální pro výrobky s dlouhou životností. Hliník tak vlastně brání plýtvání zdroji, a navíc nabízí i možnost recyklace. Hliník v kombinaci se sklem je zárukou odolnosti a má také významné estetické hodnoty, například lehkost, eleganci tvarů.

Navrhujete nádherné věci z plastu, ale přesto - myslíte si, že je pro něco méně vhodný a dal byste proto přednost jinému materiálu?

Strašně mi vadí pít výbornou italskou kávu z plastového šálku. Bohužel, je jich spousta.

Kdybyste musel žít na opuštěném ostrově, kterou věc z plastu byste si chtěl vzít s sebou?

Velkou nafukovací plastovou pannu!

Děkujeme za rozhovor.

***

Pokud vás zajímají názory Furia Minutiho na budoucnost plastu, a to nejen pro výrobu domácích spotřebičů či nádobí, ale také jako materiálu pro koupelny, můžete dnes navštívit odborný seminář v Národním technickém muzeu v Praze. Je věnován novým trendům designu výrobků italské firmy Guzzini a Rede Guzzini. Svou tvorbu pro tyto značky zde Furio Minuti představí od 15 hodin.

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Realiťák roku. Hlasujte pro NEJ makléře a vyhrajte vstupenky na ples

1

Realitní makléři pomáhají plnit sny o bydlení, které však často přináší starosti. Šikovný realiťák je proto skutečnou...

V hlubokých lesích se skrývá krásný dům. Slibuje úžasné ticho a klid

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním...

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním místem pro ty, kteří touží po klidu na...Najdete na iDNES.cz