Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Káva v plastu nechutná, tvrdí designér Furio Minuti

aktualizováno 
-
Italský temperament a opera jsou ve světě proslulými pojmy. Stejně tak jako italský design a plast. Výrobky špičkových italských firem představují už řadu let to nejlepší, co si zákazník od New Yorku až po Tokio může koupit. Jedním z těch, kteří mají na této pověsti velký podíl, je i designér Furio Minuti.

Tvůrce, který se narodil v roce 1952 v Maceratě, kde dodnes žije a pracuje, se po získání diplomu z architektury začal věnovat návrhům domů z hlíny, pak však dal přednost návrhům předmětů určených pro denní potřebu, samozřejmě včetně výrobků z plastu. Právě za ně dostal řadu nejvyšších ocenění na mezinárodních veletrzích po celém světě, od ceny Compasso d'Oro v Miláně, Design Innovationen v Essenu, Casaidea v Říme, ADI Technotel v Ženevě, Grandesign v Pesaru, AMI v Curichu, Design Plus IHF ve Frankfurtu nebo opakovaně cenu BIO v Lublani. Svou invenci a obrovské zkušenosti předával Furio Minuti řadu let i dalším návrhářům jako ředitel Centra designu.

Co je podle vás nejvýznamnější vlastností plastu? Je něco, co vás fascinuje?

Obecně pokládám u termoplastických materiálů za nejdůležitější jejich schopnost vrátit se po molekulární transformaci do původního chemického stavu. Vždy mě pak fascinuje možnost vylisovat plast do jakéhokoliv tvaru.

Máte nějaký oblíbený předmět z plastu, například židli nebo konvici, ať už jste ji navrhoval vy nebo někdo jiný?

Ten seznam by byl strašně dlouhý, třeba BIC tužka, sýrová mísa od Enza Mariho, kterou navrhl pro Danese, židle od Vica Magistrettiho až po computer Mac. Ze svých návrhů, které mám rád, je to třeba salátová mísa Season z roku 1984, která se dodnes vyrábí, nebo sprchovací box Planetaria navržený pro Itemu. Z posledních věcí je to salátová mísa z řady Abita pro Rede.

Jak vidíte vybavení domácnosti v roce 2020 - bude celá z plastu?

Nemyslím si, že za dvacet let dojde k příliš velkým změnám. Možná, že bude více výrobků z plastu, protože se z něj začnou vyrábět i předměty, pro něž se dnes používají jiné materiály. Jenže nesmíme zapomínat na to, že plasty vznikají vlastně jako vedlejší produkty při zpracování ropy. A jako takové jsou tudíž vyčerpatelné.

Proto jste pro Helsinki, svou poslední kolekci pohyblivých doplňků do bytu, stolků, vitrín, kontejnerů a dalších věcí na kolečkách zvolil hliník a sklo?

Hliník jsem si vybral hlavně pro jeho pružnost a další skvělé vlastnosti. Z hliníku můžete udělat cokoli, od tuby na zubní pastu až po tryskový letoun. Je ideální pro výrobky s dlouhou životností. Hliník tak vlastně brání plýtvání zdroji, a navíc nabízí i možnost recyklace. Hliník v kombinaci se sklem je zárukou odolnosti a má také významné estetické hodnoty, například lehkost, eleganci tvarů.

Navrhujete nádherné věci z plastu, ale přesto - myslíte si, že je pro něco méně vhodný a dal byste proto přednost jinému materiálu?

Strašně mi vadí pít výbornou italskou kávu z plastového šálku. Bohužel, je jich spousta.

Kdybyste musel žít na opuštěném ostrově, kterou věc z plastu byste si chtěl vzít s sebou?

Velkou nafukovací plastovou pannu!

Děkujeme za rozhovor.

***

Pokud vás zajímají názory Furia Minutiho na budoucnost plastu, a to nejen pro výrobu domácích spotřebičů či nádobí, ale také jako materiálu pro koupelny, můžete dnes navštívit odborný seminář v Národním technickém muzeu v Praze. Je věnován novým trendům designu výrobků italské firmy Guzzini a Rede Guzzini. Svou tvorbu pro tyto značky zde Furio Minuti představí od 15 hodin.

Autor:Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...Domek má 13 metrů čtverečních. Žít se v něm dá překvapivě velmi dobře

Na fotografii pózuje designér a spoluautor projektu Jack Mama.

Návrháři z ateliéru Studio Mama navrhli proměnu malého domku v severním Londýně. Původně kancelář předělali pomocí...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Primabalerína, která miluje Holešovice. Tramvají to má 10 minut do centra

Se psem Jackem objevují hlavně Stromovku.

Když se před pěti lety vracela primabalerína Andrea Kramešová do Národního divadla, hledala byt blízko centra a zároveň...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Byt pro mladou dívku, dvě kočky a robota si vyžádal odolné materiály

Kuchyň s obývacím pokojem propojuje jednolitý dřevěný dekor podlahy. Prostor...

Každodenní dojíždění za prací do Prahy bylo únavné. Také platit nájemné v době, kdy měsíční splátky hypotéky nebyly o...

Najdete na iDNES.cz