Kasl: Dávám přednost životu ve městě

  • 30
Zakladatel strany Evropských demokratů a bývalý pražský primátor Jan Kasl označuje sám sebe za městský typ. V Praze totiž prožil celý svůj život a už by neměnil. Byt podle svých představ si zde však pořídil teprve nedávno.

Jan Kasl je nejen politik, ale také architekt. Svůj nový mezonetový byt pod střechou jednoho z činžáků v Bubenči si proto navrhl celý sám, i když se této profesi už pár let nevěnuje. Cesta k vysněnému bydlení nebyla jednoduchá.

Manželé si představovali, že získají k přestavbě půdu v domě, který bude zrekonstruovaný celý, nejlépe v šestém pražském obvodu, kde oba vyrůstali. Nakonec objevili tento. "První návštěva znamenala hrozný šok," říká dnes již s úsměvem Jan Kasl.

"Půda totiž byla netknutá snad po celou dobu existence domu, navíc plná holubího trusu." Nastěhovali se loni v říjnu, po více než roce stavebního "martyria", se čtyřměsíčním zpožděním. Výsledek však stojí za to.

Vzdušné prostory
Celý byt má přibližně dvě stě metrů čtverečních. První podlaží bytu je tvořeno převážně otevřeným prostorem.

Propojeny jsou tak kuchyň, obývák i jídelna. Zde asi většinu příchozích překvapí neobvykle velký stůl s dvanácti židlemi. Důvod je prostý. "Ze svých předchozích manželství totiž máme celkem pět dětí," vysvětluje Jan Kasl.

"A počítáme už i s jejich partnery. S námi je to tedy dohromady dvanáct strávníků." Stěny jsou obestavěny ještě jednou vrstvou cihel. Nikoliv však nových, nýbrž z "bouraček".

Natřené jsou teplým okrovým tónem. Jen kolem krbu zůstaly přírodní. Součástí tohoto podlaží je také uzavřená ložnice s prostornou koupelnou v japonském duchu a šatna.

Prohlédněte si fotogalerii

Snídaně na terase
S ložnicí sousedí terasa, která má dvanáct metrů čtverečních. Tu Kaslovi hned po nastěhování osázeli zelení, aby se tu cítili trochu jako na zahrádce. "Hrozně rádi jíme venku," říká Jan Kasl. Právě proto byla možnost vybudování terasy druhou podmínkou při výběru domu.

Pracovna na "galerii"
Z obývací části vede přímé schodiště do patra. Ve zkosené části se nachází malá pracovna otevřená do prostoru. Ten, kdo v ní pracuje, tak může bez problémů zároveň komunikovat s tím, kdo je v přízemí.

"To je velmi příjemné, protože doma pracuji hodně často," doplňuje bývalý primátor. Zbytek patra tvoří dva celky, sice menší, zato zaručující absolutní soukromí. Každý z nich obsahuje pokoj, koupelnu a šatnu. Fungují jako občasné zázemí pro již dospělé potomky.

Interiéru vládne dřevo
V celém interiéru bytu hrají prim přírodní materiály, především dřevo. Podlahy jsou z brazilské třešně. "Není ale lakovaná, jen napuštěná olejem, takže údržba je docela náročná," upozorňuje Terezie Kaslová.

U vchodu a krbu však z praktických důvodů zvolili manželé italskou dlažbu. Dřevěné jsou také schodiště a částečně prosklené dveře. Nábytek si nechali vyrobit na míru od truhláře. Moc ho ovšem v bytě nenajdete. Úložné prostory jsou totiž vyřešeny vestavěnými skříněmi.

Převládá praktičnost
Celkově je celý byt zařízený jednoduše, ale účelně. Zároveň však tak, aby byl útulný. "Hypermoderní interiéry plné skla a kovu mi připomínají spíš kanceláře," vysvětluje Terezie Kaslová.

V takovém prostoru by se jim prý určitě nežilo pohodlně. V českých domácnostech je zatím nepříliš rozšířenou, zato však vysoce praktickou věcí, která v bytě zaujme, centrální vysavač.

Většina lidí se asi domnívá, že se jedná o velmi drahou záležitost. Opak je však pravdou - náklady jsou kolem 30 000 korun, což však ve srovnání s cenou kvalitních vysavačů není mnoho.

Knihy jako velká láska
S mírou vyzdobili Kaslovi svůj byt i doplňky a dekoracemi. Na stěnách visí jen pár fotografií a obrazů. Za nejzdobnější prvek považují knihy. Těch je tudíž na rozdíl od všech doplňků v bytě velké množství. Najdeme je ve všech pokojích.

Největší knihovna je v obýváku. Nejoriginálnější zase v pokoji, který příležitostně obývá syn. Ta je totiž součástí postele. "Mám ji už hrozně dlouho a neustále se mnou putuje," doplňuje nostalgicky paní Kaslová.

Celý byt je zařízený ve "znamení" přírodních materiálů, především dřeva. Nejinak je tomu v kuchyni.

Jan Kasl hledal bydlení, v němž by se ženou mohli příjemně strávit i stáří.

Jednou z podmínek při volbě bytu byla terasa. Kaslovi totiž rádi snídají venku.

Kaslovi u stolu počítají s místem i pro svých pět dětí, které mají z předchozích manželství, a také pro jejich partnery.

První podlaží bytu tvoří jedna velká místnost otevřená i do patra. Jan Kasl má totiž rád vzdušnost.

Prostorná koupelna politika Jana Kasla je spojena přímo s ložnicí. Z praktických důvodů je zde kromě vany i sprchový kout.

V bytě manželů Kaslových jsou knihy všude. Nejoriginálnější knihovna je ale přímo pod postelí v pokoji syna.

Ložnice dokonale vystihuje rčení, že v jednoduchosti je krása.

První podlaží bytu tvoří jedna velká místnost otevřená i do patra. Jan Kasl má totiž rád vzdušnost.

Koupelna politika Jana Kasla. Umyvadlo se skříňkou v japonském duchu dalo základ celkovému stylu koupelny.

,