Tisíc nových bytů nabídne bydlení v projektu River Gardens na nábřeží v Karlíně

Tisíc nových bytů nabídne bydlení v projektu River Gardens na nábřeží v Karlíně | foto: vizualizace: archiv Real Estate Karlín Group

Karlín a Libeň se mění. Pro starší byt zamiřte do Kobylis

  • 10
Pro developerské společnosti je osmý pražský obvod doslova magnetem. Především pak Karlín a Libeň. Průběžně tu připravují řadu menších i větších projektů, ať už bytových či komerčních.
Ve výstavbě je například administrativní budova Amazon Court, další část rezidenčního projektu River Gardens. Chystají se projekty Crystal Karlín, Corso II a projekt Libeňských doků. Na Palmovce je v přípravě rezidenční komplex One Palmovka, zároveň probíhají přestavby a výstavby uvnitř Karlína, například přestavba sýpek v Šaldově ulici. V areálu Akademie věd v Kobylisích vyroste nový Institut aplikovaných věd.

Radnice Prahy 8 všechny nové projekty na celém svém území vítá. "Dbáme na to, aby architektura byla kvalitní a nebyla na úkor starousedlíků či životního prostředí. A aby v rámci novostaveb byl zajištěn dostatečný počet parkovacích míst," tvrdí tisková mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.

Nejoblíbenější jsou stále Kobylisy
Kdo si chce na "osmičce" koupit byt, musí se rozmýšlet. Cenový rozptyl je poměrně značný - od čtyřiceti tisíc korun za metr čtvereční ve starším panelovém domě například v Ďáblicích nebo Kobylisích až po osmdesát tisíc za metr čtvereční v nové rezidenci v Karlíně.

"Ceny novostaveb začínají v Praze 8 na pětačtyřiceti tisících za metr čtvereční, ale není neobvyklý ani dvojnásobek této ceny," říká ředitelka oddělení prodeje bytů Helena Kačerovská ze společnosti Maxima Reality.

Nejoblíbenější částí Prahy 8 pro bydlení stále zůstávají Kobylisy. "V Kobylisích je po celý rok zájem o všechny typy bytů. Protažením metra z Holešovic na Kobyliské náměstí a do Ládví se totiž ohromně zlepšila dostupnost," říká Kačerovská.

Poblíž Kobylis je navíc Čimický háj, který je skvělý pro rekreaci, a také teplická výpadovka z Prahy. "Kobylisy podle našich zkušeností stále lákají více než nové velké rezidenční projekty v jiných částech Prahy 8," uvádí Kačerovská.

Administrativních budov přibývá
Specifické jsou pro Prahu 8 administrativní komplexy. V této oblasti zaznamenal největší rozvoj Karlín. "Právě administrativní objekty zde mají své místo a význam - vážou na sebe řadu služeb a aktivit občanů, díky kterým je Karlín moderní čtvrtí," míní mluvčí radnice Prahy 8 Šmídová.

Jednou z chystaných administrativních budov na území Karlína je například Amazon Court. Budova vznikne podle návrhu dánských architektů SHL (Schmidt, Hammer, Lassen) a nabídne sedmnáct a půl tisíce metrů čtverečních kancelářských prostor v šesti podlažích a dvě stě padesát parkovacích míst.

"Amazon Court bude hotová v létě 2009," říká Petr Urbánek, generální ředitel společnosti Europolis Real Estate Asset Management. Společně s budovami Danube House a Nile House uzavře Amazon Court trio komplexu River City Prague. Dalšími komerčními objekty budou Crystal Karlín nebo Corso II sousedící s budovou Corso Karlín v Křižíkově ulici. Budoucím nájemníkům poskytne až třináct tisíc metrů čtverečních kancelářských prostor.

River gardens - bydlení u vody

Největší projekt rezidenčního bydlení v Karlíně nese název River Gardens. Vzniká na osmihektarovém pozemku Rohanského ostrova a celkem nabídne zhruba tisícovku bytů, kancelářské a komerční prostory i park nebo pěší lávku přes Vltavu z ostrova na Štvanici. Jeho pilotní projekt River Diamond je již hotový.

"Tisícovka luxusních bytů a 60 tisíc čtverečních metrů kancelářských prostor, které budou součástí projektu River Gardens, by měly vytvořit unikátní bydlení na nábřeží, které je v západním světě, například v Paříži, velmi vyhledávané," říká Milorad Miškovič Miško, marketingový ředitel developerské společnosti Real Estate Karlín Group.

Palác River Diamond je v podstatě největším bytovým domem celého projektu. Je v něm 230 bytů, přes 350 parkovacích stání a 1500 metrů čtverečních maloobchodních prostor, které developer hodlá prodat jen prodejcům luxusního zboží a služeb. Všechny ostatní domy již budou menší, maximálně do 100 bytů.

A stavět se bude ještě hodně dlouho. Celý projekt developer rozplánoval na sedm až deset let. Ačkoliv na sebe určitými prvky budou jednotlivé objekty navazovat, každý bude pocházet z dílny jiné architektonické kanceláře, ať už české či světové. Developer si architekty vybírá na speciálních workshopech, které pořádá. Podle Miškoviče tak díky soutěži dostane to nejlepší, co projektům maximálně prospěje.

Rohanský ostrov: rekreační zóna Prahy
Nejen luxusní byty vznikají na Rohanském ostrově. Celý ostrov by měl projít revitalizací a stát se důležitým rekreačním územím. "Bude obnoveno rameno Vltavy v místě původního, které bylo zasypáno v 19. století. To umožní znovu vytvořit dva ostrovy - Rohanský a Maninský," popisuje záměr Šmídová.

V jižní části Rohanského ostrova budou podle plánů plochy zeleně s promenádními cestami a vyhlídková věž s majákem. Severní část území s přístavy osobních lodí by mělo sloužit pro sport a rekreaci. Plány celkového rozvoje Rohanského ostrova by se měly začít naplňovat po roce 2008, kdy budou dokončeny inženýrské sítě a kdy bude prodloužena Pobřežní ulice až k Libeňskému mostu. V části ostrova chráněného povodňovými bariérami vznikne nové městské centrum Libeňské doky.

Největší lákadla Prahy 8
* Karlínské divadlo
* Divadlo pod Palmovkou
* Metro trasy B a C
* Blízkost teplické
výpadovky z Prahy
* Libeňský zámek
* Bílá skála - přírodní památka
* Prosecké skály - přírodní památka
* Libeňský ostrov
* Cyklostezka podél Rokytky
do Tróji a do Karlína
* Thomayerovy sady
* Vojenský historický archiv
* Kaizlovy sady
* Nemocnice na Bulovce
* Autobusové nádraží
* Praha - Florenc
* Čimický háj
* Ďáblický háj