Nuda nemotivuje. Řekněte kancelářím open space definitivní sbohem

  1:00aktualizováno  1:00
Sektorový nábytek divné barvy, neosobní prostředí a fádní zasedačky. Sterilní a neurčité pracovní prostory zná každý, kdo byl někdy zaměstnán v běžné kancelářské budově. Progresivní majitelé firem dali šedi sbohem a "druhý domov" proměňují na atraktivní pracoviště.

AVG, Brno. Březový háj přináší do kancelářského prostoru zajímavý detail. Lakovaný bambus bez umělého ukotvení ke stropu vytváří dojem volného růstu. | foto: AVG

Otevřené a velkoplošné kanceláře se staly oblíbené v 70. letech minulého století. Kromě finančních úspor byla hlavním důvodem víra ve vyšší produktivitu zaměstnanců. Sdílené prostředí jim mělo umožňovat vzájemnou rychlejší a snazší komunikaci.

Tento koncept však brzy ukázal své první trhliny. Vedle rychlého šíření infekcí mnohé vědecké studie prokázaly, že otevřené prostory a ruchy v nich neprospívají našemu mozku.

Atraktivní kanceláře

Shon moderní kanceláře a nežádoucí vyrušování totiž podle studií může vést k poklesu pracovní pohody o třicet procent a snížení produktivity až o patnáct procent. 

Zaměstnancům neprospívá ani sterilní, unifikované a neosobní prostředí, které v těchto kancelářích často vládne.

"Tyto neblahé vlivy na výkon podřízených si v současné době uvědomuje také čím dál více progresivních majitelů především českých společností, kterým na jejich zaměstnancích záleží," říká Jaromír Popek, ředitel společnosti U1, která se specializuje na design a následnou výrobu nekonvenčních administrativních a komerčních prostor.

Tento přístup se na první pohled může zdát nákladný, ovšem ve výsledku se firmě vrátí ve formě vyšší efektivity, zodpovědnosti a loajality zaměstnanců. Lidé, kteří se v práci cítí příjemně, se do ní rádi vracejí a odvádějí lepší výkony.

"Pozitivně působící pracovní prostředí se časem vždy přetaví do podpory korporátní identity a kladného vnímání celé společnosti," vysvětluje Jaromír Popek.

Y Soft, Brno. Klidové zóny přímo v srdci společnosti jsou určené pro zábavu,...

Y Soft, Brno. Chill-out zony přímo v srdci společnosti otevřené pro zábavu, socializaci zaměstnanců i pro jednání a setkání celé společnosti.

Kentico Software, Brno. Závěsná dekorace v podobě řas zaručuje soukromí a...

Kentico Software, Brno. Závěsná dekorace v podobě řas zaručuje soukromí a současně slouží jako nástěnka, na kterou lze věšet různé předměty.

Pokud se vedení společnosti už rozhodne upustit od stereotypních a neosobních kanceláří a vložit do budování vlastních originálních prostor čas a peníze, je nutné si vše pečlivě naplánovat.

Architektonické skvosty versus tvrdá realita

"Ve své praxi se bohužel často setkávám i s druhým extrémem. Firmy se rozhodnou vybudovat velkolepé a originální prostory a po nastěhování najednou zjistí, že jsou na první pohled v nádherném prostředí, avšak funkčnost pokulhává," vypráví Radek Mašinda, designér z brněnské společnosti U1.

Přepracování nových prostor pak mnohdy představuje podobně nákladnou položku jako celá realizace. Základem je tedy nejen estetické, ale především komplexní řešení.

"Vnímáme jako velkou výhodu, když vznik projektu a jeho následná výroba a realizace vznikají pod jednou střechou. Spolupráce se zadavatelem proto nekončí u vizualizací a grafických návrhů, ale jsme doslova u každého šroubku. Procházíme všechny fáze stavby či rekonstrukce prostor a máme tak jistotu, že vše klapne, jak má," říká Mašinda.

Kentico Software, Brno. Relaxace v odhlučněné místnosti, která neruší ostatní...

Kentico Software, Brno. Relaxace v odhlučněné místnosti, která neruší ostatní při práci.

SolarWinds, Brno. Odreagování pomáhá obnovit schopnost soustředění. Proto jsou...

SolarWinds, Brno. Odreagování pomáhá obnovit schopnost soustředění. Proto jsou i takovéto místnosti součástí moderních kanceláří.

Kromě architektury interiéru je totiž nutné vyřešit i takové detaily, jako je umístění a počet zásuvek na jedno pracovní místo a podobně. Vše musí být dostupné a s ohledem na rozvoj současných technologií i dobře fungovat.

Dlouhodobá spolupráce s jednou společností navíc umožňuje proniknout do struktury zaměstnanců a lépe porozumět potřebám všech lidí, kteří v ní pracují.

"Pro klienty se vždy snažíme navrhnout řešení přesně na míru. Výjimkou tedy nejsou prostory zahrnující herní kouty, spací boxy či dokonce malou prádelnu se sušičkou a žehličkou, jako tomu bylo v případě společnosti Kentico Software," uzavírá Jaromír Popek.

Autor:

Nejčtenější

Na samotě u Prievidze si mladá žena vybudovala bydlení jako v ráji

Na dotažení některých detailů se majitelka radila s architektkou, která navrhla...

Když jste od malička ve spojení s přírodou, dlouho ve městě nevydržíte a utečete na hory. To byl i případ sympatické a...

Jak se žije na Albertově. Čtvrť pod Vyšehradem je světovým unikátem

Natalie navrhuje šperky. Inspiraci čerpá z procházek v přírodě, na historií...

Při návrhu šperků ze série Origami se Natalie Vicenová inspirovala stejnojmennými japonskými skládačkami z papíru,...

Kuchyně, jídelna a obývák s krbem za 450 tisíc. Majitelé jsou nadšení

Alena s Vladimírem se rozhodli pro modernizaci obývací kuchyně.

Alena bydlí se svým mužem Vladimírem v domku na okraji Prahy, který si postavili před dvaadvaceti lety. Kuchyně,...

Dům inspirovaný lidovou architekturou prošel i regulativy CHKO

Posuvné venkovní dřevěné žaluzie připomínají hospodářská stavení. Vhodně je...

Navrhnout dům pro chráněnou krajinnou oblast představuje většinou velký boj s místními regulativy. Na druhé straně však...

Na rekonstrukci statku se nadřela celá rodina, dnes si zde užívají

Na místě zpustlého dvora je dnes udržovaná skalka z žulových kamenů osázená...

Dvě stě let starý statek zrekonstruovala rodina v sedmdesátých letech a na chalupu jezdí už čtvrtá generace. Eva...

Další z rubriky

Dům inspirovaný lidovou architekturou prošel i regulativy CHKO

Posuvné venkovní dřevěné žaluzie připomínají hospodářská stavení. Vhodně je...

Navrhnout dům pro chráněnou krajinnou oblast představuje většinou velký boj s místními regulativy. Na druhé straně však...

Není přítelem současného designu, patří však k jeho současným hvězdám

Židle Elle jsou vyrobené z metakrylátu.

Jacopo Foggini zkoumá ve své tvorbě hranice umění a designu. Proslul svými návrhy z metakrylátu, který se využívá v...

Tudy teče řeka. Rodinný dům z roku 1965 přečkal v suchu všechny povodně

Dům Bridge End House stojí v idylické oblasti anglického města Dorchester na...

Dům Bridge End House stojí v idylické oblasti anglického města Dorchester na Temži v Oxfordshiru. Kvůli zvedání hladiny...

Najdete na iDNES.cz