Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kamenný dům ve tvaru fazole drží uvnitř teplo i rodinnou pohodu

  1:00aktualizováno  1:00
Dům postavený v malé obci na jih od Prahy důsledně naplňuje obsah slov "bydlení v souladu s přírodou". A to jak svým tvarem, tak použitými materiály, ekologickým provozem a životní filozofií svých obyvatel.

Terén se svažuje mírně k severu a vytváří možnost vybudování obytného suterénu s okny a samostatným vstupem zvenčí. Pod přesahující střechou je kryté parkovací stání. Zdroj: www.mujdum.cz | foto: Jaroslav Hejzlar

Majitel domu v malé obci na jih od Prahy pracuje ve stavebnictví, proto při budování svého domova do detailů využil a zhodnotil své dlouholeté zkušenosti.

"Mnoho let stavím klasické domy, které přizpůsobuji přáním a osobnostem svých klientů. Pro vlastní rodinu jsem si přál atypický dům co nejvíce spjatý s přírodou, a to v hlubším slova smyslu. Přírodní materiály a zelená střecha byly samozřejmostí, rozhodli jsme se také pro organický tvar, protože geometrické tvary a pravé úhly nekomunikují s živou energií přírody, jsou vlastní novodobé civilizaci, která má odlišný koncept bydlení a žití," vysvětluje Jiří.

Z jihu dům vypadá jako přízemní. S oválným tvarem korespondují i sloupky a trámy z kulatiny a atypická okna. V kamenné přizdívce jsou skryty větrací průduchy obvodového pláště. Zdroj: www.mujdum.cz

Z jihu dům vypadá jako přízemní. S oválným tvarem korespondují i sloupky a trámy z kulatiny a atypická okna. V kamenné přizdívce jsou skryty větrací průduchy obvodového pláště. Zdroj: www.mujdum.cz

Ve tvaru fazole

Hledání podoby probíhalo složitě pomocí kreseb a modelů. Nakonec spolu s manželkou intuitivní cestou dospěli k dispozici ve tvaru jakoby fazole nebo buňky. Dům nazvali Celula neboli buňka. Jeho jádro tvoří nosný železobetonový sloup, který prochází přes dvě podlaží a ukrývá v sobě dva komínové průduchy. Zároveň je středovým nosičem stropních a střešních vějířovitých trámů. Tímto způsobem vzniklo originální zastropení.

Do výtvarně řešené kamenné obezdívky sloupu jsou začleněny krby a výklenky určené k sezení a na police. Krbová tělesa v obou podlažích vyzařují "životodárnou" energii. V horním podlaží krbové těleso obklopuje společný obývací prostor s kuchyní.

Severní a jižní část zahrady spojuje exteriérové kamenné schodiště, zdroj: www.mujdum.cz

Severní a jižní část zahrady spojuje exteriérové kamenné schodiště, zdroj: www.mujdum.cz

Na něj se pojí další funkční zóny buňky: vstupní část, ložnice, pokoj pro hosty, sociální zázemí, technická místnost. Z jižní strany se atypickým oknem ve tvaru zvonu vychází na krytou terasu se sezením. Vzhledem k poloze v mírném severním svahu je stavba koncipována tak, aby působila jako bungalov. Podlaží nejsou propojena vnitřním schodištěm, což zajišťuje jejich jednoznačný účel a nerušenou funkci.

Praktická dispozice

Horní podlaží slouží pouze pro rodinný život, ve spodní části je umístěn ateliér pro práci, styk s klienty a s přáteli. Najdete tu i samostatný hostinský pokoj s kuchyňkou a sociálním zázemím. Kotelna s příručním skládkem je také koncipována jako samostatná, s vlastním vstupem zvenčí.

Pod přesahující střechou je parkovací stání, na něž navazuje vinný sklípek. "Stavba může na první pohled budit zdání, že jde o trochu samoúčelné výtvarné dílo, má ale mnoho praktických vlastností pro každodenní život," vysvětluje majitelka. "Prostorové uspořádání je pečlivě promyšlené, komunikační linie jsou krátké a jednoduché, domácnost má nenáročný provoz a snadno se udržuje."

Obývací prostor v přízemí. Ze sochařsky pojatého středu vychází vějíř stropních trámů z kulatiny. Zdroj: www.mujdum.cz

Obývací prostor v přízemí. Ze sochařsky pojatého středu vychází vějíř stropních trámů z kulatiny. Zdroj: www.mujdum.cz

Tradiční zdivo s moderními vlastnostmi

Dalším z podstatných "stavebních kamenů" byly konstrukce, materiály a s nimi související energetická bilance. "Dnes se architekti snaží navrhovat co nejsubtilnější konstrukce, fyzikální zákony ale nemůžete obelstít ani porazit," tvrdí majitel.

Mohlo by vás zajímat

Chcete si také postavit dům podle vlastních představ? Najděte si pro něj vhodný pozemek na Reality.iDNES.cz.

"Požadavky na komfortní bydlení s nízkou spotřebou energie dobře splňují především tradiční materiály. My jsme zvolili masivní zdivo s přírodním složením, které zajistí ekologické a nízkoenergetické vlastnosti a bude i finančně přijatelné,"  vysvětluje Jiří.

Sendvičové zdivo, které se skládá z plných cihel, minerální vlny, větrané vzduchové mezery a vnější kamenné přizdívky se vyznačuje velkou schopností tepelné akumulace. Teplo rovnoměrně vyzařuje z plných cihel a vytváří pocit tepelné pohody.

"Ateliér má pracovní funkci a zároveň jde také o společensko-kulturně vzdělávací prostor neboli hodovnu, což ke kulturnímu přírodnímu stylu určitě patří,“ tvrdí Jiří. Zdroj: www.mujdum.cz

Střecha s trámy z kulatiny je izolována minerální vlnou, větranou vzduchovou mezerou a vrstvou zeminy se střešní vegetací. Obývací prostor i ateliér lze po většinu roku snadno vytopit krbem, pod kamennou podlahou je instalováno teplovodní podlahové vytápění: energii dodává vzduchové tepelné čerpadlo.

"Neprověřené či trendové technologie rychle zastarávají, v investici jsme se proto soustředili na podstatné a prověřené věci: konstrukce a materiály. Podle reakcí, se kterými se setkáváme, se tento typ staveb líbí proto, že jsou využívány ekologické a zdravotně nezávadné materiály s důrazem na dokladovanou celkovou energetickou úspornost. Lidé si dnes již uvědomují, že takovýto dům vytváří skutečný domov."

Majitelé a zároveň autoři domu pečlivě počítali i výdaje na dům. "Hrubá stavba přírodního domu je oproti klasické stavbě asi o 30 procent dražší, finančně náročnou nosnou konstrukci jsme vyvážili levnějšími komponenty. Celkovou cenu se podařilo snížit například použitím levných přírodních vymývaných omítek, vlastní know-how naší firmy," vypočítávají.

Součástí společného obývacího prostoru je pracovna a

Součástí společného obývacího prostoru je pracovna a "hudební salon“ majitele. Interiérové dveře tu nejsou, nahrazují je zárubně z kulatiny a závěsy ze silné bavlněné textilie. Zdroj: www.mujdum.cz

Drahé kamenné dlaždice nahradily ploché přírodní kameny ze zahrady, střešní okna jsou napevno zasklena polykarbonátem. "Další levné výrobky jsme našli na nekomerčním stavebním trhu, zejména v oblasti uměleckých řemesel. Zde se skrývá nekonečný potenciál, který může dát domům zcela neotřelý styl," dodávají manželé.

Autoři

Jiří a Viera Zvoníčkovi
Společně tvoří tým, kde se podle okolností tvorby a života střídá "vůdce". Paní Viera kreslí netradiční domy, pan Jiří je stavitel a tvořivě založený člověk, kterému záleží na mezilidských vztazích a není mu lhostejné, kde žije. Chce pomoci lidem zorientovat se a žít svůj sen.

Technická část projektu: Ing. Bohuslav Lukavec
Statika: Ing. Pavel Kaštánek

Technické údaje

Zastavěná plocha: 190 m² + vinný sklípek 25 m²
Celková užitná plocha: 274 m²
Konstrukce: betonové základové pasy, obvodové zdivo sendvičové (plné cihly, minerální vlna, větraná vzduchová mezera, vnější kamenná přizdívka), stropní trámy z kulatiny, dřevěné střešní trámy, záklop z OSB desek, minerální vlna, větraná vzduchová mezera, OSB desky, izolační fólie, zatravněná střecha

Výplně otvorů: okna dřevěná euro s izolačními dvojskly, atypická výroba na míru
Vytápění: podlahové teplovodní vytápění, zdroj energie tepelné čerpadlo 13 kW, systém vzduch/voda (slouží také k ohřevu TUV), otevřené krby

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 3/2011.

Autor:Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Interiér domu pro mladou rodinu rozsvítily barvy i vtipné nápady

Celý obytný prostor se otevírá směrem ven do zahrady.

Dům v developerském projektu nedaleko Prahy posunuli mladí architekti ze studia Boq architekti do kategorie...

OBRAZEM: Manželé přestavěli kapli na plovoucí dům. Vitráže v oknech zůstaly

Hausbót je dostatečně odolný povětrnostním vlivům a problémy by mu neměl dělat...

Plovoucí domek, který byl dříve vyhlášenou svatební kaplí, je nyní na prodej v přepočtu za 8,7 milionu korun. V...

Najdete na iDNES.cz