Žádná kuchyň není tak malá, aby se tam nevešla myčka

Žádná kuchyň není tak malá, aby se tam nevešla myčka | foto: Profimedia.cz

Kamarádka myčka: perfektně zavařuje, vaří i myje nádobí

  • 116
Známe ji všichni a většina z nás ji má doma - myčka. Je jako naše nejlepší kamarádka - věrná pomocnice, spolehlivá, moderní, myslí ekologicky a může být i výstřední. Navíc máme díky ní pořádek v kuchyni a denně ušetříme až 45 minut svého času.

Ideální míry naší kamarádky by měly být: A/A/A, 12l, 1 kWh a 45 dB. Co že to všechno znamená?

Údaje, které při výběru sledujeme, jsou:

energetická třída -  ideálně A
účinnost mytí -  ideálně A
účinnost sušení -  ideálně A
spotřeba vody -  10-12 litrů
spotřeba energie - okolo 1 kWh
hlučnost -  nejlépe do 50 dB

Nesmíme zapomenout na šířku a z toho plynoucí objem nádobí. Myčka široká 45 cm pojme devět souprav nádobí, 60 cm široká umyje souprav dvanáct.

Mezi užitečné funkce, které nabízí jednotliví výrobci myček, patří možnost odloženého startu nebo systém AquaStop, který brání úniku vody ze spotřebiče. Zajímavá je i funkce Fuzzy Logic nebo Senzor Logic, která reguluje spotřebu vody podle množství nádobí v myčce.

Dalším z hledisek výběru je vzhled. Myčka může být vestavěná nebo volně stojící. Vestavěná pak s čelním panelem, nebo plně integrovaná. Záleží na nás, čemu dáváme přednost, na funkčnost myčky to nemá vliv.

Nejlevnější myčku pořídíme od osmi tisíc korun (šíře 45 cm). Myčka s ideálními mírami nás přijde na dvacet až dvacet pět tisíc korun.

Věrná a spolehlivá pomocnice
Pro myčku hledáme v kuchyni místo vždy poblíž dřezu. Jedním důvodem je pohodlné napojení na vodu a odpad. Druhý důvod je provozní. Před mytím z některého nádobí odstraníme nejhorší nečistoty ve dřezu a poté přendáváme do myčky. Přenášením mokrého nádobí po celé kuchyni bychom nadělali víc škody než užitku.

"Pravák by měl mít myčku po pravé ruce, hned vedle dřezu. Ideální je, když je pod dřezem výsuvný odpadkový koš, do kterého shrneme zbytky jídla," radí Ing. Martin Kouba ze společnosti Kouba Interier.

Aby nám myčka dlouho a spolehlivě fungovala, musíme věnovat pozornost její údržbě. Nečistoty usazené na vnitřních stěnách myčky se odstraňují pomocí speciálních čističů. Lahvičku s přípravkem vložíme dovnitř myčky a nastavíme ji na program s teplotou minimálně 55 stupňů, samozřejmě bez nádobí.

Používání myčky chce cvik. Zásadním předpokladem úspěchu je mýt pouze to nádobí, které je do myčky určeno. Do myčky nepatří hliník, dřevo a broušené a zdobené sklo. Druhým krokem k úspěchu je správné dávkování mycích prostředků. Základem je znalost tvrdosti vody a podle toho dávkovat sůl. Tvrdost vody zjistíme indikačním proužkem přibaleným ke spotřebiči či dotazem na vodárnu. Některé myčky si změří a nastaví tvrdost vody automaticky.

Moderní a barevná
Novinkou mezi myčkami jsou barevné spotřebiče, například Baumatic nabízí řadu Dance Partners, kde najdeme myčku oranžovou, žlutou a červenou. Zajímavá je též šuplíková myčka (nabízí například Whirlpool). Je praktičtější, co se obsluhy týče, nicméně cena okolo 45 tisíc a spotřeba vody 24l odrazují.

Trendem je umístění myčky do výšky cca 40 cm nad zem. Důvod je jasný - pohodlí při ukládání a vyjímání nádobí.

Ekologická
Myčka nádobí ušetří čas i vodu. Aby fungovala zároveň ekologicky, věnujme pozornost mycím prostředkům. Levnější a ekologičtější je dávkování jednotlivých složek zvlášť, než používání tablet 3 a více v jednom. Běžně zašpiněné nádobí myjeme na nižší teplotu, případně úplně bez mycího prostředku. Ekologický mycí prostředek je buď úplně bez fosfátů a nebo pouze s jejich minimálním obsahem. Vůni do myčky můžeme nahradit plátkem citronu.

Výstřední recept na lososa v myčce
Někteří uživatelé s myčkou opravdu experimentují. Svědčí o tom internetové diskuse, kde se například dozvíme, že lze v myčce mýt: 

*křišťálový lustr
*ozdobné poklice z automobilových kol
*prsteny, šperky atd.
*dětskou stavebnici
*pohorky
*pistole (Glock 17)
*květináče
*policejni pouta
*brýle
*erotické hračky

Podobného rázu je i recept na lososa v myčce z kulinářského blogu www.florentyna.cz. Recept je určen pro čtyři osoby. Doba přípravy je cca jeden mycí cyklus. Rybu okořeníme a hermeticky zabalíme do alobalu (potřeného olejem). Balíčky s rybou vložíme do myčky a spustíme nejteplejší mycí program. Odvážlivci údajně s lososem zvládnou i umýt nádobí a neváhají přitom použít mycí prostředek.

Další praktickou radou je pohodlné vyčištění klávesnice k PC v myčce, který doporučuje blog www.dvorix.com. Klávesnici rozmontujte, vrchní díl s klávesami vložte do horní poličky myčky (klidně i s práškem, popisky se nesmyly), kabel namotejte okolo a ještě dvakrát prostrčte držáky, aby nezablokoval otočné rameno myčky. Zvolte třiceti minutový program bez sušení. Klávesnici poté vysušte (například fénem) a smontujte.

Návod na zavařování v myčce
Ovoce nebo zeleninu vložíme do sklenic, zalijeme studeným lákem (maliny, borůvky apod. vložíme bez láku, pustí šťávu samy) a uzavřeme. Vše naskládáme do myčky víčkem vzhůru tak, aby byl mezi sklenicemi prostor a myčku zapneme na nejdelší program a na nejvyšší teplotu. Po doběhnutí programu je zavařeno. Lze takto zavařovat okurky, ovoce i marmelády.
Zdroj: diskuse.dama.cz