Kachlová kamna vstávají z popela

V rámci modernizace vytápění se před několika desítkami let podařilo téměř úplně vytlačit z domácnosti klasická kachlová kamna. Ještě dnes nacházíme při přestavbách střepy dříve obyčejných, pro nás dnes originálních keramických kachlů nejrůznějších tvarů a barev. Zájem moderní doby o předměty předků vrací kachlová kamna zpět do místností. Kde hřejí, znovu vytvářejí rodinné zázemí.

"Zkoušeli jsme náš venkovský domek vytápět všemi dostupnými způsoby, ale ani jeden nebyl pro naše potřeby optimální. Až před dvěma lety nás zaujaly staré kachlovky naší lety. Od té doby jsme o nich s manželkou snili", svěřuje se Antonín Oulík z Trutnova. "Trvalo téměř rok, než se mi podařilo sehnat dobrého kamnáře. Ted' jimi vytápíme malý objekt, a nejenom to. Manželka si oblíbila netradiční způsob vaření na starobylé plotně. Všechno úplně jinak voní. Máme tam prostor i na ležení. Zaplatili jsme sice 50 tisíc, ale doufáme, že se investice vrátí. Nespotřebujeme už tolik uhlí ani elektřiny." Kachlová kamna mohou nabízet i romantický pohled do ohně, pokud mají speciální kamnovou nebo krbovou vložku. Jsou navíc originálním doplňkem interiéru, ale především umějí levně vytápět i prostory mimo místnost, kde jsou umístěny. Můžete si vybrat klasická venkovská kamna, nebo dokonce kombinaci s varnou deskou, sporákem či horkovzdušným krbem s elektronickou regulací.

Z chalupy nebo ze zámku

Kamna se prodávají hotová, někdo ovšem dá přednost individuálnímu návrhu, lépe odpovídajícímu jeho požadavkům. Náklady na stavbu takových kamen se pohybují od čtyřiceti tisíc korun výš, záleží však především na použité kamnové nebo krbové vložce. Ta většinou tvoří asi čtyřicet procent z celkové ceny. Pokud jde o kachle, pak si můžete vybrat nejen různý tvar, ale i barvu a glazuru. Cena kachlů záleží především na tom, zda jsou ručně dělané, nebo lité. B litých kachlů záleží na glazuře, většinou však stojí od dvou set korun za kus. Ručně dělané kachle bývají většinou dvakrát tak drahé. Pokud si někdo bude přát motiv na zakázku, musí si většinou připlatit až tisíc korun za kus. "Vyrábíme především repliky zámeckých kamen, kde se používají ročně malované nebo zlacené kachlíky," říká Jiří Vilímek z firmy Zámecká kamna Vilímek, která se na tato kachlová kamna specializuje. Cena těchto replik začíná většinou až od sto tisíc korun.

Jak s vytápěním

Kamna mohou sloužit k vytápění bud jedné, nebo více místností. "Krbové vložky dosahují výhonu až 20 kW což postačí k vytopení rodinného domku," vysvětluje Tomáš Všetečka z firmy Ardo keramika, zabývající se výrobou kachlů a stavbou kachlových kamen. "Palivem je dřevo. Při použití kamnové vložky může být výkon až 40 kW. "Může v nich být zabudována také varná deska, která se používá především v horkých letních dnech, kdy je topení v kamnech zbytečné.